Yeni Bir Dil Öğrenmenin İş Hayatına Katkıları

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin 5 Kolay Adım

Artık her sektörde mutlaka olması gereken bir kriter haline gelmiş olan ek bir dil şu sıralar herkesin başını ağrıtıyor gibi. Dil öğrenmek sanılanın aksine kolay ve herkesin yapabileceği bir şey olduğu gibi yaşa da bakmamaktadır. Dil öğrenmeye tabii ki istediğiniz dilden başlayabilirsiniz fakat bizce dil öğrenmeye başlamanız gereken ilk dil İngilizce yani neredeyse evrensel bir dil kabul edilen dil olmalıdır.

Artık mecazi olarak söyleyebiliriz ki İngilizce bilmeyeni iş dünyasından dışlıyorlar, bu da demek oluyor ki mesleğinizde size açılacak kapıları İngilizce veya başka bir dil bilmiyorsanız kendi elinizle kapatabilirsiniz. Bu yüzden dil öğrenmek bir zaruri ihtiyaç haline gelmiştir. Bu yazımızda dil nasıl öğrenilir? Dil öğrenmenin faydaları nelerdir? Gibi soruları siz kullanıcılarımız için cevaplayacağız.

dil öğrenmek

Dil Bilmenin ve Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

 • Kolay iş imkanları.
 • Daha fazla maaş.
 • Beyni genç tutması.
 • Genel Kültür.
 • Google’da daha fazla içeriğe sahip olmak.
 • Milyonlarca farklı kaynağı okumak ve anlamak.
 • Yeni bir bakış açısı.
 • Yurtdışı seyahatlerinde iletişim kolaylığı.
 • Yaratıcılığı geliştirir.
 • İş seyahatlerine gönderilen kişi olmak.
 • Anadilinize daha fazla hakim olursunuz.
 • Özgüveniniz yükselir.

EĞİTİMLER VE İŞ FİKİRLERİ İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET ETMEYİ UNUTMAYIN

Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

Dil öğrenmek yazımıza devam etmeden önce bu videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye etmekteyim.

The secrets of learning a new language | Lýdia Machová

Videoda da bahsedildiği üzere yeni bir dil öğrenmek herkes için farklı işlemektedir. Kimi bir dizi izlerken öğrenebilirken kimi ise saatlerce o dili çalışarak öğrenebilir. Bunun sebebi ise herkesin beyninin farklı bir biçimde bilgiyi depolaması ve insanların öğrenme metotlarının birbirinden farklı olmasıdır.

Çoğu dil bilimciye göre dili öğrenmenin en iyi yöntemi o dili konuşan ülkede yaşamak olsa da internetten ve çalışarak da bu diller kolaylıkla öğrenilebilir. Fakat o ülkede geçireceğiniz süre sizin dil öğrenme süresinin kısaltarak o dili anadilinize daha yakınlaştırabilir.

Dil Öğrenmenin En Kolay 5 Yolu

1- Yurtdışında Dil Eğitimi

Çeşitli eğitim programlarıyla yurtdışında eğitim alıp kısa bir süre içinde seçtiğiniz dili öğrenebilirsiniz. Ben oraya gidince ne yapacağım? Dili bilmiyorum nasıl iletişime geçeceğim? Gibi endişeleriniz var ise korkmayın.

Beynimiz yaşamak ve iletişimde kalmak için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Yukarıdaki bahsettiğimiz endişeleriniz var ise dil öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Biliyorsunuz ki insan iletişim varlığıdır ve bizi insan yapan şey iletişimidir. Gideceğiniz ülkedeki dil hakkında tek bir kelime bilmeseniz bile beyninizin açığa çıkaracak olduğu öğrenme mekanizması ile o dili kolaylıklı öğrenebilirsiniz. Tabi ki iş tamamiyle beynimizde bitmemekte, sizin de bir o kadar öğrenmeye aç ve özgüvenli olmanız gerekmektedir.

Yurtdışında Dil Eğitiminin Avantajları

 • Dili konuşma fırsatı.
 • Kulağınızın sürekli o dili duyması.
 • Dili gideceğiniz ülkenin aksanı ile öğrenmeniz.
 • Daha kısa sürede etki.
 • Orada yaşama fırsatı.

2- Dualingo ve Memrise Uygulamalarından Dil Öğrenmek

Bir filolog olarak benim yeni bir dile başlarken ilk başvurduğum yöntem genellikle dualingo ve memrise uygulamaları olmakta. Günde kendinize atayacağınız çalışma saati ile her gün pratik yaparak öğrenmek istediğiniz dilde ortalama bir seviyeye çıkabilirsiniz. Size tavsiyem dil bilgisi için Dualingo’yu kelime bilgisi için Memrise’ı kullanmanız olacaktır.

Bu uygulamaların en büyük özelliği ise uzun ve kısa hafızamızı tam anlamıyla çalıştırması.

Dil Öğrenirken Uzun ve Kısa Hafıza Nedir

Beynimiz bilgiler iki çeşit gruba bölmektedir. Birinci grup kısa hafızadır yani beynimizin öğrendiğimiz şeyi tamamı ile öğrenmemiş olup sadece anlık olarak hafızamıza yer ettirmesidir bu bilgi eğer kısa bir süre içinde tekrar edilmezse beynimizden silinmiş olacaktır. Uzun süreli hafızamız ise tam öğrendiğimiz ve tekrarını sıkça yaptığımız bilgilerdir bu bilgiler kolay unutulmamaktadır. Memrise ve Dualingo gibi uygulamalar öğrendiğimiz kelimeleri ve dil bilgisini bize sıkça hatırlatarak iki yönlü hafızamızı da çalıştırmaktadır. Bu da dil öğrenirken işimize yarayacak en önemli şey diyebiliriz.

3- Yabancı Dizi/Film İzlemek

Bir dil öğrenmekte en önemli unsurlardan biri o dili sürekli görmek ve işitmektir. Eğer seçtiğiniz dilin ülkesinde eğitim alamayacaksanız o dili sürekli görmek için yabancı diz ve filmler izleyebilirsiniz. Özellikle yabancı dizi veya film izlerken o dilin altyazısıyla izleyip beyninize bunu anlamaya çalış komutunu vererek dil öğrenme işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeleri ve cümle yapılarını not alarak dizi ve film sonrası öğrenebilirsiniz.

4- Kendi Kendinize Konuşmak veya Konuşma Uygulamalarına Üye Olmak

Öğrendiğiniz şeyi ne kadar tekrar ederseniz bir o kadar uzun süreli hafızanıza yer edecektir. Bir dilde her ne kadar yazma, dinleme ve anlama önemliyse konuşmak da bir o kadar önemlidir. Biliyorsunuz ki bir dili konuşamazsanız o dili biliyor sayılmazsanız. Bu yüzden olabildiğince konuşma tekrarı yapmaya özen göstermelisiniz.

5- Kendi Yönteminizi Keşfedin

Dil öğrenmek bir kişi için sırlarla dolu bir iştir. Herkesin bir bilgiyi öğrenirken kullandığı farklı yöntemler vardır. Bu yüzden bir dil öğrenirken kendinizin sırlarını ve beyninizin çalışma yöntemini keşfedin. Bu çalışma yöntemine uygun çalışma metotları seçebilir ve öğrenme hızınızı 2’ye katlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir