fbpx

Amazon’da Ürün Listeleme Rehberi

amazonda ürün listeme

Amazon’da Ürün Nasıl Listelenir?

Amazon’da ürün listeleme nasıl yapılmalıdır? Ürün listelenirken nelere dikkat etmeniz gerekir? Amazon’da ki ürün listesi bir çeşit online vitrindir. Satıcı hesabı açtıktan sonra, ürün listeleme yapabilirsiniz. Satıcılar bireysel ve profesyonel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bireysel satıcılar ürünlerini Amazon’da teker teker listeler, profesyoneller büyük gruplar halinde listeler.

AMAZON ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMAK VE AMAZON’UN SİZE SAĞLADIKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET EDİN.

Ürün Listelemede Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Ürün Başlığı
 • Ürün Fotoğraflaması
 • Ürün Tanıtımı
 • Ürün Özellikleri

Amazon’da ürün listeleme için yukarıdaki maddeleri eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Ürün ne kadar güzel olursa olsun liste dikkat çekici olmadığı takdirde müşteri bulmak zorlaşır. Potansiyel alıcıları ürüne çekebilmek için ürün listelemenin optimize edilmesi gereklidir. Optimizasyon keywordler sayesinde sağlanır.

Keyword Seçimi Neden Önemlidir?

 Ürünlerinizi arayan kişilerin karşısına sizin satıcısı olduğunuz ürünleri çıkarmak, doğru keywordler ile satış yapmak ve Amazon’da görünürlük kazanmak için keyword araştırması ve seçimi önemlidir. Doğru keywordleri kullandığınız zaman Amazon’da ürün listeleme başarıya ulaşır.

Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more

Ürün Başlığı Nedir?

Amazon’da ürün listeleme yaparken başlığa dükkân adınızı koymalısınız ve bazı ürün özelliklerini yazmalısınız. Bullets olarak adlandırılan ürün özelliklerinde ürün kalitesi ve garanti sürecinden bahsedip bu ürünün sizin hayatınızda nasıl bir kolaylık sağlayacağını yazmalısınız. Aynı zamanda ürün başlığında ana keywordler aşırı olmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Ürün Tanımı Nasıl Yapılır?

Alıcıların ürün tanımı kısmını okumadığını düşünüyorsanız yanılırsınız. Ürün özelliklerinden bahsederken büyük harflerle dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Tanımı yaparken yazım dilinde hatasız ve ifade dilinde açık olmak fayda sağlar.

Amazon’da ürünler iki kategoriye ayrılır. İlki Amazon Pazarı’nda bulunan ürünler, ikincisi ilk veya tek satıcı olacağınız pazarda bulunmayan ürünler.

Amazon Pazarı’ndaki Ürünleri Listeleme

Amazon’da listeleme yapacağınız ürün çoktan pazardaysa, sitedeki stok resimlerini ve tanımlarını kullanabilirsiniz.  Sizin yalnızca satmanız gereken ürün miktarını belirleyip, ürünleri tanımlamanız ve dağıtım şeklini kararlaştırmanız gerekir. Daha fazla tercih edilmek için ücretsiz gönderim veya hızlı gönderim seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Amazon’da Olmayan Ürünleri Listeleme

Amazon’da olmayan bir ürün listelemek demek daha az rekabet anlamına gelir fakat bu durumda bir dezavantaj bulunmakta. Yeni ürün listelemesi için Amazon Pro hesabınızın olması gerekir ve bununla birlikte birkaç prosedürü takip etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 • UPC/EAN Numarası
 • SKU
 • Ürün Başlığı
 • Ürün Açıklaması ve Madde İşaretleri
 • Ürün Görüntüleri
 • Arama Terimleri

  • Yağmur Asena Yılmaz diyor ki:

   İçeriğin işinize yaramasına çok sevindik Büşra Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 1. İpek diyor ki:

  Bu bilgilendirici metin için teşekkürler. Sade bir dil ile kolay anlaşılacak şekilde ifade edilmiş. Çok faydalı oldu, aklımdaki soru işaretleri gitti.

  • Yağmur Asena Yılmaz diyor ki:

   Geri dönüşünüz için teşekkürler, İpek Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 2. Zeynep İpek Avci diyor ki:

  Bilgilendirme amaçlı bulduğum bu yazı için çok teşekkür ediyorum. Büyük bir emek var ve gerçekten boşa gitmeyecek bir emek olduğuna emin olabilirsiniz. Gayet açık bir dille anlatım yapmanız herkese hitap edebilir olmasını sağlamış.

  • Yağmur Asena Yılmaz diyor ki:

   Faydalı bulmanıza mutlu oldum. Düşünceleriniz bizim için çok değerli. Sizin geri dönüşleriniz sayesinde kendimizi geliştirerek bilgi vermeye devam edeceğiz.

 3. Beyza diyor ki:

  Çok yararlı bir açıklama olmuş. Gayet bilgilendirici, kısa ve öz olması sıkılmadan istediğim bilgiye kısa sürede ulaşmamı sağladı. Teşekkürler…

  • Yağmur Asena Yılmaz diyor ki:

   Feedback için biz teşekkür ederiz Esra Hanım. Farklı kategorilerdeki bilgilendirici yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 4. Yaren diyor ki:

  Bu çok değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten Amazon’da mağaza açmak ile ilgili gayet açıklayıcı bilgiler yer alıyor. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

 5. Toprak diyor ki:

  Amazonun işleyişi hakkında merakım vardı ürünün nasıl listeleneceğini yalın bir anlatımla bize aktarmışsınız, emeğinize saglık…

 6. İlona diyor ki:

  Amazon dan ürün satma işine girmeyi düşünüyorum fakat pek bilgili olmadığım için endiselendigim de bir girişim konusuydu. Bu yazı ile beraber endişelerimi de neredeyse yitirdim çünkü yazıda gayet açık, net ve özlü anlatılmış. Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim benim için çok faydalı oldu.

  • Yağmur Asena Yılmaz diyor ki:

   Kibar yorumunuz için teşekkür ederiz. Bilgilerimizi size aktarabildiysek ne mutlu bize. Umarım Amazondan ürün satma girişiminiz başarıya ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Contact Us

e-Bülten Kayıt Ol Fırsatları Yakala

İş ve Yatırım Konusunda GÜNCEL Kalmak İÇİN Kayıt Ol

10.000 ' den fazla kişinin kayıtlı olduğu e-Bültenimize kayıt olup Yeni İş Fikirleri, Bayilik ve İş Fırsatları hakkında güncel bilgileri kaçırma