İşyerinizde Kendinizi Motive Etmenin 5 Yolu

İş yerinde nasıl motive olabilirsiniz? İş motivasyonu performansınızı nasıl etkiler? Çalışan olmak, hayatınızda üstleneceğiniz en zor rollerden biridir. Sizin için her gün motive olmak, kalkıp koşuşturmak ve hedefinize ulaşmak için işe geri dönmek zor olabilir. Çalışan çoğu insan gibi, muhtemelen motivasyonsuz ve isteksiz hissederek işe geldiğiniz birçok gün vardır. Bunun sebebi kötü bir gece veya uzun bir gün olabilir. Ancak kariyerinizde yükselmeyi umuyorsanız, motivasyonunuzu toplamanın bir yolunu bulmalısınız.

Önemli Olana Odaklanın

Tüm çabanızı ve dikkatinizi her seferinde tek bir göreve odaklayın.

Bir düzine projeyi tek seferde ele almaya çalışmayın. Böyle yaparsanız işlerin arasında kayıp hissedip, önemli olana odaklanamazsınız. İşinizi en iyi şekilde yapmak için motive olmak, istekli olmak önemlidir. İşte en önemli görevlerden başlayarak tüm çabanızı ve dikkatinizi her seferinde tek bir göreve odaklayın. Görevler bittikçe iş motivasyonunuzun arttığını göreceksiniz.

Olumlama Yapın

Olumlamalarla, potansiyeliniz sınırsızdır. Olumlu onaylamalar işte motive ve üretken olmanızı, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak güçlü bir araçtır. Örneğin, her sabah evinizden ayrılmadan önce “Günün üstesinden gelmeye ve elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım.” gibi bir olumlamayı tekrarlamak, iş motivasyonunuzu artırmak için etkilidir.

İŞ HAYATINDA MUTLU OLMANIN 3 ALTIN KURALI İÇİN SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ.

Başarılarınızı Kutlayın

Çalışırken başarılarınızı kutlamak için zaman ayırın.

Yapılacaklar listenizdeki bir görev bittiğinde ne kadar küçük olursa olsun, sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıran bir zaferdir. Bu yüzden çalışırken başarılarınızı kutlamak için zaman ayırın. Kutlama, bir görevi tamamladığınızda parti düzenlemenizi gerektirmez. Örneğin, görevinizi tamamladığınızda bir fincan kahve içebilirsiniz veya öğle yemeğine çıkabilirsiniz.

Kendi Hedeflerinizi Belirleyin

Hedef belirleme ve iş motivasyonu el ele gider. Araştırmalar kendi hedefleriniz üzerinde kontrole sahip olduğunuzda onlara ulaşma olasılığınızın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çoğu çalışanın önceden belirlenen görevleri vardır ve kendileri için hedefler yaratacak konumları yoktur. Kendinizi bu konumda bulursanız ne yapabilirsiniz? İlk olarak, yöneticinizle konuşup, hedef belirleme sürecinin bir parçası olmayı talep edebilirsiniz. Ona düzgün bir üslupla kendiniz için hedefler belirlemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu kabul edildiği zaman, kendinize küçük hedefler koyun ve daha büyük hedefler koyarak devam edin. Kendinizi zorlamadan işinizi en iyi şekilde yapmanızı sağlayacak hedefler koyduğunuzdan emin olun.

“Neden” i Düşünün

Kendinizi yapmakta olduğunuz işin önemine odaklayabilir ve o işi yapmaya devam etmek için motivasyonunuzu toplayabilirsiniz.

Muhtemelen kendinizi basit veya sıradan bir görev gibi görünen bir işi tamamlamak için mücadele ederken bulduğunuz pek çok zaman vardır. Size sıradan gibi görünen şey, bu görevi tamamlamadan önce, büyük resmin gerçekten önemli bir parçası olabilir. Kendinizi yapmakta olduğunuz işin önemine odaklamalı ve o işi yapmaya devam etmek için motivasyonunuzu toplamalısınız. Çünkü anlamsız ve önemsiz bir iş gerçekten yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir