Satış Kavramı

Satış kavramı günümüzde en çok konulardan biridir. Satışta dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır. Bunlar ikna yeteneği ve dinleme yeteneğidir. Bunlardan sonra ise empati yapma yeteneği gelir. Bu sayede istediğiniz sonucu elde etmeniz kolaylaşır.

Satış Kavramı Nedir?

Satışı insanlar aklında konuşma sanatı olarak canlandırsa da aslında dinleme sanatıdır. Satıştaki en temel kavram karşımızdakini anlayabilmektir. Anlayabilmek için de iyi bir dinleyici olmanız gerekmektedir. İkinci aşamada ikna kabiliyeti devreye girer. Çünkü her insan sizin sattığınız ürünü bilmeyebilir, o ürüne ilgisi olmayabilir ve ya o konuda ön yargısı olabilir. Burada ikna yeteneğiyle durumu tersine çevirip satış işlemini tamamlayabilirsiniz. Satış esasen potansiyel müşterinin bakış açısını değiştirip, motive ederek onun istediğiniz yönde karar almasını sağlamaktır. Ayrıca satışı itici yapmamak için empati sahibi olmalısınız. Karşınızdaki insanın duygu ve düşüncelerini anlayarak ve onun isteyerek sizin ürününüzü almasını sağlamalısınız. Kısaca satış bir ikna ve insan bilimidir. İyi bir satış yapmak içinde dinleme konusunda iyi olmanız gerekmektedir.

İnsanlar duyguları için para öder. Bir şeylere sahip olmak için değil. Satış ruha hitap eder.

Satış Kavramının Pazarlama Kavramından Farkı ve Özellikleri

Bu iki kavram ülkemizde sürekli birbirine karışsa da ikisi çok farklı anlamlara gelmektedir. Gelin bu farklara göz atalım.

PAZARLAMA STRATEJİLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN ZİYARET EDİNİZ.

Pazarlama istek yaratırken satış bu istekleri karşılamakta kullanılır. Ayrıca pazarlama ürünün üretiminden son kullanıcıya ulaşmasına kadar olan süreci kapsarken, satış alıcı ile satıcının maddi bir değer karşılığında ürünün el değiştirmesidir. Pazarlama karlılığı arttırmayı hedefler. Satış müşteri memnuniyetini ve işletmenin devamlılığının sağlanabilmesini hedefler. Ayrıca satış için kendinizi tanımanın yanında insan psikolojisini de bilmeniz gerekmektedir. Güven satışta önemli bir yere sahiptir. Güven olduğu zaman müşteri satıcıyı dinlemeye başlar ve ihtiyaçlarını anlattığı için doğru olan ürünü alır. Satışın temelinde hizmet almak vardır. Müşteriler parayı hizmet almak için ödemektedir. Örnek vermek gerekirse; Starbucks’ta 2tl değerinde olan kahveyi 8tl ye alma sebebimiz aslında markanın iyi hissettirme sebebidir ve siz oradaki koltuğa oturmanın, duygusal olarak mekana karşı pozitif bakmanın bedelini ödemiş olursunuz. İnsanlar duyguları için para öder. Bir şeylere sahip olmak için değil. Satış ruha hitap eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir