Freelance Ne demek? Ne Yapar bu Freelance Çalışanlar

Son 10 yılın en gözde çalışma tarzlarından biri olan freelance çalışma sistemi aslında çok basit ve herkesin hayali olan çalışma tarzına dayanmaktadır. Gün geçtikçe teknolojiye daha da çok bağlanan hayatımıza yeni meslekler ve yeni çalışma tarzları da eklenmesiyle birlikte freelance çalışma sistemi en gözdelerinden biri olmuştur. Gelin hep birlikte freelance ne demek? Sorusunu cevaplayalım.

Freelance Ne demek?

Freelance’i en kısa yoldan tanımlayacak olursak kendi işinin patronu diyebiliriz. Freelance çalışanlar herhangi bir firma altında çalışmayan, dışarıdan kendi sektörü için gelen her işe açık olan, bir mesaiye bağlı kalmayan evden veya internetin çektiği her yerden çalışabilen kişilerdir. Freelance çalışanlar herhangi bir işe çok uzun bağlı kalmazlar ve mesai saatlerini kendilerine göre ayarlamakatadırlar. Freelance ne demek sorusundan bir sonraki soru ise bu iş sisteminde çalışanlara ne denir olacaktır. İş sistemine freelance çalışanlara ise freelancer denilmektedir.

freelance ne demek
freelance ne demek

Freelance Çalışmanın Avantajları – Dezavantajları Nelerdir?

1- Erken Uyanmaya Son

Birlikte iş yürüttüğünüz insanlarla veya kendi işinizle ilgili herhangi bir toplantınız yoksa sabah erken kalkmanıza gerektirecek bir şey de yok demektir. Mesai saatlerini kendinizin ayarlıyor oluşu bu sorunu ortadan tamamen kaldırmış olacaktır.

2- Giyim

Evde çalışıyor ve kimseye gözükmüyor oluşunuz kıyafet sorununu da ortadan kaldırmış oluyor. Webcam’li toplantılar hariç işinizi pijamalarla yapabilirsiniz.

3- Yeni Bir Gelir Kapısı

Freelance çalışma düzenini, sadece düzenli bir şirkette işe sahip olmayanlar yapmıyor. Düzenli bir işe sahip olsanız bile çalıştığınız sektörden ek gelir kapısı elde etmeniz için akşamları freelancer olarak çalışmanız mümkün.

4- İstediğiniz Her Projede Yer Almak

Sadece almak ve yapmak istediğiniz işleri yapmanız bu iş yapısında mümkün. Düzenli bir şirkette çalışıyor olanlar bilir ki sizin sorumluluğunuza verilmiş görevler olur ve bu görevleri yapmak zorunda kalırsınız. Fakat, freelance iş düzeninde böyle bir şey söz konusu bile değildir.

İş fikirlerimizi ve bilgilendirici sektör yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

1- Düzenli Gelir

Eğer sektörünüzde kendinizi kanıtlamış biri değilseniz düzenli bir gelir elde etmek biraz zaman alabilir. Bu durum maddi açıdan birçok insanı zorlayabilecek bir faktördür.

2- Haklar

Freelance çalışanlar herhangi bir sigortaya bağlı olmdağı için emeklilik ve sağlık gibi durumlarını kendileri ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Freelance Çalışma Fikirleri

 • 1- Tercümanlık
 • 2- Yazarlık
 • 3- İnternetten satış yapmak
 • 4- Tasarım
 • 5- Fotoğrafçılık
 • 6-  Özel ders vermek
 • 7- Sanal asistanlık
 • 8- Sosyal medya yönetimi
 • 9- Oyun oynamak (e-spor)
 • 10- Çeşitli platformlarda yayın açmak
 • 11- Programlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir