Küçük İşletmelerin Yaptıkları Yanlışlar

Küçük işletmelerin yaptıkları yanlışlar nelerdir? (KOBİLER) yaptıkları hatalar sebebi ile yaşamlarına uzun süreler devam edememektedir.

İş konusunda tecrübeye sahip olmayan girişimcilerin iş kurması, uygun bilgi ve deneyime sahip olmadan iş kurma denemeleri, bir süre sonra cesaretlerinin yitmesi ile işlerini sonlandırmaktadır.

Bir işe başlamak için yalnızca cesaret yeterli değildir. Belki değerli bir faktördür fakat yalnızca cesaretle işe başlamak, avantajları riske dönüştürebilmektedir.

Küçük işletmeler, çoğunlukla kuruldukları ilk yıl bitmeden iş faaliyetlerini bitirmek ve pazardan çekilmek zorunda kalırlar.

Bu başarısızlıklarının sebepleri;

  • Pazar hakkında tam bilgi sahibi olmadan işe başlanması
  • İdarecilik vasfının ve sermayenin yetersiz oluşu
  • Fizibilite etüdünün sağlıklı bir biçimde yapılmamış olması
  • Haksız rekabet piyasasının var olması
  • Son olarak alacakların tahsilindeki problemler neticesi küçük işletmeler başarısız olmaktadır.
küçük işletmelerin yaptıkları yanlışlar

Küçük İşletmelerin En Önemli Yanlışları

Küçük işletmenin başarılı olması adına iyi yönetilmesi, finansal kaynaklarının yeterli oluşu, uygun zamanda uygun pazarda faaliyet göstermeleri gibi pek çok neden gösterilebilir.

Bununla birlikte başarısız olmaları konusunda da birtakım nedenler bulunmaktadır.

Bu nedenler;

Bir İş fikri Üzerinde Israrcı Olmak ve Pazara Hakim Olmamak

Küçük işletmelerde yapılan en önemli hatalardan biri, iş adına pek çok fikir seçip, hangisinin daha fazla başarı ve kazanç getireceğini düşünmektir.

Gelir ve başarı tabii ki önemlidir ancak işin özelliklerini bilmeden, alınması gereken bir eğitim var ise almadan, tam bir pazar analizi yapmadan fikri hayata geçirmeye kalkışmak, başarısız olmanın unsurlarındandır.

Örnek olarak, diyelim ki girişimci olarak, otomotiv sektöründe bir iş kurmayı düşünüyorsunuz. Otomotiv sektörü bir hayli geniş bir sektördür. Araç parça çıktısı, yedek parça çıktısı, araç satışı, yedek parça satışı, lastik satışı, lastik imalatı gibi birçok faaliyeti sayabiliriz.

Artık çağımızda doğa dostu araçların da etkili olmaya başladığını hesaba katarsak, girişimci kişinin yoğunlaşacağı şey tabii ki gelir sağlamak olacaktır.

Ancak, gelir getiriyor diye sadece bu pazarda ısrarcı olunmamalıdır. Otomobiller hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz, sektörü bilmiyorsanız, daha önce piyasada bir geçmişiniz yoksa yalnızca kazanç kazandırıyor diye otomotiv işine girmek, bir süre sonra gelir değil, yüklü miktarda zarar ve başarısızlık getirir. Bu yüzden tek bir fikirde ısrarcı olmak mantıklı değildir.

Pazarlama Planının Olmaması

Pazarlama planı, müşterileri firmanıza çekmenin yöntemini gösteren bir sistemdir. İyi planlandığınız bir pazarlama programı ile uygun hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Hangi bölgelerde ürünlerinizin daha çok talep gördüğünü saptayabilir ve buna göre izlenecek yolunuzu oluşturabilirsiniz.

İster üretim piyasasında olun isterseniz bir hizmet verin, etkili bir pazarlama yönteminiz yoksa sektörde tutunamazsınız. Pazarlama programı yapmak adına da sağlam bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Ürünleriniz / hizmetiniz hangi gruba hitap ediyor, yaşları kaç, hedef kitlenizin cinsi gibi faktörleri göz önüne alarak yapılacak bir pazarlama programı başarılı olmada etken olmaktadır. Aksi takdirde kaybettirir.

Hedef Kitleyi Tanımamak

Müşteri, bir firmanın kar etmesinin ana nedenidir. Çünkü ürün ve hizmetlerinizi müşterilere satarsınız. Hitap ettiğiniz müşteri kitlesini kavramanız, onların tercihlerini ve isteklerini göz önüne almanız, satışlarınızın artmasını ve iyi gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Her müşterinin talebi ve arzusu farklıdır. Örneğin ki her kesimden kişilerin gelip alışveriş yapabilecekleri bir giyim markanız var. Müşterileri kitleniz de mevcut. Ancak, mağazanıza gelen daimi müşterilerinizi hala tanıyamamış ve arzularını yerine getirmemiş olmanız, bu durum bir süre sonra onların da artık mağazanıza gelmemesine sebep olur.

Bunun birlikte hangi yaş grubunun hangi tarz kıyafetleri tercih ettiğini kavramanız önemlidir. Ayrıca son moda kıyafetleri de takip etmeniz gerekir. Müşterilerini tanıma çabasında bulunmayan firmaların başarılı olmaları imkânsızdır.

Bununla birlikte “küçük işletmelerin yaptıkları yanlışlar” yazımızın sonuna geldik. Bütün okurlarımıza sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir