İnternetten Tişört Satmak için 5 Adım

    İnternet üzerinden tasarım tişört satmak son yıllarda en tercih edilen iş fikirlerinden birisi. Belli konular hakkında tasarlanmış tişörtler ilgi alanlarımızı, zevklerimizi yansıtıyor. Bu nedenle de son yıllarda daha fazla tercih ediliyorlar. Özenle seçilmiş tasarımlar bizleri her zaman daha farklı hissettiriyor. Sevdiğimiz bir karakter, figür ve yazının olduğu tişörtü severek giyiyoruz.  Giydiğimiz tişörtün özel olarak düşünülerek tasarlanması, sanat ile harmanlanması kıyafetin ruhunun olduğunu yansıtıyor. Giyim sektöründe kendine yer bulan tasarım tişörtler girişimciler için tercih edilen bir alan olmuştur.  Bu İşin hem ticaret hem de tasarım ve sanat tarafının olması da iş konusunu daha ilgi çekici yapmaktadır. Sizin de internet üzerinden tasarım tişört satmak gibi bir fikriniz varsa yazımızda iş fikrinin detaylarından bahsedeceğiz.

tişört satmak

İnternetten Tasarım Tişört Satmak İçin Gereken Adımlar

Öncelikli olarak iş planı yapılması gereklidir. İş planı ilk olarak büyük hatlarıyla incelenmeli. Belirlenen ana başlıklar detaylandırılmalıdır. İş fikrini hayata geçirmeden önce aşağıdaki soruları sormalıyız.

  1. Tasarım Tişörtleri Kime Satacağım? Hedef Kitlem Kim?
  2. Tişörtlerin Tasarımını Nasıl Yapacağım? İnternet üzerinden mi alacağım, kendim mi tasarlayacağım?
  3. Tişörtlerin Basımını Kime Yaptırabilirim? Üretimi nasıl olacak?
  4. Tişörtleri Hedef Kitle ile Nasıl Buluşturacağım? İnternet üzerinden hangi yol ile müşterilere ulaşacağım?
  5. Tercih Edilebilir Bir Marka Nasıl Olurum? Pazarda kalmak ve markamı geliştirmek için neler yapmalıyım?

1- Hedef Kitle

2019 yılında giyim sektörünün e-ticaret hacmi 13,8 Milyar TL ile ikinci sıradadır. İnternet üzerinden kıyafet satın alınması çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Hedef kitlenizi seçerken herkesi seçmemelisiniz. Tasarımlarınıza uygun olarak belirlenen ilgi alanları olan kişileri hedef alabilirsiniz.

Rakiplerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, fırsat ve tehditleri belirlemek ilerlemenize ve nereye yöneleceğinize yardımcı olacaktır.

2- Tasarım Aşaması

Tasarımlarda müşterinin istediği ilk şey piyasadaki tişörtlerden farklı olmasıdır. Aldıkları tişörtlerin farklı bir yerde aynısını görmek markaya olan bağlılığı azaltabilir. Özgün tasarımlı tişörtler satmak tercih edilirliği arttıracaktır. Tasarımları siz mi yapacaksınız yoksa bir yerden hazır satın mı alacaksınız buna karar vermeniz gereklidir. Eğer tasarlamak için belirli donanımınız var ise kendi tasarımlarını yapmanız sürdürülebilirliği arttırabilir.   Eğer tasarım hakkında bilginiz yoksa ve tasarımınızı kendiniz yapmak istiyorsanız Udemy’den https://www.udemy.com/topic/t-shirt-design/?persist_locale&locale=tr_TR tişört tasarımı kursları alabilirsiniz. Yoğun çalışma temponuz arasında tasarım konusuna zaman ayırmak istemiyorsanız İdemama gibi sitelerde bulunan tasarımları satın alabilirsiniz. (https://www.idemama.com/yeni-proje-baslat ) Ancak satın aldığınız tasarımları farklı kişiler de satın alabildiği için farklı yerlerde de müşterilerin karşısına çıkabilir. Seçim size kalmış.

3- Tişört Basımı ve Gönderilmesi

İlk seçenek olarak tişört basımını kendiniz yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Ancak stoklama alanı da bulmanız gerekmektedir. İkinci seçenek olarak Dropship’ten toptan tişört alımı yapıp satabilirsiniz. Bu durumda da malzeme kalitesini kontrol edemeyebilirsiniz ama stoklama alanı ile ilgili bir sorun yaşamazsınız. Bu yöntem ile gelen siparişleri tedarikçi direk müşteriye gönderir.

4- Satış Platformu

Tasarım tişörtleri kendi web sitenizden, Instagram ve Facebook’ta sanal mağaza oluşturarak, Shopify, Etsy, Amazon ya da e-ticaret platformlarından satabilirsiniz. Kendi sitenizde ödemeyi internet üzerinden almanızı sağlayacak eklentiler bulunabilir ya da kargo şirketlerinin kapıda öde seçeneklerini kullanabilirsiniz. Sitenizin güvenilir durması çok önemlidir. E-ticaret platformları satış yapan şirketlerden ürünlerine göre farklı miktarlarda komisyon almaktadır. İş planında komisyon oranları dikkate alınmalıdır.

5- Sürdürülebilirlik

Markanızın sürdürülebilir olması için farklı yollar aramalısınız. Google TrendsAlexa ve Ahrefs araçlarıyla analizler yapabilirsiniz. Yapılan aramaları takip ederek oluşturulan içerikler ile web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

İnternetten tişört satmak için bir fikriniz oluştu. Şimdi motivasyon için sitemizdeki işyeri açmak isteyenler için ilham verecek filmler yazısından seçeceğiniz bir film ile keyif yapabilirsiniz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir