İnternet Vergi Dairesinde Yapılabilecek İşlemler

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan İnternet Vergi Dairesi sayesinde, özel ve tüzel kişiler, birçok işlemini vergi dairelerine gitmeden internet ortamından yapabilmektedirler. Biz de sizin bu kolaylıktan en kolay şekilde faydalanmanız için internet vergi dairesini inceledik.

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan, vergi dairesinde yapabileceğiniz tüm işlemleri yapabileceğiniz bir platformdur. İnternet vergi dairesi sayesinde bilgisayarınızın başında, vergi borcunuzu öğrenebilir, sorgulama yapabilir ve her türlü vergi takibi işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

internet vergi dairesi

Şifreli ve Şifresiz İşlemler

Online olarak sağlanan vergi dairesi hizmetinde, şifreli ve şifresiz olarak gerçekleştirebileceğiniz iki tür işlemler vardır. Bu işlemler resmi sitede şu şekilde sıralanmıştır.

Şifreli İşlemler: Vergi dairelerine yapacağınız müracaat sonra edineceğiniz şifre ile e-beyanname gönderebilir, yasalar çerçevesinde izin verilen belgeleri edinebilirsiniz. Ayrıca, beyannamelerinizi, tahakkuklarınızı, ödemelerinizi takip edebilir, muhasebecinizin yapması gereken işlemleri kontrol edebilirsiniz.

Şifresiz İşlemler: Kira beyannamenizi görüntüleyebilir, vergi kimlik no sorgulaması yapabilirsiniz. Diğer taraftan, e-vergi levhası sorgulama yapabilir, verilen levhanın doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesine Nasıl Başvuru Yapılır?

İnternet vergi dairesinden yararlanmak için site üzerinden kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Tüzel ya da gerçek kişi olmanıza göre bu başvuru işlemi farklılık göstermektedir. Bu başlıkta bunlardan bahsedeceğiz.

Tüzel kişi olarak başvuru yapacaksanız, sitenin formalar kısmında bulunan İnternet hizmetleri kullanım başvuru formunu doldurup alt kısımda bulunan beyanname bölümünü imzalamalısınız. Daha sonra kurum yetkilisi belgeleriyle beraber bağlı bulunduğu vergi dairesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İşyeri Açmak İçin Destek ve Hibeler

Gerçek kişi olarak başvuru yapacaksanız, yine aynı yerden ulaşacağınız İnternet hizmetleri kullanım başvuru formunu doldurup aşağıdaki beyanname bölümünü imzalamalısınız. Daha sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine şahsen başvuru yaparak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemler sonucunda size kapalı zarf içerisinde kullanıcı adı ve şifre verilir. Bu bilgiler ile internet vergi dairesine girişinizi sağlayabilirsiniz. Şifenizi unutmanız halinde yine vergi dairesine başvuru yaparak yeni şifre alabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesini neden kullanmalıyım? Avantajları neler?

  • Vergi dairesine gitmeden bilgisayarınız üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Başvuru ve taleplerinizin hangi aşamada olduğunu kontrol edebilirsiniz.
  • Mükelleflere aracı olmadan elektronik ortamda hizmet sağlayabilmesi.
  • İşlemlerin elektronik ortamda sağlanması nedeniyle kırtasiyeciliğin azalması.
  1. Gerçekten internet vergi dairesinden çok iş yapılır duruma geldi birde keşke sgk danda böyle olsa ne güzel olur yazı için teşşekkürler bilgi verici olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir