Personel Yönetimi Nasıl Uygulanır?

personel yönetimi

Personel yönetimi sağlamanın yolları nelerdir?

Çağımızda rekabetçi işletmelerin büyümeye devam edebilmeleri, rekabette üstünlük sağlayabilmeleri, nitelikli iş gücüne sahip olabilmeleri önemlidir. Nitelikli iş gücünün firmanın arzularıyla doğru orantılı olacak biçimde çalıştırılabilmesi gerekmektedir.

Bu yüzden rekabette üstünlük sağlamak isteyen firmaların taşlarını iyi kullanabilmesi gerekir. “Taşları iyi kullanmak” kavramını daha resmi bir dile dökmek gerekirse “yetenek yönetimi” sözcüğü yerinde olacaktır. Yetenek yönetimi, hangi yeteneği, ne zaman ve nerede kullanabileceğinizi bilmeniz demektir.

Firmaların rekabetçiliği yakalamak ve pazarda ön plana çıkabilmek için rakiplerinin ürettiği değerden daha fazla değer üretmeleri gerekir. Üstelik yalnızca rekabet açısından bir üstünlük elde etmek yeterli değildir. Firmaların, sürdürülebilirliği yakalaması gerekir. Bunun için de firmaların özgün olması gerekmektedir. Çağımızda yalnızca ülke çapındaki pazarda değil uluslararası pazarda da rekabetin artmasıyla firmaların dikkatini çeken kilit nokta iş gücünün yetenek yönetimi olmuştur.

Bu yüzden firmalar uygun iş gücünü uygun yerde, uygun zamanda ve uygun pozisyonda çalıştırarak potansiyel yeteneklerini çıtaya çıkarmak ister. Bu isteklerini gerçekleştirmeleri yetenek yönetimini sayesinde olacaktır. Personellerin yetenek yönetimini gerçekleştirmek firmalara lazım olan uygun iş gücüne sahip olmaları ve firma içerisinde tutabilme konusunda yardımcı olacaktır. Bununla birlikte etkin biçimde uygulanan yetenek yönetimi sayesinde yetenekli personelin firmaya bağlılık oranları da artacaktır.

Yetenek Yönetimi Süreci

Bu süreç olabildiğince kapsamlı bir süreçtir. Etkin bir yetenek yönetimi süreci adına aşağıdaki tavsiyeleri inceleyip uygulamanız daha doğru olacaktır.

Uygun Hedeflerin ve Firma Stratejilerinin Belirlenmesi

Belirlediğiniz hedefler yetenek yönetimi sürecinizin ana kaynağı olacaktır. Firmaların planlamalarına başlamadan önce aşağıdaki sorulara cevap vermesi gerekir.

  • Firmanızın şu anda ve gelecekte bulunmayı arzuladığı konum nedir?
  • Arzuladığınız bu konuma ulaşmak adına izlemeniz gereken yol nedir?

Bu soruları cevaplayarak aradığınız sonuçları almanız olası olacaktır.

Yetenek Adına Stratejinin Belirlenmesi

Firmalar kendi hedeflerini belirledikten sonra bir sonraki hamlesi kültürü, amaç ve hedefleriyle birlik olarak kendi stratejisiyle birleştirdiği bir yetenek stratejisi belirlemektir.

Ortaya çıkacak yetenek stratejisi adına firmaların personellerine stratejik biçimde yaklaşması gereklidir .Etkin bir strateji ortaya çıkarılarak yapılan yetenek yönetimiyle çalışanları firmalarını daha çabuk ve başarıyla geleceğe taşıyabilir.

Yetenek stratejisi belirlendikten sonra firmaların stratejilerini gerçekleştirebilmeleri adına yönetimdeki ve teknik alanlardaki lüzumlu pozisyonların belirlenmesi, belirlenen pozisyonların iş tanımının yapılması ve pozisyon için lüzumlu, uygun yeteneklerin tespit edilerek belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada önemli olan uygun çalışanın kim olduğunun bilincinde olmaktır.

Yetenekli Çalışanların Saptanması

İşletmenizdeki personelin planlanan beceri stratejinizi uygulayabilmesi için gerekli niteliğe sahip olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Uygun personeli bulmanızla birlikte ihtiyaç duyduğunuz yetenekli işgücü ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İş Gücünü Planlamak

Bu noktada firmanın ihtiyaç duyduğu yetenekler ve stratejileri doğrultusunda hangi pozisyona, hangi dönemde ve hangi sayıda personel gerektiğinin tespit edilmesi gerekir. İhtiyaç duyulacak iş gücü saptandıktan sonra firma adına önemli olarak belirlenen pozisyondaki personellerin kişiliğine göre ideal iş gücü profili oluşturulur. Eğer firmanızda yetenekli çalışanlar bulunmuyorsa yeni çalışanlar bulmalısınız.

Yetenekli Çalışanların Firmaya Katılmalarını Sağlamak

Firmanın ihtiyaç duyduğu pozisyonlar için yetenekli çalışanların firmaya çekilmesi ve firmaya katılım sağlamaları için rakiplerinizden farklılaşmanız gerekir. Rakiplerinizin çalışanlarına sağladığı faydaları inceleyerek kendi firmanız adına onların bir adım ötesine geçmeyi sağlayabilirsiniz.

Personelin Yeteneklerinin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesi

Bu noktada personelin yeteneklerinin geliştirilebilmesi için uygun projelerin belirlenmesi ve firmanın yeteneklerini geliştirebilmek için kültür yaratılması gerekir. Böylelikle çalışanların kendi potansiyellerini sergilemesi sağlanmaktadır. Bu da hem çalışan hem de firma adına olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Personel yönetimi yazımız sona erdi. Benzer yazılar için sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir