İnsan Kaynakları Uygulamaları Nelerdir?

İnsan kaynakları hangi uygulamaları gerçekleştirir? Bu uygulamalar nelerdir? Bu yazımızda İnsan Kaynaklarının işletmelerdeki sorumluluklarından ve uygulamalarından bahsedeceğiz.

İnsan kaynakları

1. Huzurlu Bir İş Ortamı Yaratmak

Güvenli, sağlıklı ve mutlu bir işyeri yaratmak. Çalışanların kendilerini evinde hissetmelerini ve çok uzun süre organizasyonda kalmalarını sağlar. Sık sık anketler yaparak çalışanların düşüncelerini kaydedin.

2.Açık Kitap Yönetimi Stili

Sözleşmeler, satışlar, yeni müşteriler, yönetim hedefleri, şirket politikaları, çalışanların kişisel verileri vb. İle ilgili bilgilerin paylaşılması, iş gücünün yönetim kadar iş hakkında hevesli olmasını sağlamaktadır.

İnsanların stratejik kararlarınızla ilgilenmesine yardımcı olur, böylece onları iş hedeflerinizle uyumlu hale getirir. Bununla birlikte olabildiğince açık olun. Ayrıca çalışan self servis portalı, çevrimiçi yönetici vb. Bu stili uygulamak için bugün mevcut olan bazı araçlardır.

3. Performansa Bağlı Bonuslar

İkramiye verilmesi veya tazminata değişken bir bileşen dahil edilmesi, nasıl yönetildiğine ve iletildiğine bağlı olarak hem bir teşvik hem de bir hayal kırıklığı olabilir.

İkramiyeler, çalışanların, şirket belirli bir karlılık düzeyine ulaşmadıkça hiçbir ödeme olmadığını anlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Ek kriterler ekibin başarısı ve bireylerin performansı olabilir. Çalışanları elde tutmak için de iyidir.

4. 360 Derece Performans Yönetimi Geri Bildirim Sistemi

Yaşlılardan (patron dahil), meslektaşlarından ve astlarından geri bildirim isteyen bu sistem, performans geri bildirimi toplamak için mevcut en iyi yöntem olarak giderek daha fazla benimsenmektedir. Bununla birlikte ekipteki her kişi ilgili, olumlu ve yapıcı geri bildirim vermekten sorumludur.

5. Adil Değerlendirme Sistemi

Bireysel performansı açıkça kurumsal iş hedefleri ve öncelikleriyle ilişkilendiren bir değerlendirme sistemi geliştirin. Bununla birlikte her çalışanın iyi tanımlanmış raporlama ilişkileri olmalıdır.

Ayrıca öz değerlendirme, çalışanları güçlendirdiği için değerlendirme sürecinin bir parçası olmalıdır. Yıl boyunca takip edilen çalışanın başarılarına dayanıyorsa değerlendirme daha adil hale gelir.

Daha yüksek nesnellik için, anlık patronun yanı sıra, her çalışan bir sonraki üst düzey (genellikle gözden geçiren olarak adlandırılır) tarafından değerlendirilmelidir.

Baştaki patron tarafından başka bir yöneticiden (bu çalışanın çalışması da önemlidir) elde edilirse, işlevler arası geri bildirim sistemin adilliğine katkıda bulunacaktır.

6. Bilgi Paylaşımı

Bilgi yönetiminin stratejiyi desteklediğinden emin olmak için sistematik bir yaklaşım benimseyin. Şirket veya çalışanlar tarafından şirketin bilgi portallarında yayınlanan bilgilere daha fazla erişim sağlamak için bilgileri veritabanlarında depolayın.

Bir çalışan herhangi bir yetkinlik veya beceri geliştirme programına katıldıktan sonra geri döndüğünde, temel bilgileri başkalarıyla paylaşmak zorunlu hale getirilebilir.

Ayrıca yenilikçi fikirler (iş yerinde uygulanan) da bu bilgi paylaşım platformlarında yayınlanmalıdır. Bununla birlikte, neyin saklanacağı ve bir bilgi tabanının nasıl sürdürüleceği daha ileri ve ayrıntılı planlar gerektirir.

7. Çalışanları Vurgulayın

En iyi performans gösterenlerin profillerini oluşturun ve bunları şirket intraneti, ekran panoları vb. Aracılığıyla görünür hale getirin. Bu, başkalarını ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik edecek ve böylece şirket içinde bir rekabet ortamı yaratacaktır.

8. Açık Ev Tartışmaları ve Geri Bildirim Mekanizması

Fikirler dünyaya hükmeder. Harika kuruluşlar harika fikirleri tanır, besler ve uygular. Çalışanlar en büyük fikir kaynağıdır. Bununla birlikte Kuruluşunuzda harika fikirlerin uygulanmasını engelleyebilecek tek şey, fikirleri yakalamak için uygun bir mekanizmanın olmamasıdır.

Ayrıca açık ev tartışmaları, çalışan yönetimi toplantıları, öneri kutuları ve Kritik Olaylar Günlükleri gibi araçlar yeteneklerin tanımlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

Bununla birlikte “İnsan kaynakları uygulamaları” yazımızın sonuna geldik. Tüm okurlarımıza sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir