Hibe Kredi Nedir? 2021 Yılında Kimler Başvurabilir?

Covid19 ile birlikte kurum veya kişilerin bütçede var olan açıklarını kapatmak ve gelir düzeylerini sabitlemek için aldıkları krediler, banka kredi hacimlerini arttırdı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bankaların hedefli likidite imkanlarının sağlanması ve sürdürebilmesi için bu süreç içinde çeşitli faiz politikaları düzenledi. Peki kredi nedir? Kimler kredi alabilir? Kredi ve Hibe arasındaki fark nedir? Hibe nedir? Hibe destekleri nasıl sağlanır?

KREDİ NEDİR?

Kredi, ihtiyaç sahibi kimselere belirli süre aralıklarında ödeme yapmak koşuluyla verilen, belirli faiz oranlarına sahip olan bir bankacılık hizmetidir. Vade açısından kısa vadeli, orta vadeli, uzun vadeli ve spot krediler dört başlığa ayrılmaktadır. Kullanım şekilleri bakımından; yatırım, donatım, işletme ve tüketim kredileri olarak farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmak için alınır.

KİMLER KREDİ ALABİLİR?

18 yaşını doldurmuş olan, ancak ilgili kuruma aldığı parayı geri ödeyebilir olduğuyla ilgili güvence veren kişi veya kurumlarca alınabilir. Kredi notunuzun yüksek olması, hesap planınızda olan diğer ödemelerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmiş olması kredi notunuzu etkiler ve daha kolay bir şekilde kredi kullanmanızı sağlar.

hibe kredi

KREDİ VE HİBE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kredi, banka veya diğer kurumlar aracılığıyla belirli şartlar altında alınan ve geri ödemesi gerçekleştirilen bir bankacılık işlemidir. Hibe ise kişi veya kurumlara yine belirli kişi veya kurumların, hedefi doğrultusunda planlanan projenin geliştirilmesine destek amacıyla verilen para yardımıdır. Kredinin geri ödemesi sağlanırken hibe karşılıksızdır. Hibe destekleri kredi olarak değerlendirilemez.

HİBE NEDİR?

Hibe, önceden belirlenip gerçekleştirilmesi planlan çeşitli proje veya yardımlara ilgili kurum veya kişiler aracılığıyla sağlanan geri ödemesi gerçekleştirilmeyen nakdi destektir.

HİBE DESTEKLERİ NASIL SAĞLANIR?

Kurum veya kişiler hibe desteklerini çeşitli sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ya da iş dünyasıyla bağlantılı olarak gerçekleştirebilirler. Hibe günümüzde bir yatırım amacı olarak da kullanılmaktadır. Hibe destekleri için Dışişleri Bankalığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İŞKUR gibi farklı bakanlık ve kuruluşların teşviki bulunmaktadır.

hibe kredi

HİBE BAŞVURUSU

Hibe başvurusunda bulunmadan önce size gerekli desteği sağlayacak kuruma vereceğiniz belgelerinizin tam olması gerekmektedir. Bu belgeler yatırım alacağınız ilgili kurum veya kuruluşlar tarafından belirlenip, farklılık göstermektedir. Bir hibe başvurusunda bulunulduğu an gerçekleşmesini planladığınız proje için aynı zamanda taahhüt niteliği taşımaktadır. Ulusal ve uluslararası kuruluşların hibe destekleri için belirli tarihleri bulunmamaktadır. Bunun için çıkan ilanları düzenli olarak takip etmeniz ve hibe desteği isteyeceğinin kişi veya kuruluşlarla farklı alanlar üzerinden iletişimde bulunmanız gerekmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir