Yatırıma Nasıl Başlanır : Yatırım Kılavuzu

Yatırıma nasıl başlanır? Öncelikle yatırıma başlamak için yatıracağınız miktara, yatırım hedefleriniz için zaman çizelgelerine ve sizin için anlamlı olan risk miktarına göre bir strateji seçin.

Yatırım dünyasına yeni başlayan biri olarak, pek çok sorunuz olacak, bunlardan en önemlisi: Yatırıma nasıl başlayabilirim ve en iyi strateji nedir? Rehberimiz bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacaktır.

Erken Yatırım Yapmaya Başlamalısınız

Gençken yatırım yapmak, paranızın sağlam getirisini görmenin en iyi yollarından biridir. Bu, bileşik kazançlar sayesinde, yatırım getirilerinizin kendi getirilerini kazanmaya başladığı anlamına gelir. Birleştirme, hesap bakiyenizin zaman içinde kartopu yapmasına izin verir.

Pratikte bu nasıl çalışır: Diyelim ki 10 yıl boyunca her ay 200 $ yatırım yapıyorsunuz ve% 6 ortalama yıllık getiri kazanıyorsunuz. 10 yıllık sürenin sonunda 33.300 dolara sahip olacaksınız.

Bu miktarın 24.200 doları katkıda bulunduğunuz paradır – bu aylık 200 dolarlık katkı – ve 9.100 doları yatırımınızdan kazandığınız faizdir.

Elbette borsada inişler ve çıkışlar olacak, ancak genç yatırım yapmak, onları atmanız için on yıllarınız ve paranızın büyümesi için on yıllarınız olduğu anlamına geliyor. Küçük başlamanız gerekse bile şimdi başlayın.

yatırıma nasıl başlanır

Ne Kadar Bütçe İle Yatırım Yapacağınıza Karar Verin

Kişiliğiniz yatırım yapmaya uygun mu? Ek olarak hayatınızın temel ihtiyaçları dışında ne kadar bütçeyi gözden çıkarabileceğinize karar verin. Yatırım piyasası diken üzerinde yürümek gibidir ne zaman ne olacağı asla belli olmaz.

Ufak paralar kaybettiğinizde bile çıldıracak bir kişiliğe sahipseniz yatırım piyasasında başarı elde etmeniz yalnızca hayal kurarak gerçekleşebilecektir.

Kişiliğinize rağmen yatırım yapmak istiyorsanız sizin için en önemli etken yatıracağınız miktar olacaktır. Azdan az gider çoktan çok.

Bir Yatırım Stratejisi Seçin

Yatırım stratejiniz tasarruf hedeflerinize ulaşmak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna ve zaman ufkunuza bağlıdır. Tasarruf hedefiniz 20 yıldan fazla bir süre uzaktaysa (emeklilik gibi), neredeyse paranızın tamamı stoklarda olabilmektedir.

Ancak belirli hisse senetlerini seçmek karmaşık ve zaman alıcı olabilmektedir. Bu nedenle çoğu insan için hisse senetlerine yatırım yapmanın en iyi yolu düşük maliyetli hisse senedi yatırım fonları, endeks fonları veya ETF’dir.

Kısa vadeli bir hedef için tasarruf ediyorsanız ve beş yıl içinde paraya ihtiyacınız varsa, hisse senetleriyle ilişkili risk, paranızı çevrimiçi bir tasarruf hesabında, nakit yönetimi hesabında veya düşük riskli bir yatırımda güvende tutmanın daha iyi olduğu anlamına gelir.

Kısacası yatırımınızın kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi olması gerektiğine karar vermelisiniz. Hamlelerinizi de buna göre yapmalısınız.

Bir Yatırım Hesabı Açın

Bir hedef için yatırım yapıyorsanız, muhtemelen emeklilik için kullanılmak üzere tasarlanmış ve dolayısıyla paranızı ne zaman ve nasıl geri çekebileceğiniz konusunda kısıtlamalara sahip olan emeklilik hesaplarından kaçınmak ve vergilendirilebilir bir aracılık hesabı seçmek isteyebilirsiniz. Vergiye tabi bir aracı kurum hesabından istediğiniz zaman para çekebilirsiniz.

Yaygın yanılgı, bir yatırım hesabı açmak veya yatırım yapmaya başlamak için çok paraya ihtiyacınız olduğudur. Bu kesinlikle doğru değil. Elinizdeki küçük miktardaki paralarla dahi yatırımda bulunabilirsiniz.

Hangi hesaplara yatırım yapabileceğinizi daha önce yazdığımız yazılarda belirtmiştik. Dileyen okurlarımız yazımızı okuyup risk durumuna, elindeki bütçelere göre hangi hesaplara yatırım yapmak istediklerini seçebilirler.

Son olarak “yatırıma nasıl başlanır” adlı yazımız sona erdi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sitemizde benzer yazılar mevcuttur dileyen okurlarımız okuyabilir. Şimdilik diğer yazımızın yayın tarihine kadar sizlere sağlıklı günler dileriz. Hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir