Bloggerlık Yaparak Ek Gelir Yaratmak – İş Fikri

Son dönemde özellikle web sayfalarıyla karşımıza çıkan blog modelleri, çıktığı dönemden günümüze popülerliğini korumaktadır. Günümüzde ekonomi, seyahat, oyun, gezi, yemek, alışveriş, moda gibi

Günümüzde sıkça karşımıza çıkan meslekler arasında bloggerlık da bulunmaktadır. İnsanların internet üzerinden yaptıkları bu iş, başına gelen olayları veya güzel hikayeleri anlattıkları yazılardır. Bu tür yazıları yazarak para kazandıkları bir iş dalıdır. Fakat hepimizin aklına gelen bu bloggerlık tam olarak ne? sorusunu gelin birlikte cevaplayalım.

Özellikle son dönemler olmak üzere web sayfalarında sıkça karşımıza çıkan blog modelleri, ilk çıktığı dönemden bu döneme kadar popüleritesini korumaktadır. Günümüzde dergilerden ve yayınlardan daha fazla okunan deneyimli ve bilgi içeriği olan kaynaklara blog diyebiliriz. Genel itibari ile yazı içerikleri oyun, seyahat, ekonomi, gezi, alışveriş, yemek, moda gibi konulardan oluşmaktadır. Bu tür yazıları yazarak bloggerlık yapan kişilere blogger denilmektedir.

Neredeyse her yıl tonlarca insan blogger olmak için başlangıç yapmaktadılar. Fakat bu işe başlarken büyük bir heves duyan kişilerin zamanla vakit ayırmaması ve isteklerinin azalması sonucu yazmayı bırakmasından dolayı çok az sayıda kişi yazamaya devam etmektedir. Bloggerlık’ı bırakmalarının bir diğer sebebi ise yazarlık konusunda kabiliyetin çok önemli yere sahip olmasından dolayıdır. Tabiki blog açmak kolay fakat blog açtıktan sonra devam ettirmek ve blog yazmak blog açmak kadar kolay değildir. Her gün yeni konular bulmak ve üslübuna dikkat ederek dikkat çekici yazılar yazmak tahmin ettiğimiz kadar kolay değildir. Bu tür yazılar kelime haznesi istemektedirler. Blog yazarken yukarıda belirttiğimiz özellikleri sağlayabildiğimiz taktirde çok daha başarılı olmamız ve bir çok takipçiye ulaşmamız mümkündür. Başarılı olmak bize tanınan biri olmamız dışında para kazanmamızı sağlayacaktır.

bloggerlık

Blogger’lık Yaparak Ek Kazanç Elde Etmek

  • İlk adım olarak kendinize dikkat çekici olan ve insanların her zaman merak ettiği bir konu seçmelisiniz. Bu konular ekonomi, moda, seyehat, gezi, yemek, oyun, alışveriş gibi konulardan birini seçebilirisiniz.

  • Seçmiş olduğunuz konu ve yazı her zaman akıcı ve kaliteli olmalıdır.

  • Seçmiş olduğumuz konuya göre temamız yazılarımızla uyum içerisinde olmalı. Aynı zamanda tema sade ve anlaşılabilir olmalıdır.

  • Katagorimizi ve alt başlıklarımızı oluştururken özenli ve titiz olmaya dikkat etmemiz gerekmektedir.

  • Bir yazının ilk dikkat çeken yeri başlıklarıdır. Bu nedenle yazılarımızın başlıkları dikkat çekici ve merak uyandırıcı olmalıdır.

  • Yazmış olduğumuz yazıların ne çok kısa neden çok uzun olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda yazılarımız her zaman konu ile ilişkili olmalıdır.

  • Her zaman yazılarımızın içerikeri güzel ve özgün olması gerekmektedir. Kendi anlatımımızla ve kendi cümlelerimizle yazılarımızı yazmamız daha dikkat çekici olacaktır.

  • Başarı için her zaman olduğu gibi bloggerlikda da devamlılık ve süreklilik çok önemli bir konudur. Sürekli olarak içerik girmemiz ve blogumuzu doldurmamız başarılı olmamamız için gerekli olan bir durumdur.

Günümüzde internetin ve sanal ağların hayatımıza bu kadar dahil olmasından dolayı her sektörün ve konunun internet ortamına taşınmış olduğunu gözlemlemekteyiz. İnternetin bu kadar hayatımızın içine dahil olması sonucu sonderece keyifli ve son derece kazançlı iş fırsatı olan bloggerlik ve blog yazmak önemli bir iş fırsatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bloggerlik yaparak internette popüler ve yazdığınız konullar sayesinde belirli bir kitleye sahip olarak tanınan ve araştırılan takip edilen başarılı bir insan olabilirisiniz. Tabiki bunların yanı sıra kendi fikirlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşarak kendinize ait bir platformda yazılar yazmak çok güzel bir durumdur. Başarıya ulaşmış bir blogger bu alanda çok iyi kazançlar elde edebilir. Günümüzde beş kişiden en az ikisinin bir den fazla blogger’ı takip ettiğini biliyor musunuz? Yani bir çok insanın blog yazılarını sevdiği söylenebilir. Bloggerlar internet ortamındaki satışları etkiledikleri için de reklamlardan da ek gelir elde edebilirler.

bloggerlik

Bloggerlar ne kadar Pazar kazanır?

Blogger olmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer konu ise sabırlı olarak düzünli şekilde içerik üretmeleridir. Her iş fikrinde olduğu gibi bu iş fikrinde de başarılı olabilmek için sabretmemiz ve azimle çalışmamız gerekmektedir. Blog yazmaya başladığımız gibi bir anda keşfedilmeyi beklemek ve popüler olmayı beklemek kesinlikle yanlıştır. Blog yazarak yeni başarı yakalamış bir blog 1.000 TL gibi bir rakam kazanır iken , uzun zamandır yazı yazarak artık popüler olmuş bir blog ise 10.000TL gibi rakamlar kazanabilmektedir.

Bu konu hakkında örnek vermemiz gerekirse günde 500 kişi gibi ziyaretcisi olan bir blog 1.500 TL ve 2.000 TL gibi gelir elde edebilir. Bu nun yanı sıra günlük gelen ziyaretçi sayınız ile arama motorunda görüntülenme sıklığımız, aldığımız reklam ve sponsorluğumuz da kazancımızı etkileyen bir diğer unsurlardır.

Blogger olmak istiyor isek çok okumalı ve alanımızda elimizden geldiği sürece uzmanlaşarak konularımızı iyi ve güzel seçerek devam etmeliyiz. Tabiki birde işimizi severek yapmamızda çok önemlidir. İşimizi severek ve düzenli bir şekilde yapar isek başarıyı yakalamamız için önümüzde hiç bir engel yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir