İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan kaynakları denince çoğu kişinin ilk aklına gelen firmalar için işe alım yapan birim oldukları olsada aslında insan kaynaklarının tek görevi işe alım yapmak değildir. Yani İKnın sorumlulukları tabi ki işe alımla sınırlı değildir. Çalışanları işe aldıktan sonrada güzel bir çalışma ortamı sağlamak ve verimi arttırıcı aksiyonların yapılmasıda insan kaynaklarının başlıca görev ve sorumluluklarındandır. İnsan kaynakları bir işletmede her türlü çevresel etken göz önüne alınarak verimli iş gücünün şirkete kazandırılması aynı zamanda da çalışanların ve firmanın yüksek performansla işlev görebilmesinin sağlanması ve elde tutulması için yapılan tüm çalışmaları İKa birimi ele almaktadır.

İnsan Kaynaklarının Görevleri Nelerdir?

Elbette ki hepimizin bildiği üzere insan kaynaklarının ilk ve en belirgin görevi işe alım yapmasıdır. Bu sebepten dolayı işe alım yapmak için iş ilanlarının bulunduğu internet platformlarında firmaya uygun araştırmaların yapılması gerekmektedir. Kariyer.net gibi, Linkedin gibi sitelerde şirket ve açık pozisyonlar için aradığınız özelliklere uygun çalışanların aranması gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra işe alım aşamasında yapılan mülakatlar da İK’nın görevleri arasındadır. Mülakat aşamasından sonra ise maaş bordroları, özlük hakları, çalışanların sosyalleşme ve iş alanlarının uygun hale getirilmesi, performans değerlendirilmesi gibi konular gelmektedir.

İnsan kaynakları yönetiminin bir diğer dikkat etmesi gereken konular ise işe aldığı kişilerin çalışma süreleri ve tatilleri gibi en küçük ayrıntılardır. Bu ayrıntılara dikkat etmesinin sebebi ise ilerleyen zamanlarda çalışanlarının sıkıntıya uğrayıp madur olmamaları içindir. Bir de tabi ki işe alımlar gibi işten çıkışları da insan kaynakları birimi yürütmektedir. İşten çıkışlarda ilk olarak çalışanın işten çıkış sebebini öğrenilmesi daha sonra ise işten ayrılan çalışanın çıkış işlemleri için gerekli adımların eksiksiz bir şekilde atılması gerekmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi nedir?

İnsan kaynakları yönetimi çalıştıkları şirketin planladığı geleceğe ulaşması için doğru adımları atmasında yardımı olur. Bu sebepten ötürü işe alım yöntemleri ve adımlarını da bu doğrultuda belirlerler. İlk adım olarak Şirketin misyonu ve hayata bakışı insan kaynakları aracılığıyla çalışanlara yansıtılır. Şirketlerin kendine göre prensipleri vardır, insan kaynakları yönetimi bu prensipleri benimseyerek çalışma ortamı ve çalışan ilişkilerini de bu prensiplere göre şekillendirirler.

İnsan Kaynakları Yöneticisinin Görevleri Nelerdir ?

Şirketlerin kendilerine göre hedefleri vardır. Bu sebepten dolayı insan kaynakları yöneticisinin temel görevi şirketin belirlediği hedeflerine ulaşabilmesi için çalışan faaliyetlerini yöneterek hazırlıklar ve çalışmalar yaparak şirketi bu hedeflere ulaştırmasıdır. Bir diğer görevi ise şirketin farklı kademeleri arasında iletişim bağını sağlayarak canlı ve güçlü bir iletişim ortamı kurmasıdır. Aynı zamanda her zaman problem çözücü bir tavır takınarak işçiler ve şirket arasındaki sorunları çözümlemesi gerekmektedir. İşe almadan işten çıkarmaya kadar tüm süreçleri en ince detayına kadar dikkat ederek takip etmesi gerekmektedir. İşe alımda ve işten çıkışta çalışanların şirketin prensiplerine uygun davrandığından emin olmak da insan kaynakları yöneticisinin belirleyici görevlerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir