fbpx

Franchising Mi Bayilik Mi Almak Mantıklıdır?

Franchising mi bayilik mi almalıyız? Franchising mi yoksa bayilik mi daha mantıklıdır? Bir girişimci için ikisinin arasındaki farklar nelerdir?

Avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? İki kavramda da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Başarılı bir işletme yürütmek için iki kavramın da püf noktaları nelerdir?

İşte sizler için bu tarz soruların cevaplarını verdiğimiz ve içerisinde “altın tozu tavsiyeleri” bulunan güzel bir bilgi deposu!

Gelelim sorumuza “Franchising mi bayilik mi almak mantıklıdır?”

Öncelikle bilmeliyiz ki bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Yani cevaplar kurallara göre, girişimlere göre, çevre etkenine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Buna karar almak girişimcinin inisiyatifine bağlıdır. Peki karar noktasında ilk olarak ne kararı almamız gerekir?

Başlangıç olarak esas işletmenin marka değeri ve statüsü bir hayli değerlidir. Kendi kendine bir dev olan esas işletmelerde franchising olmak tercih edilebilir.

Çünkü kesin kuralları vardır ve bu kuralların dışına çıkmak genellikle imkansızdır. Gözü en fazla korkutan şartları belli ürünlerin dışına çıkılmamasıdır.

Franchising mi bayilik mi

Franchising

Bununla birlikte eğer ki francihising tercih edecekseniz esas işletmenin marka bilincinin ve değerinin çok yüksek olması gerekmektedir.

Franchising sisteminde işletmeler tek tip olacağı için iç dizaynı da dahil olacak biçimde aklınıza gelebilecek her şeyi esas marka belirleyeceği için bunu da bir avantaj olarak söyleyebiliriz.

Bayilik

Bayilik sisteminde ise franchising ile karşılaştırdığımızda daha özgürlükçü bir sistem ile karşılaşırız. Yani satmak mecburiyetinde olduğumuz bir ürün yelpazesinin yanında farklı alternatifler de deneme imkanına sahipsinizdir.

Bayilik sisteminde yine marka adı ile kendinizi tanıtmışsınızdır. Bununla birlikte ek ürünleriniz de marka adını taşıyan işletmenizden ötürü satılabilmektedir.

İster bayilik olsun ister franchising, önem göstermeniz gereken çok önemli bir nokta vardır. Esas işletmenin markası eğer ki gerçek anlamda adını duyurmamış ise, bir müşteri kitlesine sahip olmamış ise yani müşterisine güven vermeyen bir işletne ise hangi sistemle olursa olsun tutunması bir hayli zor olacaktır.

Bunun için tercihinizde ilk olarak markanın isim değerinin ve bilinirliğinin ne statüde olduğuna bakmalısınız. Sonrasında bayilik mi franchising mi ikisinden birisini seçebilirsiniz.

Bununla birlikte yazımızın sonuna geldik. Diğer yazılarımızın yayın tarihine kadar tüm okurlarımıza sağlıklı günler dileriz. Evde kalın, hoş kalın ve hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Contact Us

e-Bülten Kayıt Ol Fırsatları Yakala

İş ve Yatırım Konusunda GÜNCEL Kalmak İÇİN Kayıt Ol

10.000 ' den fazla kişinin kayıtlı olduğu e-Bültenimize kayıt olup Yeni İş Fikirleri, Bayilik ve İş Fırsatları hakkında güncel bilgileri kaçırma