Etkin Yetenek Yönetimi ve Önemsenmesi Gerekenler

Yetenek idaresinde, üst kademedeki yöneticilerin yardımıyla birlikte yönetim, işletmenin en üst kademelerince gerçekleştirilmelidir. Yetenek yönetimi boyunca gerçekleştirilen stratejilerin işletmenin stratejileriyle uyum içerisinde olması gerekir. Yetenek yönetimi boyunca yalnızca en uygun olan performansın desteklenmesi sağlanmalıdır. Yetenekler uzun devreli ve değişime açık olacak biçimde değerlendirilmelidir. Firmanın kültürü yetenek öncelikli olacak biçimde oluşturulmalıdır. Yeteneklerin uygun biçimde yönetilebilmesi adına gerekli olan becerilerin geliştirilebilmesi gereklidir.

etkin yetenek yönetimi

Yetenek Yönetimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Etkin bir yetenek yönetimi için dört farklı nokta önemlidir. Bu noktalar şunlardır; iş ortamı, insan kaynakları yöneticileri, bölüm yöneticileri ve liderler.

Uygun İş Ortamı

Yetenekli personellerin keşfedilmesi ve işletmede tutulabilmesi adına çalışanların yeteneklerini sergileyebilecekleri ve geliştirebilecekleri bir iş ortamı sağlanmalıdır.

İş ortamında karşılaşacağı problemlerin bilincinde olan bir çalışan tüm yeteneklerini rahatça sergileyebilir. Çünkü bu durumda işletmeye hakim olur, dışlanma korkusu yaşamazlar. Kısacası işletmenin yönetim algısıyla yeteneklerin açığa çıkarılması birbiriyle bağlantılıdır.

İş ortamının beceriler üzerindeki bu etkisi rakip firmalardan üstün pozisyona geçmenizi sağlayacaktır ve yetenekli işçileri firmanızda tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede çalışanlarınız birbiriyle uyum içerisinde uzun dönemler çalışma fırsatı elde edecektir. Yılların getirdiği tecrübeden de hem firmanız hem de personeliniz olumlu anlamda faydalar sağlayacaktır.

İnsan Kaynakları Yöneticileri

İnsan kaynakları yöneticilerinin becerili olmaları adına temel görevleri uygulamalara destek vermek, personel ve yöneticiler arasında uyumu sağlamak, uygulamaların disiplinini denetlemek, izlenecek yolu devamlı iyileştirmek ve yetenek yönetimi stratejilerini işletme stratejileriyle uyumlu hale getirmektir. Etkin bir beceri yönetimi adına insan kaynakları yöneticilerinin etkin şekilde yer almaları çok önemlidir.

Bölüm Yöneticileri

Yetenek yönetiminin etkili biçimde uygulanabilmesi için bölüm yöneticileri yüksek sorumluluk sahibidirler. Ayrıca bölüm yöneticileri personelin performansını inceleme ve potansiyellerini sergilemelerini sağlamak, onlara uygun ortam hazırlanmak adına da sorumluluk sahibidirler.

Liderler

Yetenekli çalışanların özellikle etkin şekilde idare edilmesi ve firmada kalmasının sağlanmasındaki en kilit rol liderlere düşmektedir. Liderler beceri sahibi personeller adına gelişim sergileyebilecekleri, yaratıcılıklarını dış çevreye vurabilecekleri iş ortamını sağlamalıdırlar. Ancak bununla birlikte yetenekli çalışanların işletme içinde tutulmalarını mümkün hale getirebilirler.

Özellikle yeni düzene geçen dünyada yeni başlangıçlara ve değişen koşullara adaptasyon sağlamak gerekir. Yeni bir işin başlangıcında personelin işletmeye uyum sağlayabilmesi oldukça önemlidir.

Bununla birlikte şirketine uyum sağlayan çalışanlar daha verimli ve daha başarılı olacaklardır. Yeni bir işe başlayan şahıslar işteki arkadaşlarından ve yöneticilerinden arzuladığı desteği göremezlerse kendilerini kötü hissedebilirler. Bu yüzden çalışmaya başlama aşamasında olan kişilere şirkete uyum sürecinde destek çıkmak gerekir.

Etkin yetenek yöntemi yazımız sonra erdi. Son olarak benzer yazılar için yazıya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir