Pikan Cevizi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak – İş Fikri

Avrupa ülkeleri tarafından Pekan, bizde Pikan olarak bilinen bu sözcük; içerik zenginliği bakımından diğer cevizlerden daha fazladır ve yetiştirilme açısından diğer cevizler ile hemen hemen aynıdır.

Pikan Cevizi, son dönemlerde Tüm dünyada yaygınlaştığı gibi Türkiyede de hayatımıza girmiş ve hayatımızı etkileyen bir ceviz türü haline gelmiştir. Bu nedenle pikan cevizi yetiştiriciliği çok sık krşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra pikan cevizi çoğu televizyon programı ve tariflerde de karşımıza çıkarak çok sık kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Aynı zamanda yerli ceviz ile karşılaştıran pikan cevizi avrupa da pekan cevizi olarak bilinmektedir. Türkiyede ise pikan cevizi olarak bilinmektedir. Normalde bir kuruyemiş türü olarak bilinen pikan meyvesi yapısından dolayı pikan cevizi olarak adlandırılmaktadır

Pikan cevizi çoğu zaman yerli ceviz ile karşılaştırılır. Pikan cevizi ve yerli ceviz karşılaştırıldığı zaman ılıman iklimlerde daha düşük maliyetlerle ve daha yüksek verim almamızı sağlar. Pikan cevizinin en cezbedici kısmı ise kabuğunun kolay kırılabilmesi ve uzun dönem saklanabilmesidir. Pikan cevizi yetiştiriciliği bir çok ülkede yapılmaktadır. Bu ülkelerin başında Amerika, Avusturalya, Meksika, Güney afrika, İsrail, Gürcistan ve Peru gelmektedir. Fakat Türkiye deki tarım sektöründeki yeri henüz 14 ille sınırlı kalmıştır. Aynı zamanda Türkiyede yeni yeni yayılan bir alandır. Bu nedenle Türkiyede henüz keşfedilmekte olan pikan cevizi zamanla adını duyurup ceviz piyasasında yerini sağlamlaştıracaktır.

Pikan ceviz yetiştiriciliği

 Dünyadaki sağlık ve beslenme uzmanlarına göre tam bir kalp dostu olan aynı zamanda zeka gelişimine yardımcı olan Pikan cevizinin faydalarına gelin birlikte göz atalım :

  • Pikan cevizi protein kaynağı açısından et ile yarışabilecek bir üründür, etin yanı sıra çinko oranında da tavuğu geçtiği de gözlenmektedir.

  • Pikan cevizi yağ oranının % 93 doymamış yağ olduğunu söyleyebiliriz, bu nedenle kolesterol ve damar sertliği hastalıkları risklerini en aza indirmekte yardımcı olur.

  • Bir çok vitamin kaynağı olan bir ceviz türüdür. Magnezyum, kalsiyum, E vitamini, potasyum ve A vitamini içeren bu ürün antioksidan bakımından zengin bir ürün olarak bilinir. Aynı zamanda 19’dan fazla mineral de içermektedir. Tam anlamıyla vitamin deposu da diyebiliriz.

  • Lif oranı konusunda elmayla eş değer olarak görülmektedir bu nedenle diyet programlarında sıkca karımıza çıkabilir.

  • Pikan cevizi bütün bunların yanı sıra gelişim çağında olan çocukların zekâ gelişimi için çok önemli bir etken olabilir. Tabiki Pikan cevizi sadece çocuklar için değil yetişkinle ve yaşlılar içinde bağışıklık sistemi ve hafıza problemi konusunda yardımcı olabir. Aynı zamanda doktorlarında tavsiye ettiği ürünler arasında yerini korumaktadır.

Yukarıda da detaylı bir şekilde anlattığımız Pikan cevizi, çiğ ya da işlem görmüş olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık ve beslenme alanında sıkça kullanılan bir ceviz haline gelmiştir. Aynı zaman da , kozmetik, eczacılık, pastacılık, kuruyemiş sektörlerinde de sıkca kullanılır hale gelmiştir. Ayrıca bu ceviz türü; ciddi bir sanayi hammaddesi kaynağı olarakta bilinmektedir. Pikan cevizi yetiştiriciliğinin yapıldığı ülkelerde pikan cevizi dondurma, ekmek, reçel ve kek yapımında sıkça kullandığı için ciddi bir sanayi hammaddesi kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra sanayi hammaddesi olarak kullanılan pikan cevizi günümüzde pikan cevizi yetiştiricilği yapmak isteyen kişileri bu yolda teşfik etmektedir.

pikan ceviz yetiştiriciliği

Pikan Cevizi Yaş ve Fiyat Aralığı

Günümüzde Pikan fidanları 30-35 TL arasında satışa sunulmaktadır. Ekimi yapılan fidanlardan 8 ila 16 yıl arasında ürün vereceği göz önüne almalıyız. Bu bilgileri göz önüne alıp değerlendirikten sonra yatırım plalnlanmalı ve işe koyulmalıdır. Türkiyenin yanı sıra Amerika’da halen 150 yaşında verimli Pikan cevizi ağaçları vardır. Bunun yanı sıra , bir pikan cevizi ağacının ömrünün 250-300 yıl olduğu söylenmektedir. Bu ceviz ağacının gövdesi gevrek bir yapıya sahiptir bundan dolayı sert rüzgârlara karşı koruma yapmalıyız. Bu nedenle ağaçlara koruma yapılarak Pikan cevizi yetiştiriciliği yapılması şartı vardır.

Gündüz ve gece farkı arasındaki fark büyük olmaması lazım. Uygun ortam sıcaklığı gündüz +31 C olmalı gece için ise +21 C olması gerekmektedir. Fidan yetiştiriciliğinde sulama faktörünü göz önüne aldığımız zaman, düzenli olarak sulama yapılmalı ve gelişimi için ilk 2 yıl sulama işlemine dikkat etmemiz gereklidir. Ayrıca sağlıklı topraklarda yapılan yetiştiricilik ile ilaç masrafları gibi ek giderler konusundan dolayı çiftçi dostu olduğu söylenmektedir.

 Günümüzde pikan cevizin üretimini Türkiye’ de 14 ilde sınırlı yetiştiriciler ile yapılmaktadır. Yani 500 rakımın altında olan yerlerde üretilmektedir. 6 yıl önce Antalya Serik ilçesinde 277 dönümlük arazide ekimi yapılan Pikan cevizi, geçen yıl 2 ton meyve vermiştir. Fakat bu yıl yetiştiricilerinin tahminlerine göre pikan cevizinin vereceği meyve 5 ton olarak tahmin edilmektedir. Bu yıl 5 ton olacak meyvenin gelecek yıl ise 10 ton olması beklenmektedir. Piyasadaki fiyatlarına bakıldığı zaman, iç ceviz kilogramı fiyatı 40-50 TL olarak görülmektedir. Kabuklu ceviz fiyatı ise 100-130 TL den tezgahlardaki yerini almaktadır. Yukarıda pikan cevizlerinin fiyatlarını ve üretimin de gördüğümüz gibi pikan cevizi yetiştiriciliği Türkiyede de iyi bir gelir kaynağı olarak pazardaki yerini almıştır.

pikan cevizi yetiştiriciliği

Ülkemizin geçen yıl 650 milyon dolarlık cevizi ithal ettiği göz önüne alındığımızda pazar sıkıntısının olmadığını net bir şekilde görebiliriz. Daha önce ılıman iklimlerle pikanceviz yetiştiriciliği yapılan pikan cevizinin günümüzde soğuk iklim fidanları olarak altarnetif bir şekilde satışa sunulduğunu görebiliriz. Pikan cevizi yetiştiriciliği yamak istiyor isek dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Dikkat etmemiz gereken bu konu fidan temininde bulunulurken, fidanın sertifikalı olmasına bakıp o şekilde satın almamız gerekiğidir. Ceviz yetiştiriciliği konusunda devlet üreticilere tam destek vermektedir. Devletin verdiği bu destek programları konusunda detaylı bilgiyi Tarım il ve ilçe müdürlüklerinden alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir