2021 Yılındaki İşletmelerin Teknoloji Trendleri

Teknoloji trendleri yeni dünya düzenine ne gibi etkiler gösterecek? Özellikle koronavirüs pandemisi teknoloji sektörünü nasıl etkileyecektir? Bizim için bundan da önemlisi 2021 yılında işletmelerin katılması gereken teknoloji furyaları hangileri olacaktır? İşletme yöneticileri işletmelerinin sağlığı için hangi teknoloji trendlerini takip etmelidir? Pandeminin de getirisiyle çalışma ortamları home ofis sistemine geçti. Bizim de ilk trendimiz bu olacak.

teknoloji trendleri

1.Evinizden Çalışmak

Evden çalışmak, 2021’de trend olmaya devam edecek gibi görünmektedir. Şirketler bu işi başarılı bir şekilde yapmanın yeni yollarını arıyorlar ve ilerledikçe, büyük olasılıkla kiralık alan inşa etme konusunda da küçülmeye gideceklerdir. Bazı şirketler çalışanlarına anket bile doldurtmaya başladılar. Konusuysa “Pandemi sona erdiğinde evinizden mi çalışmak istersiniz yoksa eskiye mi dönmeyi tercih edersiniz?”

İlerleyen zamanlarda çalışanlar arasında daha iyi iletişim, yöneticiler için izleme amaçları ve ekip organizasyon yapıları için farklı platformlar benimsenecektir. Çalışanlarını izlemenin yollarını arayan işletmeler bu sorunu nasıl çözebileceklerine dair Ar-Ge çalışmaları bile yapıyorlar. Şimdilik kendinizi evden çalışmaya sevdirseniz iyi olacak gibi görünmektedir.

2.Sesli Aramaların Optimizasyonu

Alexa ve Siri’yi hepiniz tanıyorsunuzdur sanırım. Tıpkı bu iki robotumuz gibi sesli arama teknolojisi cihazlarının popülaritesi önümüzdeki yıl içinde artacak. Sesli arama optimizasyonu, bilgi edinmenin en uygun yöntemlerinden biridir. İşletmeler, tüketici aramalarında sıralamaya yardımcı olmak için içeriklerine sesli arama anahtar terimleri ve kelime öbekleri eklemeye çoktan başlamıştır.

Günümüzdeki çalışmalar gösteriyor ki gelecekte sesli arama optimizasyonları çok değerli hale gelecek. Yapay zekanın dijital deneyimi dönüştürmesi, 2021’deki teknoloji trendleri boyunca tekrar edecek bir faktör gibi görünüyor. Dijital çağ devam ederken, daha çok işletmenin tüketici deneyimlerine ve yatırım getirisine uyum sağlaması için bu teknolojiye uyum sağlaması gerekecek.

3.Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik

sanal gerçeklik

Tüketici ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, işletmeler müşterilerine “yüz yüze” deneyimler sunmak için yeni sanal ve artırılmış gerçeklik hizmetleri geliştirecektir. Çünkü artık herkes teknoloji sayesinde yüz yüze iletişim kurmamızın zorunlu olmadığını biliyor. Sanal kullanım, kullanıcıları için bir ortam yaratırken, artırılmış gerçeklik kullanıcıların deneyimini artıracak. Her iki seçenek şirketler tarafından tüketiciler ve markaları arasındaki etkileşimi artırarak dönüşümleri artırmak için kullanılacak.

4.Siber Güvenlikler

Siber güvenlik de 2021’de bir artış görecek, çünkü işçiler şu anda evlerinden işlerini tamamlamak için kişisel bilgisayarlarını kullanıyorlar. Bu bilgisayarlar genellikle, pandeminin başlangıcından bu yana bulut sunuculara yapılan saldırılarda% 600’lük bir artışa yol açan şirket bilgisayarlarının sahip olduğu güvenlik sistemleriyle kurulmazlar. Bunun için birçok işletme siber güvenliğe değer vermeye başladı. Artık şirket verilerinin hırsızlıktan korunmasına yardımcı olmak için bu alandaki uzmanlarla birlikte çalışmaktadırlar. Örneğin Apple, evden çalışan çalışanları korumak için daha yüksek güvenliğe dönüştü bile.

Ayrıca işletmelerin sunucularındaki herhangi bir güvenlik açığından haberdar olmasını sağlamak için Google aracılığıyla bir Bulut Güvenlik Komuta Merkezi sundu. Bununla birlikte siber güvenliğin önemini kavramışsınızdır.

5.5G Ağları

5G teknolojileri

Evet, bir diğer maddemiz özellikle bizim halkımızda biraz tartışma yaratan bir kavram. Nasıl mı? 5G’lerle bizi izliyorlarmış! Yeni teknolojiyle hepimizi öldürecekler! Gerçi bu söylemlerin hepsi günümüzde aşıya evrilmiştir. Buna sevinsek mi üzülsek mi? En iyi uzatmasak ve devam etsek.

Yeni ağ 5G, tüketicilere şimdiye kadarki en hızlı hizmeti sunan birçok şirket tarafından benimsenecektir. Bu ağ, müşterileri için daha hızlı bir satın alma ve ödeme süreci oluşturmak için farklı endüstriler tarafından da kullanılmaktadır. Hatta kullanılmaya da devam edecektir. Mobil iletişim şirketleri Apple ve T-Mobile, müşterilerine bugüne kadarki en hızlı iletişim biçimini sunan bir 5G mobil ağı başlatan ilk şirketlerden biri olacak.

Böylelikle 2021 yılındaki işletmelerin ayak uydurası gereken teknoloji trendlerinin maddelerini verdiğimiz bir yazı oldu. Hoşunuza gittiyse benzer yazılar sitemizde mevcuttur.

Son olarak.Diğer yazılarımızda görüşmek üzere şimdilik hoş kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir