Turizm Sektöründe Son Durum Nedir?

Turizm Sektöründe son durum nedir? 2019 yılının Aralık ayından beri hayatımızda var olan Koronavirüsün Turizm sektörüne etkisi devam ediyor mu? Bu etki ne boyutta? Koronavirüsün dünyada ve ülkemizde Turizm’e verdiği zararlar nelerdir? Sorularının cevabını alacağımız yazımıza hemen geçelim.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Koronavirüsün mutasyona uğradığını açıklamıştı. Mutasyona uğramadan öncesine nazaran daha bulaşıcı olduğu düşünülen virüs, tekrardan kamuoyunda endişe yarattı. Bunun üzerine bazı devletler İngiltere’ye kapılarını kapattı.

Ülkemizde gençlerin ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Hafta sonlarıysa tüm vatandaşlarımız da bu yasağa dahil edilmektedir. Devletimiz çeşitli politikalarla virüsün yayılması için önlemler almaktadır, tıpkı diğer devletlerin de yaptığı gibi.

Turizme pandemi etkisi

Koronavirüs salgını, sektöre yönelik ani ve büyük şok göz önüne alındığında turizm ekonomisinde benzeri görülmemiş bir krizi tetikledi. Ne yazık ki 2020’nin sonlarına doğru az da olsa beklenen Turizm sektöründe iyileşmeler de mutasyon nedeniyle beklendiği gibi yaşanmadı. 2021’in Ocak ayında pik düzeye ulaşması ve ardından düşüşe geçmesi düşünülen virüs, bana mısın? Demiyor.

Peki virüsten etkilenme sıralamasında birinciliği sırtlayan Turizm sektörünün geleceği nasıl olacaktır?

Bazı kesimler testli seyahatin devam etmesi gerektiğini savunurken bazı kesimler kesinlikle seyahat edilmemesi gerektiğini düşünüyorlar.

Aşının keşfiyle birlikte biraz rahatlayan uzmanlar, bu yılın son yarısına kadar aşılanma işlemlerinin tamamlanacağını ve Turizm sektörünün kritik derecede daralmaya uğrasa dahi artık açılması gerektiğini düşünüyorlar. “Zararın neresinden dönülürse dönülsün kardır.” Anlayışına sahipler.

Dünya kupasının da ertelenmesiyle Turizm sektörü küçük Emrah’a dönmüş vaziyette desek yeridir. Liglerin seyircisiz oynanması da cabasıdır. Bunların üzerine Şampiyonlar Liginin de taraftarsız oynandığını katarsak bu sektör çökmesin de ne yapsın kardeşim?

turizm sektöründe son durum

Dünya bu konuda biraz temkinli gidiyor. Özellikle pandemi dalgası yemekten sörf yapar duruma geldik artık. Peki Türkiye’mizde turizm sektöründe son durum nedir? Turizm sektörü ne denli daralacak?

Türkiye’de Turizm Sektörü

Dünyanın belki de en değerli turizm destinasyonları arasında yer alan ilimiz Antalya, 2020 yılında 176 farklı ülke vatandaşını ağırladı ve bu vatandaşların sayısı 3.5 Milyona kadar yükseldi. Bu istatistiklerle Antalya, pandemi döneminde turist sayısı bakımından yabancı rakiplerini geride bıraktı. Ancak yeterli mi? Sektör için değil.

Ortada o kadar karışık bir döngü var ki seyahat kısıtlamaları halinde sektör çökecek, kısıtlama yapılmazsa da virüs bir dalga daha atacak. Hepsi bir tarafa gelecek yılda bizi nasıl istatistikler bekleniyor?

Öncelikle bu yıl , geçen seneye göre turist sayılarında artış bekleniyor. Türkiye, ana pazarlarına yoğunlaşmış durumda. Kış olmasına rağmen hala ülkemize Rusya’dan turist gelmeye devam ediyor. Seyahat özgürlüğü de gerçekleştiği zaman aylardır evlerinde kalan Rus ve Avrupa vatandaşlarının Türkiye’ye yoğun bir şekilde yolculuk edeceği düşünülüyor.

turizm sektöründe son durum

Türkiye’de sağlık çalışanlarımız öncelikli aşılama çalışmasına başlanmasının olumlu etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Aşı süreci biraz daha hızlı ilerlerse Marttan sonra Nisan ayına doğru daha hızlı turizm hareketi olacağı da düşünülmektedir. Bu soruları kimler düşünüyor? Diyorsanız tüm bu yorumlar Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı, Ülkay Atmaca beyefendilerine ait.

Talebin az olması nedeniyle otellerimiz fiyatlarında neredeyse yarı yarıya indirim yapmaktadır. Anlaşılan bu da işe yaramaktadır ki erken rezervasyonların sayısı artmış efendim.

Turizm sektöründe ne olacağı, ne biteceği henüz net bir şekilde ortada değil anlaşacağı üzere. Dünya, aşı çalışmalarını bir an önce bitirip derin bir nefes almak istiyor.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Dünyada ve ülkemizde turizm sektöründe son durum böyleydi. Benzer yazılarımız için yazıya tıklayabilirsiniz. Sizler için emek vermek bizler için birer zevkti efendim. Hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir