Kobi Faaliyetleri

Kobi kredilerini iki başlık altında inceleyebiliriz. Nakdi krediler ve gayrinakdi krediler.

Kobiler faaliyetlerini yürütmede finansal durumlardan dolayı zaman zaman zorlanmakta. Burada devreye Kobi kredileri girer. Kobi kredilerini iki başlık altında inceleyebiliriz. Nakdi krediler ve gayrinakdi krediler. Peki, “Kobi kredileri ne işe yarar? Kimler Kobi kredisi alabilir?” sorularının cevapları nedir gelin öğrenelim.

Kobi Kredileri

KOBİ KREDİLERİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN ZİYARET EDİNİZ.

Öncelikle Kobi kredisini yani diğer adı ile esnaf kredisini tanımlayalım. Bu kredi kısaca işletmenizin çeşitli ihtiyaçlarını, finansal döngünüze uygun kredi çeşitleri ve ödeme seçenekleri ile karşılamanıza olanak sağlar. Ayrıca, borçlu cari hesap ile çalışır ve faizli geri ödemesi vardır.  Esnafların büyük bir kısmı kolay ödeme koşulu ile bankaların Kobi kredilerinden faydalanmaktadır. Bu kredilerin diğer alınış amacı işleri geliştirmektir. Kısaca, Kobi faaliyetleri ve kredileri esnafların finansal durumlarını iyileştirmek ve para ihtiyaçlarını karşılamak için başvurabileceği kredi türüdür. İki başlık altında inceleyebiliriz;

1)Nakdi Krediler

Kobi kredilerinden nakdi kredinin ana amacı sıcak para ihtiyacını karşılamaktır.

Adından da anlaşılacağı üzere esnaf ve işletmecilere nakit kredi seçeneği sunar. Kredi ister uzun vadeli, ister kısa vadeli kullanıma uygunudur. Ana amacı sıcak para ihtiyacını karşılamaktır.  

2)Gayrinakdi Krediler

Kobi kredilerinin bir çeşidi olan gayrinakdi kredi işletmenin faaliyetine göre koşullu veya koşulsuz olarak ödeme garantisi verir.

Yurtiçinde faaliyet gösteren ve sektör ayrımı olmaksızın işletme sahibi olan kişiler faydalanmaktadır. Bu kredi işletme sahiplerinin ödeme konularında karşı tarafa (üçüncü şahıs ya da kuruluşlar) olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri durumunda, maddi zarar oluşmasını engellemek amacıyla banka tarafından borçların ödenmesini garantileyen kredi türüdür. TL cinsinden yapılan gayrinakdi kredilerin yanında yabancı para cinsinden de gayrinakdi kredi türü vardır. İşletmenin faaliyetine göre koşullu veya koşulsuz olarak ödeme garantisi verir. Yabancı para gayrinakdi krediler işletmenin yatırım ve ya ithalatlarının finansmanı amacıyla yurt dışı ilişkili işlemlerinde kullanılmaktadır. Teminat mektupları gayrinakdi KOBİ kredilerine örnek olarak gösterilebilir.

Kimler Kobi Kredisi Alabilir?

Kobi kredisinden faydalanmak isteyen işletmelerin kesinlikle Kobi statüsünde olması gerekmektedir. Yani işletmede çalışan sayısı 250 kişiden az olmalıdır. Bu özelliklere sahip olan işletmeler her yıl desteklerden ve kredilerden yararlanmaktadır. Başvurular gerekli belgeler ile birlikte bankaya yapılır. Onaylandığı takdirde işletmeler finansal açıdan da rahatlamış olur. Eğer Kobi statüsünde değilseniz ve iş yeri açmayı düşünüyorsanız bu krediyi kullanamazsınız. Bunun için bankaların farklı türde olan kredilerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin ihtiyaç kredisi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir