Arıcılık Yaparak Nasıl Gelir Elde Ederim – Arıcılık İş Fikri

Arıcılık hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar bu mesleği uygulamak için neler yapmalı? Arıcılık iş yaşamından asla silinmeyecek ortaya konan ürüne olan ihtiyacın hiç bitmeyeceği şifa üreten bir meslek.

Arıcılık Hakkında Detaylı Bilgiler

Halk eğitim kurslarının yanında mesleğe yeni başlayan adaylar ve arıcılıkla uğraşan kişiler yılın belli zamanlarında Türkiye Arıcılar Birliği tarafından açılan eğitimlere katılıyorlar. Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim sorusuna yanıt buluyorlar.

  • Eğitimde kaliteli bal nasıl üretilir?

  • Arı nereden alınır?

  • Hangi arılar bal yapar?

  • Arı nasıl yönetilir?

gibi sorular hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

Arıcılık yaparaknasıl gelir elde ederim

Kaynaklara göre yüksek kalite ve bol miktarda bal elde edilmesinin arı ırkı ile ilgili bir konu olduğu söyleniyor. Öncelikle işe başlarken iyi ırka sahip arılar almak gerekmektedir. Arı satın alma işlemini Tarım ve kredi Kooperatifinin anlaşmalı olduğu arıcılardan ya da arıcılık yapan kişilerden ya da arı ırkı yetiştirip satan kişilerden alabilirsiniz. İyi ırka sahip olan arı ile işe başlanırsa %70 civarında verimin arttığı gözlemlenmektedir. Arıcılıkta verim artışında önemli konulardan birtanesidir.

Arıcıların belirttiğine göre her kovan ihtiyaca yanıt vermiyor. Bazı kovanlar arıların bal yapmasına uygun olmayabiliyor. Bu nedenle yüksek verim iyi kalite bal üretimi yapmak istiyor isek kovan seçimine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Almak istediğimiz kovanlar işin profesyoneli olan arıcılardan ya da Tarım ve Kredi Kooperatiflerine başvurularak alınabilir. Arıcılıkla alakası olmayıp bu işi gelir odaklı yapan kişilerden kovan aldığımız durumda istediğimiz verimi elde edemeyebiliriz. Bir diğer konu ise balın temiz olup olmamasına dikkat edilmesidir.

Arıcıların belirttiğine göre kovanların yanına kalıcı olmayan petekler yerleştirilerek daha sonra elde edilen balın analiz edilmesi sağlanarak balın temiz olduğu ve bir kalıntı olmadığı tespit edilir. Bunun yanı sıra arıcılık elbisesi ve başlığı bu mesleğin olmazsa olmazlarının en başında gelmektedir. Arıcılık elbisesini kullanmadan arıların yanına yaklaşmak tehlikeli olacaktır. Bu konuya ekstra dikkat ederek özen göstermek gerekmektedir.

Arıcılığın uzmanları arı yerleştirme aşamasında sessiz olunması gerektiğini belirtiyorlar. Arı sürüsünün ve riminin korunması açısından ana arının değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda arıcılığın sakin doğal koşullarda yapılması gerektiğini belirtmektedirler. Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim bu sorunun cevaplarına devam edelim.

Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim

Arılar ne yazık ki hava şartlarından etkileniyorlar. iklim değişiklikleri arı ırkına zarar verebiliyor.bu yüzden;

  • Hava sıcaklığına göre kovan kapaklarının açılmalı ve bahar bakımları gerçekleştirilmelidir.

  • Kovan bakımına 14-15 derece sıcaklıkta başlanmalıdır.

  • Arıların birbirine hastalık bulaştırmasın diye ilaçlama için arılar temiz bir kovana almalıyız. Daha sonra boşalan kovanı sodalı su ile silerek içerisinde ateş gezdirerek dezenfekte etmeliyiz.

  • Ardından peteklerin kontrol edilmesi ve temizlenmesine özen göstermeliyiz, eğer ki değiştirilmesi gerekiyorsa değişim işlemini yerine getirilmeliyiz.

  • Eğer boş göz varsa bu bize kraliçe arının yaşlandığını göstermektedir bu nedenle kıraliçe arının genç arı ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Bunun Sonucunda genç kraliçe arı hiç boş göz bırakmadan yumurtlayacaktır. Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim sorusu için; Arıcılığın genel faaliyetlerinin bilgisini edinmek dışında usta olabilmek için türlü detay bilgileri de iyice araştırarak öğrenmek gerekmektedir.

Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim

Kovan yerleştirme alanı nasıl olmalıdır?

Doğal bir çevre şartı olmasıyla beraber kovanın sabah güneşini alacak ancak öğle güneşinden korunacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Fakat rüzgardan korunması gerektiği de unmamamız gereken konulardan biridir. Arıcılık yapacak kimsenin aldığı arılar iyi çıkmadıysa dişi arılar doğmuyorsa arı ırkı ıslah ediliyor demektir. Ayrıca standart ölçülere yıllarca süren araştırmalar sonucunda ulaşılmış ve verimin yüksek olması için kovanlar ve petekler arı kolonilerine uygun ölçü ve biçimlerde tasarlanmıştır bu ölçülere kesinlikle uymamız gerekmektedir. Uymadığımız taktirde istediğimiz verimi alamayabiliriz. Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim sorusunun en önemli cevabı ise özverili ve dikkatli çalışarak gelir elde edebileceğimizdir.

Arıcılık mesleğine atılmak için ne kadar sermaye gerekiyor?

Edinilen bilgilere göre tek katlı bir kovan 120 tl’ den başlamaktadır. Yani yeni başlayan biri için ise 5-6 kovan yeterli olduğu söylenmektedir. Arıcılık yaparak nasıl gelir elde ederim’ in bir diğer cevabı ise; Pazarlama sürecine gelince bal ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecek bir ihtiyaçtır. Bu nedenle doğru iletişimler kurulduğunda kazancı asla son bulmayacak bir gelir kaynağıdır. Sürekli ve kârı yükselme fırsatı olan bir meslek dalı olarakta adlandırabiliriz. Gelirimize büyük katkıları olacak bir meslek olan arıcılık özenle icre edildiğinde güzel fırsatların önünü bize açacaktır. Bu nedenle bütün bilgileri göz ardı etmeyerek arıcılık işine adım atabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir