İş Hayatında Kişisel Gelişiminiz İçin 4 Altın Kural

iş hayatında kişisel gelişimiz

iş hayatında kişisel gelişiminiz için neler yapmalısınız? Hangi kuralları yerine getirirseniz kişisel başarınızı sağlamış olursunuz? Sizlere vereceğimiz 4 altın kuralı bir ilaç reçetesi kıvamında düzenli olarak uygularsanız başaramayacağınız çok az şey vardır. 4 Kural az gibi gözükse de unutmayın Altınlar az bulunur! Öncelikle pandeminin de ülkemizde ve dünyada yoğun olduğu bu dünlerde size ve ailenize sağlık diliyorum. Önce sağlık diyerek başlıyorum.

1.Önce Sağlık

önce sağlık

Bahsettiğim sağlık hem fiziksel hem de zihinsel sağlık anlamdadır. Her sabah tıkalı bir zihinle koşmaya giderseniz, antrenmanınızın amacı çözülmez. Bir çark gibi düşünün, biri ne yöne işlerse diğeri de o yöne işler. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız net düşünüp net odaklanmak zorundasınız.

Stres ve kaygı uzakta tutulmalı, sağlıklı ve mutlu bir iş-yaşam dengesi sağlayabilmelisiniz. Mesleki ve kişisel ilişkilerdeki sorunların ana nedeni stres. Elbette stresten kaçın demiyorum ancak içine de atlamayın. Her şeyin dengelisi makbuldür. Stresi kırmanın birçok yolu vardır – yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi yapın.

müzik dinleyebilir, dans edebilir, güzel bir kitap okuyabilir, uyuyabilir vb. Ailenizle, özellikle çocuklarla zaman geçirin. Hayatın güzel olduğunu size hatırlatacak en iyi kişiler onlardır. Ayrıca unutmayın “Ailesiyle vakit geçirmeyen adam asla gerçek adam olamaz.”

2.Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Realist bir hedef derken kolaylıkla ulaşacağınız hedeflerden bahsetmiyorum. Hedefleriniz sizi zorlamalı ama aynı zamanda gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Doğru hedefleri belirlemek, işe öncelik vermenize ve yeni beceriler öğrenmenize yardımcı olur. Yeteneğinizin biraz ötesinde hedefler belirlediğinizde, sahip olduğunuzu düşündüğünüzden daha fazla potansiyele sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Ancak, bir gecede aya ulaşmayı hayal edemezsiniz. Aya ulaşmayı hedef belirleyin tamam ancak tek gecede değil. Sabırlı olun. Önce bir roket yapmayı hayal edin ve bu işe yaradığında bir sonraki hedefi belirleyin. Kısacası nihai hedefinizi bir dizi küçük hedefe bölün.

3.Zamana Hükmetmeyi Bilin

zamana hükmetmek

Zamanı hükmetmek herkesin yapmak istediği bir şeydir. Ancak bu çoğunluğumuza imkansız gibi gözükür. Siz, imkansızı asla kabul etmeyin. Gününüzü önceden planlayın. Beklenmedik olaylar için kendinize zaman tomurcukları saklayın, böylece daha az sürprizle karşılaşırsınız. Unutmayın herkese 24 saat veriliyor ancak hepimizin hayatı ve başarıları farklı.

Birçok insan, herkese verilen 24 saat içinde tüm işlerini verimli bir şekilde yönetir. Onları ilham olarak alın ve başkaları için ilham kaynağı olmaya çalışın.

4.Öğrenmeyi Asla Bırakmayın

Bu dünyada öğrenecebileceğiniz çok şey vardır. Atalarımız, bizlere sonsuza yakın bilgi birikimleri bırakmış. İşinizin ustası olsanız bile, kendinizi pazarda tutmak için öğrenmeniz gereken birçok şey var. Her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız, çoktan kaybettiniz.

Sadece konunuz veya alanınız hakkında bilgi sahibi olmak, ilginizi çekebilecek daha fazla konu bulmak, onlar hakkında okumak, aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla konuşmak, size gelen bilgilerle kendinizi eğitmek değildir. Günün sonunda hiçbir bilgi boşa gitmez ve ister inanın ister inanmayın; Bir gün onu çağırmaya hazırlanırken yeni bir şey öğrendiğiniz için son derece mutlu hissedeceksiniz.

Bununla birlikte yazımızın sonuna geldik. İş hayatında kendinizi bu altın kuralları uygulayarak geliştirebilirsiniz. Daha fazla bu tarz yazılar sitemizde mevcuttur. İncelemeyi dilerseniz yazının üzerine tıklamanız yeterli. Yazarınızdan şimdilik bu kadar. İlerleyen yazılara kadar hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir