solucan gübresi üretimi solucan gübresi üretimi

Solucan Gübresi Üretimi İş Fikri

Solucan gübresi üretimine isterseniz evinizde hobi amaçlı isterseniz büyük ticari bir tesis kurarak başlayabilirsiniz. Solucan gübresi üreticiliğinin ilerleyen aşamalarında artan kırmızı Kaliforniya solucanı sayısı ve elde edilmiş organik gübrenin varlığı üreticileri büyük üretim tesisi kurmaya itmektedir.

Bu organik gübre üretiminde doğru şartların oluşturulması ile çok kısa bir sürede solucan miktarında yüksek oranda artış sağlamış oluruz. Bir yıl içerisinde başlangıçta bulunan solucan sayısından en az 20 katına ulaşılması mümkündür. 

İmalathane kurarak gübre üretimine başlamayı düşünüyorsanız minimum 10.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı ile başlamanızı öneririz. 10.000 adet solucanın maliyeti ortalama olarak 2.000-2.500 ₺ civarındadır. İlk başta bu sayıda solucanla başlamayı düşünürseniz 1 tonluk IBC su tankına ihtiyacınız olacaktır. Tanka daha önceden hazırlanmış olan kompostu koymanız yeterli olacaktır. 10.000 tane kırmızı Kaliforniya solucanı için 500 kilo komposta ihtiyacınız olacak.

Güre üretimine başladıktan sonra kırmızı Kaliforniya solucanlarına doğru baktığınız takdirde mevcut sayı 3 ayda ortalama 20.000’ e yükselecektir. 3 ayda 10.000 tane kımızı Kaliforniya solucanıyla 400 kiloya yakın gübre üretebilirsiniz.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

Sektöre girmek isteyen herkesin ilk düşüncesi “gübreyi nasıl satarım?” hemen bu soruyu cevaplayalım.

Genel olarak Pazar ağının zor olduğu düşünülür oysa ki sektörün en kolay yanı budur. Zahirecilere, doğal gübre satışı yapan, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan kişilere ya da kurumlara rahatlıkla satış yapabilirsiniz. Ayrıca solucan gübresine olan ilginin artmasından kaynaklı internet üzerinden de satışını yapabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi İşletmesinin Kurulması ve Onaylanması

  • Başvuru Dilekçesi
  • Sanayi Ve Ticaret Odasından Alınacak Ekspertiz Raporu
  • A3 Boyutunda İşletmeye Ait Kroki
  • ÇED Raporu

Yukarıda belirtilen evraklar ile Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Devlet desteği hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir