Yılın En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Nelerdir?

Yılın en çok kazandıran yatırım araçları

Yılın en çok kazandıran yatırım araçları nedir merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Altın, Gümüş, Döviz, Kripto paralar gibi yatırım araçlarının kar getirdiğini herkes biliyor sanırım. Bu yazımızda biraz farklı, herkesin bilmediği yatırım araçlarına değineceğiz. 2020-2021 yılının en çok kar getiren yatırım araçlarını sıraladığımız yazımıza çok geçmeden başlayalım.

2021 Yılı Mart Ayındaki Güncel Yatırım Araçları

İşte size getiri sağlayabilecek en iyi kısa vadeli yatırımlardan birkaçı.

Tasarruf Hesapları

Yılın en çok kazandıran yatırım araçları nelerdir

Bir banka veya kredi birliğindeki bir tasarruf hesabı, genel olarak depozitonuza çok az faiz ödeyen bir çek hesabında nakit tutmaya iyi bir alternatif sağlamaktadır. Bankanız, düzenli olarak bir tasarruf hesabına faiz ödeyecektir.

Risk: Kısa vadede bu hesaplar için herhangi bir risk yok ancak paralarını daha uzun süre elinde tutan yatırımcılar enflasyona ayak uydurmakta zorlanabilirler.

Likidite: Tasarruf hesapları oldukça likittir ve hesaba para ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, tasarruf hesapları tipik olarak yalnızca altıya kadar ücretsiz para çekme veya hesap özeti döngüsü başına transferlere izin verir. Elbette, hesabın bakımı veya ATM’lere erişim için ücret alan bankalara dikkat etmelisiniz böylece bunları en aza indirebilirsiniz.

Kısa Vadeli Şirket Tahvil Fonları

Kısa vadeli şirket fonu

Şirket tahvilleri, büyük şirketler tarafından yatırımlarını finanse etmek için ihraç edilen tahvillerdir. Güvenli kabul edilen yatırm araçlarından biridir. Düzenli zaman dilimlerinde, bu bazen üç ayda bir bazen yılda iki kez olabilir, faiz öderler. Tahvil fonları sektörde, şirket boyutunda birçok farklı şirketten alınan bu şirket tahvillerinin birleşmesiyle oluşan koleksiyonlarıdır. Bu çeşitlendirme, kötü performans gösteren bir tahvilin genel getiriye çok fazla zarar vermeyeceği anlamına gelir. Böylece elinizde koskocaman bir aşırı zarar getirmeyen yatırım aracı olmuş olur.

Risk: Kısa vadeli olan şirket tahvil fonları, devlet tarafından sigortalanmadığı için para kaybettirebilir. Bununla birlikte, özellikle geniş kapsamlı bir koleksiyon satın alıyorsanız, şirket tahvil fonları oldukça güvenli olma eğilimindedir. Buna ek olarak, kısa vadeli bir fon, değişen faiz oranlarına karşı en az riski sağlar, bu nedenle yükselen veya düşen oranlar fonun fiyatını çok fazla etkilemez. Böylelikle sizde aşırı derece zarara uğramamış olursunuz.

Likidite: Kısa vadeli şirket tahvil fonları oldukça likittir. Borsanın açık olduğu her gün alabilir veyahut elinizden çıkarabilirsiniz.

Para Piyasası Hesapları

para hesapları

Para piyasa hesapları, başka bir tür banka mevduatıdır ve çoğunlukla daha yüksek bir minimum yatırım gerektirmelerine rağmen, genel olarak tasarruf hesaplarından daha yüksek bir faiz oranı öderler.

Risk: Bir tasarruf hesabı gibi, para piyasası hesapları için büyük risk zamanla ortaya çıkar, çünkü düşük faiz oranları genellikle yatırımcıların enflasyona ayak uydurmasını zorlaştırır. Ancak diğer saydığımız yatırım araçlarında da olduğu gibi kısa vadede bu pek de zarar getirecek bir şey değildir.

Likidite: Diğer yazdığımız yatırım araçları gibi “para piyasası hesapları” aracı da oldukça likittir.

Nakit Yönetimi Hesapları

Bir nakit yönetimi hesabı, çeşitli kısa vadeli yatırımlara para yatırmanıza olanak tanır. Böylece çok amaçlı bir hesap gibi davranır. Genellikle yatırım yapabilir, hesaba çek yazabilir, para aktarabilir ve diğer tipik banka benzeri aktiviteler yapabilirsiniz. Bununla birlikte Dolayısıyla nakit yönetimi hesabı size çok fazla esneklik sağlar.

Risk: Nakit yönetimi hesapları genellikle güvenlidir. Düşük getirili para piyasasına yatırılabilirsiniz. Bu nedenle çok fazla risk yoktur.

Likidite: Nakit yönetimi hesapları likittir. Herhangi bir zamanda para çekilebilirsiniz. Bu açıdan, aylık para çekme işlemlerini sınırlayan geleneksel tasarruf ve para piyasası hesaplarından iyi olabilirler.

Bununla birlikte yılın en çok kazandıran yatırım araçları yazımızın sonuna geldik. Yazıda bahsedilen hiçbir yatırım aracı, bir yatırım tavsiyesi değildir. Yalnızca herkesin bildiği yatırım araçlarının dışında iyi kazandıranları siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. Bu ve benzeri yazıları okumak için sitemizi ziyarete devam edebilirsiniz. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Şimdilik hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir