Değişen İş Dünyası

Korona virüs hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Bundan etkilenen alanlardan biri de iş dünyası oldu. Virüs Dünya ve Türkiye de şirketleri nasıl etkiledi?

Korona virüs hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Bundan etkilenen alanlardan biri de iş dünyası oldu. Virüs Dünya ve Türkiye de şirketleri nasıl etkiledi? Yeni dünya düzeni nasıl olacak? COVID-19 yüzünden dijitalleşen iş ortamının virüsten sonra eski haline dönmesini kimse beklememekte. Peki, gittikçe dijitalleşen sektörlerin iş dünyasına etkisi nasıl olacak?

Şirketler Ne Yapmalı?

COVID-19 döneminde iş hayatı da diğer alanlar gibi büyük bir değişime girdi. Geleneksel iş modelinden çıkıldı. Teknolojik aletlerin kullanımı daha aktif hale geldi. Bu değişime ayak uydurmak için şirketler ne yapmalıdır? Öncelikle personeli korumalı ve ortak bir amaç çizmelidirler. İş dünyasında herkesin birlikte hareket etmesi sağlanmalıdır. Amaca yönelik, akıllı iş modellerini uygulamaya geçirilmelidir ve yaşanan krizi fırsata çevirmelidirler. Bunun yanında, yeniden sağlam bir şirket kültürü şekillendirmek için personeli korumaya yönelik hareket etmek çok önemlidir. Bu yüzden çalışan, müşteri ve paydaş ilişkileri geliştirilmelidir. Yönetim politikaları gözden geçirilmelidir.

İŞLETMELERDE STRATEJİK YÖNETİM VE ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN ZİYARET EDİNİZ.

Gelecekte İş Dünyası Nasıl Olacak?

İş dünyası zaten ciddi değişimin içindeydi. Fakat değişime göre adapte olan çok az firma ve lider vardı. Deloitte tahminlerine göre 2033 yılında işlerin neredeyse %48i yok olmaya mahkum. Bunun sebebi işlerin online platforma taşınmış olmasıdır. İnsanların hayatı işlerin online olarak yapılmasından dolayı oldukça kolaylaşmıştır. Ancak bu tarzda bir değişim pek çok yeni iş alanı sunarken pek çok alanında kapanmasına sebep olmuştur. Peki, 2021 ve sonrasında ne olacak? Uzaktan çalışmaya devam mı edilecek? Dijital dönüşüm kültürel, stratejik ve süreç bazlı bir dönüşüm olduğundan bunu etkileyen iç ve dış etkenler nelerdir?

Sektör bazında inceleme yapacak olursak sağlık sektöründe değişim hızla görülmektedir. İş dünyasından gelen haberler ya hastane ya da tedavi üzerine olmaktadır. Bu durumun nedeni salgınla bir daha karşılaşılacak olursa hazırlıklı olmak içindir. İş dünyasında ve markette büyük bir pay sahibi olmak isteyen şirketler sağlık sektörüne yatırım yapmaya başlamıştır. Bu yüzden sektör devamlı yükselen bir ilgi ile karşı karşıyadır.

Kısa bir zaman sonra iş anlayışı değişime uğrayacağından hepimizin buna hazırlıklı olması gerekiyor. Teknoloji ve bilişim sektörünün yanında korona virüsün de hızlandırdığı bu dönüşümde bilinçli davranıp eğitimlerimizi geliştirmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir