İş Hayatında Başarı Yakalama Dili Ve Felsefesi

İş hayatında nasıl yükselebilirsiniz? İş hayatında başarı nedir? Bu yazımızda iş hayatında yükselmeniz için altın tavsiyeler vereceğiz ve sizler de Redbull içmiş gibi kanatlanacaksınız. Boşuna reklam da yaptık iyi mi?

İş hayatında hızlı yükselmekten ziyade nasıl yükseleceğinizi öğrendiğiniz bir yazı olacak çünkü hızlı yükselmek ne kadar doğrudur? “Geç olsun güç olmasın.” demiş atalarımız. Yanlış hatırlamıyorsam bazı çağdaşlarımız da “Hızlı yaşayan erken ölür.” demiştirler. Nereden bakarsanız bakın haklıdırlar efendim.

İş hayatında sakin, sistemli ve istekli ilerlemelisiniz. Bu nedenle sizlere hızlı veya yavaş değil sade bir şekilde nasıl yükseleceğinizi anlatacağım. Uzatmadan yazımıza geçelim.

Okudukça sırtınızda kanat çıkaracak maddeler gelsin öyleyse, ilk maddemizden başlayalım.

İş Hayatında Başarı İçin Empati Kurun

Karşınızdaki insan kim olursa olsun onunla doğru iletişim kurmadığınız sürece beraber gerçekleştireceğiniz işlerden başarı beklemeniz saçma olur. Müdür olduğunuzu düşünün ve çalışanlarınıza belli bir tarihe kadar belli bir raporu hazırlamaları için yönlendirmelerde bulunuyorsunuz. Bu yönlendirmeleri karşı tarafa doğru şekilde aktaramazsınız bu raporlar başarılı bir şekilde hazırlanır mı sizce?

İletişimsizliğin olduğu hiçbir yerde başarı olmaz. Bahsettiğim yalnızca rapor veyahut işletme için halledilmesi gereken işlerdeki iletişim değildir. Biz, insanlık olarak aklıyla olduğu kadar duygularıyla da hareket eden varlıklarız.

iş hayatında başarı için empati

İş arkadaşlarınıza veya yöneticilerinize karşı anlayışlı bir yaklaşıma sahip olmak, başarıya giden yolu kısaltacaktır. Sizden beklenilenleri çok daha iyi algılayabileceğiniz için, sizin işletmeye katabileceğiniz nitelikleri daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Özellikle iletişim sırasında empati kurarak karşınızdaki kişiyi daha iyi anlayacak ve kısa vadeli bir fayda olmasa bile faydalarını daha uzun vadede görebileceksiniz.

Değişime Ve Gelişime Açık Olun

İnsanlık olarak değişimden pek fazla haz etmeyiz. Bizim istediğimiz rahat, düzenli ve sistemli bir şekilde hayatımıza veya işlerimize devam etmektir. Olağan akışı bozmak istemeyiz çünkü değişiklik bilinmezlik demektir ve biz bilmediğimiz kavramlardan korkarız. Sürekli güvenli bölgede kalmak ve rahat olmak isteriz ancak konfor alanımızda kaldığımız müddetçe gelişimimizi asla tamamlayamayız.

Öncelikle değişime ve gelişime açık olun. Kendinizi sürekli geliştirmeli ve yenilemelisiniz. Değişim, hedeflerinizi daha geniş bir yelpazede belirlerken iş hayatınıza daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olur. Eksik yönlerinizi belirlemeli ve tıpkı korkularınızın üzerine gitmeniz gerektiği gibi bu eksikliklerin de üzerine gitmelisiniz. Okumayı ilk öğrendiğinizde sözcükleri nasıl heceleyerek okuduğunuzu hatırlayın. Okumaya alışık olmadığınız için birçok eksiğiniz vardı ve yavaş okuyordunuz. Daha sonra ders kitapları, okuma kitapları ve yoldaki tabelaları okumaya başladınız böylelikle gittikçe geliştiniz.

iş hayatına başarı

Şimdilerde bu yazıyı takır takır okuyorsunuz ve anlıyorsunuz çünkü gerekli olgunluğa ulaştınız. Özetle kendinizi geliştirdiğiniz zaman ulaşamayacağınız yükseklik yoktur. Gücünüzü ve yeteneklerinizi asla küçümsemeyin!

İş Hayatında Başarı İçin Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Bir yolculuğa çıkacağınızı farz edin. Şu anda bulunduğunuz konumdan herhangi bir konuma gideceksiniz. Öncelikle gideceğiniz konumu hedeflemeniz gereklidir değil mi? Gideceğiniz konuma hangi yoldan gideceğiniz belirlemelisiniz değil mi? Aksi takdirde nasıl yolculuk başarılı olur? Yola çıkmadan önce şu semtten bu semte gideceğim ve bilmem şu yolunu kullanacağım demelisiniz ancak gideceğiniz yolda kazı çalışması olduğunu farz edelim.

Bunu bile bile o yolu tercih etmek ne kadar mantıklıdır? Kazı çalışması yapılmayan, sizi arzu ettiğiniz konuma ulaştıracak gerçekçi hedefler belirleyin.

hedef belirleyin

İngiliz dostlarımızın bir atasözü vardır; “Bir kişi hangi limana yelken açtığını bilmiyorsa hiçbir rüzgar işine yaramaz. “

Rüzgarı suçlamayın ve hangi limana yelken açmanız gerektiğini bilin. Böylece hangi rüzgarın sizi hangi limana ulaştıracağını bilirsiniz.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun!

İş hayatında motivasyon olmazsa olmazdır. Sabahları mutsuz olarak işe gidiyorsanız ve tatilden sonra işe geri dönmekte zorlanıyorsanız, motivasyon eksikliğiniz var demektir. Böylesine mutsuz bir insan nasıl başarılı olabilir ki? Sizi iş hayatında tutacak bir motivasyonunuzun olmaması tam bir yıkımdır.

Bu sizi ayakta tutacak bir iskelet sisteminizin olmaması gibi bir şeydir. İskelet sisteminiz yoksa yürüme,koşma ve dengede kalma gibi faaliyetleri nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

iş hayatında yükselmek

Motivasyon eksikliğinizden hemen kurtulmalısınız ancak bu şekilde iş yerinde geçirdiğiniz zamanı verimli kullanarak başarıya giden yolunuzu kısaltabilirsiniz. Aksi takdirde o yol önünüzde uzar da uzar.

“İyi diyorsun da kardeşim biz nasıl motive olacağız?” diyorsanız sizlere şöyle izah edeyim; Motivasyon için gerekli olan altın anahtar içinizde gizli. Bu nedenle, kendinizi motive etmek için ne yapmanız gerektiğini en iyi siz bileceksiniz.

Benim tek tavsiyem; işinizi sevin, gerisi gelecektir.

Takımınıza Yardım Edin

Bireysel başarı istemeniz gayet doğaldır ve zaten bunu istemiyorsanız sıkıntı vardır ancak bireysel başarıya ulaşabilmek takım oyunuyla gerçekleşir.

Aklınıza futbol, voleybol veya basketbol hangi spor dalına ilginiz varsa bu dallardaki başarılı oyunculardan birisini getirin. Ben futbolu daha çok sevdiğim için futboldan örnek vereceğim.

X ve Y takımının bir müsabaka gerçekleştirdiğini ve X takımının bu mücadeleden 1-0 galip ayrıldığını farz edelim. Sizce bu başarıyı X takımındaki golü atan oyuncu mu gerçekleştirmiştir yoksa 11 kişilik bütün takım mı? Örneğin takım hiç gol yememiş demek ki kaleci ve defans işini iyi yapmış. Burada bir takım oyunu vardır ve iş hayatı da böyledir.

takım olun

İş hayatında da başarı kazanmak istiyorsanız takımınızla birlikte uyum içerisinde olmalı ve birbirinizle yardımlaşmalısınız.

Bireysel başarı yakalamak istiyorsanız önce takım olarak başarı kazanın.

Bugünkü yazımızda nasıl yükseleceğinizi inceledik. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Maddelerden çok ana fikirlerini kavramanız sizin için daha değerli olacaktır. Bana değer verip yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürü sizlere borç bilirim efendim. Aydınlanmanız Ay gibi değil de Güneş gibi olsun istiyorsanız sitemizde benzer yazılarımız bulunmaktadır. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hoş kalın, hoşça kalın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir