İş Bulurken Yapılan Hatalar Nelerdir?

iş bulurken yapılan hatalar

İş bulurken yapılan hatalar nelerdir ve bu hataları yapmaktan nasıl kurtulabilirsiniz?

İlk olarak özgeçmişinizde gereksiz bilgi olmamalıdır. Başvuruda bulunduğunuz bölüm dışında özgeçmişinize fazladan bilgiler eklemeniz elenmenize sebep olabilir. Bu yüzden özgeçmiş hazırlama konusuna dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca ön yazınızda lüzumsuz bilgiler olmamalıdır. İnsan kaynakları idarecilerinin binlerce ön yazı arasından sizin ön yazınıza ayırabileceği zaman biraz kısıtlı olacaktır. Bu nedenle ön yazınızda lüzumsuz bilgiler vermekten kaçının. Kendinizi kısa ve net olacak biçimde ifade edin.

Başvuruda bulunulan bölümle sizin niteliklerinizin uyuşmasına dikkat edin. Başvuruda bulunduğunuz bölüm ile sizin niteliklerinizin uyuşması gerekmektedir. İş ilanında yayınlanan nitelikleri inceleyerek kendinizle eşleştiğinden emin olmalısınız. Bununla birlikte görüşmeye giderken uygunsuz giyinmemelisiniz. Bazı sektörler için görüşmeye giderken resmi giyinmeniz gerekmektedir. Bazı sektörlerde ise biraz daha resmi olmayan kıyafetler giymeniz mümkündür. Bulunmayı arzuladığınız sektöre göre görüşmeye giderken giymeniz gerekenlere dikkat edin.

Bununla birlikte görüşmede yanlış şeyler söylemeyiniz. Görüşmede adaylar söylediklerine özen göstermelidir. Diksiyonlarının görüşmeye uygun olması önemlidir. Görüşmeye gidecek kişinin kendisini güzel ifade edebilmesi gerekir.

Bununla birlikte bir diğer hata da referans listenizin olmaması. İş arama sürecinde kendinize kesinlikle referans listesi oluşturmalısınız. Son dakikaya referans bulma işini ertelemeniz stres yapmanıza sebep olacaktır. Referans listenizi iş görüşmesine gitmeden önce oluşturmuş ve özgeçmişinize eklemiş olmalısınız.

Görüşmeye gittikten sonra teşekkür maili atmamak. Görüşmeye gittikten sonra görüştüğünüz insan kaynakları çalışanına teşekkür maili atmanız sizi hatırlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte görüşmede kendinizi ifade edemediğinizi düşündüğünüz konuları teşekkür mailinde tekrar belirtebilir ve kendinizi doğru şekilde ifade edebilirsiniz.

Eski işiniz ve çalıştığınız firma hakkında kötü konuşmayın. Daha önce çalıştığınız firmadan her ne kadar kötü ayrılmış olursanız olun firma ve yöneticiniz hakkında kötü konuşmamalısınız. Ayrılık nedeninizi kendinize savunmaya geçmeden objektif olacak biçimde aktarmaya çalışın.

Neyi arzuladığınızı bilmelisiniz. İş ararken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri her işe başvuruda bulunmaktır. Neyi arzuladığınızı bilirseniz hangi işe başvuruda bulunmanız gerektiğini de bilirsiniz.

İş Arama Kanalları Nelerdir?

İş arama maceranızda yapabileceğiniz hatalardan biri de iş arama kanallarını doğru biçimde kullanmamaktır. Bu nedenle iş arama kanallarını kavramış olmanız ve kullanmanız önünüze çıkabilecek fırsatları yönetebilmeniz adına bir hayli değerlidir. İş arama kanalları çağımızdaki teknoloji ile birlikte bir hayli fazladır. Bunlar nelerdir?

Gazeteler

Bilinen en eski iş kanalı, gazetelere verilen iş ilanlarıdır. Çağımızda gazete alarak okuma oranı bir hayli düşmüştür. Bu nedenle hâlâ gazetelere iş ilanı veren firmalar varsa bunu araştırmalısınız.

Kariyer Siteleri

Kariyer siteleri iş arama boyunca adayların ve işverenlerin bir hayli sık kullandıkları bir kanaldır. Bu tarz sitelerde profil oluşturup, ücretsiz özgeçmiş oluşturmanız mümkündür. Binlerce iş ilanının bulunduğu kariyer sitelerinde çalışmak istediğiniz pazara uygun iş ilanlarını bulabilirsiniz. Bu aşamada kariyerinizi ilerletmek adına, İnsan kaynakları portalında yer alan iş ilanlarını araştırabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Bloglar

Sosyal medya kullanımı hepimizin günlük hayatının değişilmez bir parçası olmuştur. Bu nedenle sosyal mecralarda oluşturduğunuz profille insan kaynaklarının dikkatini çekebilirsiniz. Sosyal hesaplarınızda iş aradığınızı yazmaktan çekinmemelisiniz. Uygun ve etkin sosyal medya kullanımıyla önünüze birçok fırsat çıkabilir. Aynı zamanda blog siteleri güncel iş hayatıyla ilgili bilgileri yayınladığı için insan kaynaklarının dikkatini çeker. Bu sitelerde var olmanız sizin de dikkat çekmenize yardımcı olabilir.

İŞKUR

İŞKUR ülkemizde istihdamın arttırılması, korunması ve geliştirilmesi amaçlanarak kurulmuştur. İş arama sürecinde kesinlikle İŞKUR’a üye olmalısınız.

Bununla birlikte “iş bulurken yapılan hatalar” yazısının sonuna geldik. Bu tarz yazılara sitemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir