İş Hayatında Mutlu Olmak için 3 Altın Kural

Mutsuz olduğu bir işte çalışmak kim ister. Açıkçası kimse böyle bir durumda kalmak istemez. İş hayatında mutsuz olmayı etkileyen yüzlerce faktör olduğu gibi mutlu olmanızı etkileyecek de faktörler vardır. Bu yazımızda iş hayatında mutlu olmak için neler yapılmalı onlardan bahsedeceğiz.

2 women sitting at table

İş Hayatında Nasıl Mutlu Olunur

İş hayatınızda mutlu olmak için atabileceğiniz en güzel adım bedenen ve ruhen sağlığınızı güçlendirmek olacaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’ Bu alıntıdan yola çıkaracak anlayabileceğimiz üzere zekamızı ve mentalitemizi en iyi kullanabilmek için sağlıklı bir bedene sahip olmamız gerekmektedir. İş hayatında da mutlu ve başarının sırrı zekanızı açığa çıkarmak, bir şeyler başarmak ve bunu sürdürebilmektir. Ceo olasınız da marangoz olsanız da işinizi en iyi şekilde yapmalısınız. İş kategorileri insanları sınıflaştırmaz. İş hayatında herkes aynıdır çalışmaktadır. Bu nedenle herkesin mutlu olmaya ihtiyacı vardır.

person using MacBook Pro

1- Kendinizi Geliştirmek

Yerinde sayan ve kendine bir şey katmayan çalışanlar her zaman mutsuz kalır peki neden? Çünkü kendilerini geliştirmedikleri için bir yükseliş sergileyemezler ve emekli olana kadar on yıllarca aynı odada aynı makamda didinip dururlar. Bu duruma engel olmak için çalışan insanlara en büyük önerimiz kendilerini geliştirmek olacaktır. Kimse benden geçti artık kendime bir şeyler katamam dememeli. Unutmayın ki öğrenmenin yaşı yoktur ve bilgi sürekli güncellenen bir şeydir. İş hayatınızda kendinizi geliştirmek ve öğrenmek size her zamana bir şeyler katacaktır.

2- İşinizi Sevmek

Çevrenizde de görebileceğiniz üzere maaşlardan, ekonomik durumlardan ya da yanlış hayat ve bölüm seçimlerinden kaynaklı olarak seçtiği işlerini sevmeyen milyonlarca insan mevcuttur. Hal böyle olunca da sevmediği bir işte çalışan bir insanın vereceği verim minimum seviyeye düşmektedir. Bu da insanın mutsuzluğunu körüklemektedir. Peki işimizi nasıl sevebiliriz? Öncellikle eğer kendinizi çalıştığınız işe ait hissetmiyorsanız veya çalıştığınız işten kendinize alabildiğiniz tüm pozitif detayları aldıysanız ve o iş size bir şey sağlayamıyorsa işinizden ayrılmalısınız. Tabi ki mutluluk ve huzur mu daha önemli yoksa para mı sorusunu kendiniz cevap vermeniz gerekiyor. Biz işyeriaçmak olarak isterdik ki herkes sevdiği işi maddi durumunu göz ardı etmeden yapabilsin. Fakat zamanımızın ekonomik durumları bunu engellemektedir.

Çevremizde yıllarca işini sevmeden işini sürdürmüş insanlar görebiliriz. Bu insanlara neden sorusunu yönelttiğinde ise genellikle ”parası iyi” cevabını alırız. Bu insanlar iş hayatında mutsuz olmayı hak ediyor olabilirler. Parayı mutluluğa tercih ediyorsanız mutsuzluğun gelmesi an meselesidir. Para bir yüktür ve sorumluluktur, mental açıdan bu yükü kaldıramayacak insanlar mutsuz olur. Diğer taraftan mutluluğu paraya tercih eden ve işini severek, tutkuyla yapan insanlara bakalım. Hepsi hayatının bir kısmında başarılı olmuş ve yüklü miktarlar da para kazanmışlardır. Bu yüzden işinizi sevmek ve mutlu olmak için yaptığınız işi tutku ve zevk ile yapınız. Unutmayınız ki ölmeyi bilerek yaşayan tek canlı türüyüz ve kısacık hayatımızda mutlu olmaya çalışmaktan başka çaremiz yok.

low angle photo of curtain wall building

3- Ailenizi Sevmek, Sevdiklerinizle Vakit Geçirmek

Günde 15 saat çalışsanız bile haftanın herhangi bir gününü ailenize ve sevdiklerinize ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Bizi biz yapan ve her anımızda destek olmaya hazır olan çevremizdeki kişiler aslında bizi mutlu eden en temel kavramlardan biridir. Bu yüzden onları mutlu etmek onlarla vakit geçirmek sizi çok mutlu edecektir. Sevdiğiniz insanlardan gelecek pozitiflik iş hayatınıza yansıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir