Amazon’da Ürün Listeleme Rehberi

amazonda ürün listeme

Amazon’da Ürün Nasıl Listelenir?

Amazon’da ürün listeleme nasıl yapılmalıdır? Ürün listelenirken nelere dikkat etmeniz gerekir? Amazon’da ki ürün listesi bir çeşit online vitrindir. Satıcı hesabı açtıktan sonra, ürün listeleme yapabilirsiniz. Satıcılar bireysel ve profesyonel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bireysel satıcılar ürünlerini Amazon’da teker teker listeler, profesyoneller büyük gruplar halinde listeler.

AMAZON ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMAK VE AMAZON’UN SİZE SAĞLADIKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET EDİN.

Ürün Listelemede Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Ürün Başlığı
 • Ürün Fotoğraflaması
 • Ürün Tanıtımı
 • Ürün Özellikleri

Amazon’da ürün listeleme için yukarıdaki maddeleri eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Ürün ne kadar güzel olursa olsun liste dikkat çekici olmadığı takdirde müşteri bulmak zorlaşır. Potansiyel alıcıları ürüne çekebilmek için ürün listelemenin optimize edilmesi gereklidir. Optimizasyon keywordler sayesinde sağlanır.

Keyword Seçimi Neden Önemlidir?

 Ürünlerinizi arayan kişilerin karşısına sizin satıcısı olduğunuz ürünleri çıkarmak, doğru keywordler ile satış yapmak ve Amazon’da görünürlük kazanmak için keyword araştırması ve seçimi önemlidir. Doğru keywordleri kullandığınız zaman Amazon’da ürün listeleme başarıya ulaşır.

Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more

Ürün Başlığı Nedir?

Amazon’da ürün listeleme yaparken başlığa dükkân adınızı koymalısınız ve bazı ürün özelliklerini yazmalısınız. Bullets olarak adlandırılan ürün özelliklerinde ürün kalitesi ve garanti sürecinden bahsedip bu ürünün sizin hayatınızda nasıl bir kolaylık sağlayacağını yazmalısınız. Aynı zamanda ürün başlığında ana keywordler aşırı olmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Ürün Tanımı Nasıl Yapılır?

Alıcıların ürün tanımı kısmını okumadığını düşünüyorsanız yanılırsınız. Ürün özelliklerinden bahsederken büyük harflerle dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Tanımı yaparken yazım dilinde hatasız ve ifade dilinde açık olmak fayda sağlar.

Amazon’da ürünler iki kategoriye ayrılır. İlki Amazon Pazarı’nda bulunan ürünler, ikincisi ilk veya tek satıcı olacağınız pazarda bulunmayan ürünler.

Amazon Pazarı’ndaki Ürünleri Listeleme

Amazon’da listeleme yapacağınız ürün çoktan pazardaysa, sitedeki stok resimlerini ve tanımlarını kullanabilirsiniz.  Sizin yalnızca satmanız gereken ürün miktarını belirleyip, ürünleri tanımlamanız ve dağıtım şeklini kararlaştırmanız gerekir. Daha fazla tercih edilmek için ücretsiz gönderim veya hızlı gönderim seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Amazon’da Olmayan Ürünleri Listeleme

Amazon’da olmayan bir ürün listelemek demek daha az rekabet anlamına gelir fakat bu durumda bir dezavantaj bulunmakta. Yeni ürün listelemesi için Amazon Pro hesabınızın olması gerekir ve bununla birlikte birkaç prosedürü takip etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 • UPC/EAN Numarası
 • SKU
 • Ürün Başlığı
 • Ürün Açıklaması ve Madde İşaretleri
 • Ürün Görüntüleri
 • Arama Terimleri
  1. İçeriğin işinize yaramasına çok sevindik Büşra Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 1. Bu bilgilendirici metin için teşekkürler. Sade bir dil ile kolay anlaşılacak şekilde ifade edilmiş. Çok faydalı oldu, aklımdaki soru işaretleri gitti.

  1. Geri dönüşünüz için teşekkürler, İpek Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 2. Amazonda ürün nasıl listelenir bilmiyordum şuan bu bilgiler ile bir cok fikrim oluştu.faydalı bir yazı olmus

  1. Ne demek Barış Bey, okuyup yorum yaptığınız için biz teşekkür ederiz. Geri dönüşleriniz bizim için önemli.

 3. Amazonda ürün listelemeyi sayenizde anladım.Gerçekten çok açıklayıcı olmus.Ellerinize sağlık.

  1. Teşekkür ederiz, yorumunuz için. Bilgilerimizi size aktarabildiğimizden dolayı mutluyuz…

 4. Bilgilendirme amaçlı bulduğum bu yazı için çok teşekkür ediyorum. Büyük bir emek var ve gerçekten boşa gitmeyecek bir emek olduğuna emin olabilirsiniz. Gayet açık bir dille anlatım yapmanız herkese hitap edebilir olmasını sağlamış.

  1. Faydalı bulmanıza mutlu oldum. Düşünceleriniz bizim için çok değerli. Sizin geri dönüşleriniz sayesinde kendimizi geliştirerek bilgi vermeye devam edeceğiz.

 5. Çok yararlı bir açıklama olmuş. Gayet bilgilendirici, kısa ve öz olması sıkılmadan istediğim bilgiye kısa sürede ulaşmamı sağladı. Teşekkürler…

  1. Yazımızdan faydalanabildiğiniz ve bunu yaparken sizi sıkmadığımız için mutlu olduk. Teşekkürler yorumunuz için.

  1. Geri dönüşünüz için biz teşekkür ederiz Gökalp Bey, fayda sağlayabildiysek ne mutlu bize.

  1. Mehmet Bey, istediğiniz bilgiyi size biz ulaştırdığımız için mutluyuz. Yorumunuz bizim için önemli.

  1. Feedback için biz teşekkür ederiz Esra Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 6. Bu çok değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten Amazon’da mağaza açmak ile ilgili gayet açıklayıcı bilgiler yer alıyor. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

  1. Kibar yorumunuz için teşekkürler. İçerikten faydalandığınıza çok sevindik Yaren Hanım.

 7. Amazonun işleyişi hakkında merakım vardı ürünün nasıl listeleneceğini yalın bir anlatımla bize aktarmışsınız, emeğinize saglık…

  1. Teşekkürler geri dönüşünüz için beğenmeniz ve yazıdan faydalanabilmeniz bizi mutlu eder.

 8. Ürün listeleme ile alakalı eksiklerimi farkettim bu rehber sayesinde. Ayrıntılı bir dil ile anlatılmış, teşekkürler.

 9. Amazon dan ürün satma işine girmeyi düşünüyorum fakat pek bilgili olmadığım için endiselendigim de bir girişim konusuydu. Bu yazı ile beraber endişelerimi de neredeyse yitirdim çünkü yazıda gayet açık, net ve özlü anlatılmış. Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim benim için çok faydalı oldu.

  1. Kibar yorumunuz için teşekkür ederiz. Bilgilerimizi size aktarabildiysek ne mutlu bize. Umarım Amazondan ürün satma girişiminiz başarıya ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir