En Akıllı Yatırım Araçları Dili Ve Felsefesi

En akıllı yatırım nedir? Yatırım diline hakim olabilir miyiz? Nedir bu işin felsefesi? Aklınızda bunun gibi tonlarca soru varsa Google amcamıza teşekkür etmelisiniz. Yüzlerce seçenek arasından sizleri doğru yere getirdi.

Yazımızı okuyarak bu soruların cevabına ve inceliklerine hakim olacaksınız. Sizlere yapabileceğiniz en mantıklı mevduatları göstereceğim. Başlamadan önce kendi iyiliğim için şunu belirmem gerekir ki bu saydıklarım bir mevduat tavsiyesi değildir. Yalnızca mantıklı olduğunu düşündüğüm faktörleri aktaracağım.

Mesuliyet kabul etmememin sebebiyse vereceğim mevduat faktörlerinin sağlam olmamasından değildir. Bildiğiniz üzere hukuk sistemimize göre halka açık bölümlerde mevduat tavsiyesi vermek yasaktır.

Kısacası sadece kendimi sağlama almak için tekrarlıyorum. Bu sayacaklarım bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım tavsiyesi veren insanlara itikat göstermeyiniz.

Öyleyse daha fazla uzatmadan “Dili ve Felsefesi” serimizin ikinci yazısına geçelim. Serimizin birinci yazısını sitemizde bulmanız mümkündür efendim.

Pasif gelir denilen kavramı duymuşsunuzdur. Daha önce duymayan okurlarımız için kısaca özetleyeyim. Tanım kullanmayı sevmediğimi biliyorsunuz. Zaten kavramın ana fikrini vermem sizin için daha faydalı olacaktır.

Pasif gelirin ana fikri, hiç veyahut çok az efor harcayarak bir gelir kazancı elde etmektir. Daha da pekiştirmek gerekirse pasif gelir, çalıştığınız sürece para kazanmaya devam ederken çalışmadığınız sürede de para kazanabilmek demektir.

Warren Buffett bu kavramın önemini şöyle özetlemiş; “Uyurken para kazanmanın bir çözümünü bulamazsanız ölene dek para kazanmak için kölelik yaparsınız.”

Neden yatırım yapmamız gerektiğinden bahsettiğimize göre çeşitlerine geçebiliriz.

En İyi Yatırım: Kiralık Konut

Öncelikle yazımızın başına risk almaktan delicesine korkan insanlar için riski düşük olan maddemizden bahsedeceğim. “Kiralık Ev.”

en akıllı yatırım

Kardeşim iyi diyorsun hoş diyorsun da “Biz daha kendi evimizi zor alıyoruz kiracı oturtacak evi nereden alalım?.” Tarzı sorular sorduğunuzu duyar gibiyim. Dostlarım üzgünüm ancak hiç risk almak istemiyorsanız, paranız o kadar da rahat katlanmayacaktır.

Risksiz bir şekilde gerçekleştirdiğimiz mevduatlarda hepimizin başarılı olduğunu düşünsenize bir. 8 milyar belki de daha fazla insan, zenginlik içinde boğulurduk ancak bu yalnızca bir rüya. Böyle bir şey olmayacak.

Yatırım risk ister. Yatırımda kaybede kaybede kazanmayı öğrenirsiniz. “Azdan az gider çoktan çok.”

Az risk alırsanız az kazanırsınız çok risk alırsanız, bilginize ve şansınıza göre değişir.

Kısacası en akıllı mevduat olarak nitelendirdiğimiz kiralık ev biraz zorlayıcı olsa da gücünüz varsa yapabileceğiniz mantıklı yatırımlardan birisi olmaktadır.

En Akıllı Yatırım: Hisse Senetleri

Mevduat camiasında henüz bir bebekseniz ve Yatırım Dili Ve Felsefesi alanında henüz çok tecrübeli değilseniz, yatırıma başlamanız için en elverişli kavram, hisse senetleri olacaktır.

Gerçekten hisse senetleri, paranızı büyütebilmek için gireceğiniz en akıllı yatırım faktörlerinden bir tanesidir. Tabii ki böyle rüya gibi anlatmam sizi yanıltmasın hisse senetlerine yatırım yaparak, her yatırımda olduğu gibi risk alırsınız. Nasıl mı? Hemen örneklendirelim.

hisse senetleri

Bilinen bir marka olduğu için Elon Musk’ın Teslasından bahsedeceğim. Farz edelim ki bir yatırım yapma fikrindesiniz ve “Koskoca Elon Musk mı batacak kardeşim?” “Diye düşünerek Teslaya mevduat yapma kararı aldınız.

Karşınıza çıkacak ilk engel Teslanın revaç gören bir marka olduğundan dolayı hisse senetlerindeki pahalılık olacaktır.

İkinci engel de aldığınız risktir. Örneğin geçtiğimiz günlerde Elon Musk Marsta kolonileşebilmemiz adına tüm servetinden vazgeçebileceğini, tüm servetini satıp Marsa kurulacak koloninin fonu için kullanabileceğini açıkladı. Daha sonra ne olduğunu bilmek çok da zor olmasa gerek. Tesla ve diğer markalarının hisse senetleri düşüş yaşadı.

Özetle hisse senetleri en akıllı yatırım faktörlerinden birisidir fakat yatırımda neyin ne olacağı asla belli olmaz, dikkatli olunmalı.

En Zekice Yatırım: Döviz ve Değerli Madenler

Günümüzde Amerikan Dolarının gücünü bilmeyen pek az insan kalmıştır ancak dünya üzerindeki değerli tek para birimi dolar değildir. “Paranızı dolara yatırın ve dünyanın zenginliklerine kavuşun.” Gibi tavsiyeler çoğu zaman doğru olsa da siz alacağınız riske hazırsanız yatırım yapmalısınız. Dolar elbette sağlam bir yatırım faktörü olabilir fakat tek faktör değildir.

döviz akıllı yatırım

Kıt bir kaynak olması ve günün birinde artık ham madde olarak çıkarılamayacağının bilinmesinden dolayı doğal madenler oldukça değerlidir. Altın, Elmas, Zümrüt, Yakut gibi madenlere yatırım yapmak uzun vadede kar getirebilecek yatırımlardır. Herkesin aklına altının gelmesine bakmayın aslında gümüş bile kıt bir kaynaktır. Borsada sürekli değer kazanmakta veya değer kaybetmektedir. Bu nedenle tek bir yatırım faktörüne bağlı kalmayın derim yani akıllı yatırım yapabileceğiniz faktörler arasında yalnızca dolar ve altın yok.

Bu bölümde iki ayrı faktörü tek bir başlık haline indirdim ki sizler için okuma kolaylığı sağlasın. Geçelim diğer ve son maddemize.

Kripto Paralar

Hepiniz Bitcoin’i duymuşsunuzdur. Bilmeyenler yazının üzerine tıklayarak bilgi sahibi olabilirler. Pek çoğumuz Bitcoin patladıktan sonra ah şuna yatırım yapsaydık diye dizlerimizi dövdük ancak Bitcoin kadar değerli olmasa da başka kripto paraların da olduğunu biliyor muydunuz?

Kripto para camiasında halay başı Bitcoindir. Hemen ardından Etherium ve saymakla vakit kaybetmek istemediğim 8 ana coin daha gelmektedir.

Peki bu kadar mı? Kesinlikle hayır, altcoin denilen kavramlar da vardır. Henüz bu 10 kripto para birimi kadar başarılı olamamış fakat halay çekmeye de devam eden birimler desek anlaşılır olur sanırım.

en akıllı yatırım

Vermeye çalıştığım ana fikir, evet pek çoğumuz Bitcoin trenini kaçırdık ancak yatırım yapabileceğimiz daha pek çok kripto para birimi var!

Günümüzde Google gibi büyük şirketler bile bu kripto paralara yatırım yapmaktadır. İşin ne kadar “en akıllı yatırım” olduğunu seziyor musunuz? Bir inceleyin derim.

Bugünkü yazımızda 5 adet yatırım aracından bahsettik. Böylece bu serimizin ikinci yazısını da tamamladık. Her şeyi gerçekçi, pembe rüyalardan uzak bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım sizin için işe yarar bir yazı olmuştur. Diğer yazılarımızı okumayı unutmayın. Sizler için emek vermek benim için bir zevkti efendim. Şimdilik hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir