İnovasyon Nedir? İnovasyon Neden Önemlidir?

İnovasyon Nedir?

İnovasyon basit bir tanımla, ticari ya da sosyal olabilecek veya ikisinin bir kombinasyonu olabilecek fikirlerden, günlük hayatta kullanılabilecek bir değer yaratmaktır.

İnovasyon nedir ve neden önemlidir? Bu kavram sizin için ne ifade ediyor? Bugünlerde durmadan duyduğunuz bir kelime çünkü o her yerde.  Basit bir tanımla, ticari ya da sosyal olabilecek veya ikisinin bir kombinasyonu olabilecek fikirlerden, günlük hayatta kullanılabilecek bir değer yaratmakla ilgilidir. Yaratılan şey sadece yeni veya sadece değerliyse, bu yenilik değildir. Sadece yeniyse, icattır ve daha önce yapılmamıştır. Sadece değerliyse, muhtemelen hâlihazırda yaptığımız bir şeyin optimizasyonudur.    

İnovasyon Türleri

İnovasyonu kategorize etmenin bir yolu, teknoloji ve pazarlar açısından yenilik derecelerini ölçmektir. Ayrıca bir işletme yenilik türlerini bilirse, yürütmekte olduğu işi için en uygun ve etkili olanı kolayca seçebilir. İnovasyon türlerini anlamak işletmelerin değişen ihtiyaçlara yanıt vermesine yardımcı olur. Bununla kalmadığı gibi aynı zamanda işi büyütme yeteneğini geliştirmelerine de olanak tanır. İnovasyonun 4 türü vardır. Bunlar;

İŞLETMENİZDE KULLANABİLECEĞİNİZ PAZARLAMA STRATEJİLERİ İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET EDİNİZ.

Artımlı İnovasyon

   Mevcut pazara daha fazla değer sağlamak için mevcut ürün veya hizmetlerin sürekli iyileştirilmesini temsil eder. Bu tür bir yenilik kısa vadede gerçekleşir. Düşük teknolojik ilerlemeye ve düşük pazar etkisine sahiptir.

Yapısal İnovasyon

Tamamen yeni pazarlar için mevcut çözümlerin değiştirilmesidir. Bir ürünün tasarımını değiştirmeyi ifade eder ve bu yenilik kısa veya orta vadede gerçekleşir.

Yıkıcı İnovasyon

   Mevcut bir pazara hizmet etmek için yeni teknoloji ve ürünlerin yaratılmasıdır. Bu tür bir yenilik, piyasada olana göre daha verimli ve erişilebilir bir alternatif sunan yeni bir teknoloji ile sağlanır.

Radikal İnovasyon

Yeni teknolojinin yeni bir pazara uygulanması demektir. Bu tür bir yenilik, yüksek bir pazar etkisi olarak, teknolojik ilerlemeye sahip yeni bir ürün, süreç veya hizmetin mevcut olanın yerini alması demektir.

İnovasyonun Önemi Nedir?

İnovasyon, işletmelerin pazara uyum sağlamasına ve büyümesine yardımcı olur. Bunun birkaç faydası vardır. Faydalardan ilki işletme bünyesinde daha verimli iş süreçleri sağlar, böylelikle müşteri memnuniyeti artar. Ayrıca işletmenin zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur. Sonuncu ve en önemlisi ise firma pazarda rekabet avantajı (bir kuruluşun rakiplerinden daha iyi performans göstermesine izin veren özellik) kazanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir