Yatırımcılık

Yatırımcılık günümüzde herkesin az-çok ilgilendiği bir konu haline gelmiştir. Yatırımlar bir ülke için önemlidir çünkü ülkedeki işsizliğin azalması gibi birçok fayda sağlar. Yatırımın iki türü vardır. Mali ve fiziki yatırım. Bazılarına göre ikisi arasında fark olmasa da aslında bir fark var. Bu fark, mali yatırımlarda birinin varlığının, diğer kişinin yükümlülüğü olmasından kaynaklanmaktadır. “Yatırımcılık ve yatırımcı nedir?” sorularına gelin bu yazıda cevap verelim.

Yatırım Nedir?

Kar elde etmek için bir işletmeye veya kuruluşa para yatırma eylemine yatırım denir.

Kar elde etmek için bir işletmeye veya kuruluşa para yatırma eylemine yatırım denir. Yatırım size iki şekilde gelir sağlayabilir. Birincisi, satılabilir bir varlığa yatırım yaparsanız, kâr yoluyla gelir elde edebilirsiniz. İkincisi, bir getiri yaratma planına yatırım yaparsanız, kazanç biriktirme yoluyla bir gelir elde edebilirsiniz. Kısaca yatırım, birikimlerinizi başlangıç ​​değerinden daha değerli varlıklara veya zamanla gelir elde etmeye yardımcı olacak nesnelere yatırmakla ilgilidir.

YATIRIM YAPIP, BAYİ ALABİLECEĞİNİZ İŞ YERLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN SAYFAYI ZİYARET EDİNİZ.

Yatırımcı Nedir?

Yatırımcı, finansal getiri için bir işletme vb. bir varlığa para yatıran kişidir. Bir yatırımcının temel amacı riski en aza indirmek ve getiriyi en üst düzeye çıkarmaktır. Birçok yatırımcı türü vardır. Bunlardan bazıları, şirketin büyüyüp gelişeceğini umarak yeni başlayanlara yatırım yapar; risk sermayedarları olarak da anılırlar. Birkaçı ise paralarını şirkette kısmi mülkiyet karşılığında bir işletmeye koyar. Diğerleri de temettü ödemeleri karşılığında borsaya yatırım yapmayı tercih eder.

Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler

Yatırımda başarılı olmak için sihirli bir formül var mı? Hayır, yok fakat dikkat edip uyguladığınızda zarara uğramamanızı sağlayacak yöntemler var.

Yatırımda başarılı olmak için sihirli bir formül var mı? Hayır, yok fakat dikkat edip uyguladığınızda zarara uğramamanızı sağlayacak yöntemler var. İşte her yatırımcının bilmesi gereken 4 şey.

  1. Hisse senedi fiyatları yükselir ve düşer. Ancak uzun vadede hisse fiyatlarının yönü genel olarak yükselir. Bu nedenle kısa vadeli fiyat dalgalanmalarını görmezden gelin ve uzun vadeli stratejilerinize sadık kalın.
  2. Savaşlar, krizler ve skandallardan sonra birkaç ay içinde yatırım değerleri toplanmaya başlar ve yeni zirvelere ulaşır.
  3. Yatırım maliyetleri, getirileri önemli ölçüde azaltabilir. Sürekli hisse senedi alıp satarsanız komisyon, vergi ve diğer maliyetlerle çok karşılaşırsınız. Bunun yerine uzun vadede sizi karda tutacak kaliteli yatırımlar yapın.
  4. Bilgi Güçtür. Nereye ve neye yatırım yaptığınızı bilin. Yatırımlarınızın ne olduğunu bilirseniz, sürprizlerle o kadar az karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir