E-Sporcu nasıl olunur? | E-sporcu olmak

Son 5 yılda aldığı yatırımlar ve meslek haline gelmesiyle bilinen e-sporculuk, yıllardır gençlerimizin gözde mesleği haline gelmiştir. Neredeyse her gencin fikir sahibi olduğu bu sektörde nasıl iş bulunur? Ne yapılır ve e-sporcu nasıl olunur? Sorularını bu yazımızda sizin için cevaplayacağız.

E-Sporcu Nasıl Olunur?

Öncelikle bilmeniz gereken yegane şey e-sporculuğun diğer sporlardan tek farkının bilgisayar başında yapılıyor oluşudur. Bunun dışında fiziksel sporlar gibi bu işin de riskleri hayliyle fazladır. Bu yüzden yazıya başlamadan önce bu işi düşünen gençlerimize en büyük tavsiyemiz e-sporculuğuna adım attığınız andan itibaren derslerinizi ihmal etmemeniz olacaktır.

E-sporculuk diğer sporlar gibi saatlerce antrenman, pratik ve odak gerektiren bir spor dalıdır. Neredeyse gününüzün yarısını bu işe adayacağınızı unutmayın.

İŞ, YATIRIM VE BAYİLİK FİKİRLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET EDİN.

Düzenli Antrenman

Competitive dediğimiz oyunlardaki ranked sisteminde gününüzün yarısını geçirerek bu işte yükselmeye çalışmalısınız.

Analiz

  • Porfesyonel oyuncuların maçlarını izleyip kendinize pay çıkarmanız gerekmektedir.
  • Kendi maçlarınızın tekrarını izleyerek nerede hata yaptığınızı öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Profesyonel oyunuların tavsiyelerini mutlaka ve mutlaka aklınıza yer ettirmeniz gerekmektedir.

Kendini Kanıtlma

Bu işte profesyonel olmak ve gelir elde etmek istiyorsanız mutlaka ve mutlaka oynadığınız oyunun belirli bir yüzdelik dilimine girmeniz gerekmektedir (Avrupa ilk 1000 gibi). Bunun nedeni ise profesyonel takımların scoutları ranked maçları düzenli bir şekilde takip etmekte ve iyi oyuncuları takibe almakta olmasıdır.

İngilizce Bilmek Şart

Evet, bu işten ciddi bir gelir elde etmek istiyorsanız oyunculuğunuzun iyi olmasının yanı sıra kendinizin de globale hitap etmesi gerekiyor. Takımların çoğunun ortak dilinin İngilizce olması da İngilizce bilmeyi zorunlu kılıyor.

Yerelden Globale

Çeşitli yerel turnuvalardan yükselişinin gerçekleşmesi an meselesi olabilir. Tıpkı futboldaki amatör kümeler gibi düşünün, profesyonel takımlar her zaman alt kümelerdeki altın oyuncuları takımına dahil edip onları eğitmek isterler.

Güzel Bir Bilgisayar

Her ne kadar çoğu e-sporcu külüstür bilgisayarlardan geliyor gibi bir algı olsa da, oyunlarda full performans almak bu işe girecek insanlar için en büyük avantajlardan biridir.

E-sporcu nasıl olunur için kriterleri derledik, şimdi gelelim hangi oyunlar e-sporculuğa müsait.

E-sporcu olmak için en iyi oyunlar | E-sporcu Nasıl Olunur

E-sporcuların çoğu competitive yani rekabetçi oyun sisteminde işlerini icraa etmektedir. Yeteneklerinin en iyi şekilde sergilenmesine olanak sağlayan rekabetçi oyun sistemi bu işin bel kemiğidir diyebiliriz.

Hangi Rekabetçi Oyunlarını Oynamalıyım

DOTA2

e sporcu nasıl olunur

LEAGUE OF LEGENDS

OVERWATCH

VALORANT

CS GO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir