Mikro Kredi

Mikro kredi çalışmak isteyen dar gelirli, normalde paraya ulaşamayan ve ya parası sınırlı olan kadınlara verilen destek kredisidir bir yönden ihtiyaç kredisine benzer.

Mikro kredinin mucidi Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus’tur.  İlk başta kendi cebinden fakir kadınlara para vererek başlattığı uygulama bugün bir ekonomik kalkınma projesine dönüştü.  Peki, Türkiye’de mikro kredi sistemi nasıl işliyor? Kimlere verilmekte ve şartları nedir? Gelin yakından inceleyelim.

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi türü çalışmak isteyen dar gelirli, normalde paraya ulaşamayan ve ya parası sınırlı olan kadınlara verilen destek kredisidir bir yönden ihtiyaç kredisine benzer. İhtiyaç kredisinden farkı ise adı üstünde verilen miktarın az olması ve genelde bankaların kredi imkanlarından faydalanamayan kadınlara verilmesidir. Aldıkları kredilerin amacı iş kurmak ya da kurulmuş işleri geliştirmek. Bu kredi türünün çıkış noktası yoksulluğun, fakirliğin önüne geçip kadınları iş hayatına katmaktır. Mikro kredi hibe veya bağış değildir ve uygulamada kar amacı yoktur. Buna ek olarak teminat, kefil, icra, faiz ve senet yoktur ancak hizmet bedeli vardır.

Mikro Kredi Kimlere Verilmektedir?

Küçük miktarlarla insanların hayallerini gerçekleştirebilmesine imkan sağlayan bir çalışma kadınlara yöneliktir. 100 ile 1000tl arasında, krediyi almak isteyenlere verilen eğitimden sonra verilir. Yapılacak işe göre verilen miktar ve geri ödeme tutarı değişir. Bazılarınız bu miktar ile ne yapılır diye düşünebilir fakat 500tl ile gelecek yaratan kadınlarımız vardır. Fakat buradan herkese kredi verildiği anlamı çıkarılmamalı. Herkese kredi verilmez kredi verilecek kişiler dikkatli seçilmektedir. Çünkü burada amaç insanları anlamsız borç altına sokup bunalıma itmek değil, kadınların ekonomiye katılmasını sağlamak ve düşük gelire sahip olanların yaşam kalitesini arttırmaktır. Para alındıktan 1 hafta sonra geri ödemesi başlar. Borçlu ile borç veren (vakıflar) arasında devamlı bir şekilde iletişim, irtibat vardır. Geri ödeme önemlidir çünkü borç ödeyen her kadın bir sonraki kredi kullanacak kadını finanse etmektedir.

GİRİŞİMCİLİK HAKKINDA AKLINIZDA SORULAR VARSA SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ.

Mikro Kredi Nasıl Alınır? Şartlar Koşullar Nedir?

Türkiye de mikro krediyi iki vakıf vermektedir. En yaygını İsrafı Önleme Vakfı, diğer vakıf ise Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfıdır. Mikro kredi almak için iki önemli şart bulunmaktadır. İlki, aynı mahallede oturan en az 5 kadın bir ekip oluşturmalıdır. Bunun sebebi diğer kişilerin ödeme aracı olarak görülmesidir. Grubun içerisinde olan insanlardan birisi ödeme yapmak istemediğinde diğer grup üyeleri o kişiyi ödemesi için motive eder(grup baskısı) ya da diğer üyeler ödemek zorunda kalır. İkicisi, gruptakiler arasında akrabalık bağı olmaması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir