Motivasyon Ve Yeni Girişimciler İlişkisi

Motivasyon, tekrar yabancı kökenli bir sözcükle karşı karşıyayız anlaşılan. Fransızca kökenli olan motivasyonun eş anlamlısı güdülenmedir ve bence bu sözcük niyetini açık açık belli ediyor.

motivasyon

Bir kavrama kitlendim ,güdülendim ve bunu başaracağım. Kökü bile insanı gaza getiren bir sözcük değil mi? Güdülenmek! Eyleme ya da öğrenmeye geçmek. Fazlasıyla tanım yaptığımı düşündüğüme göre şuna karar verelim; Girişimcilikle nasıl bir bağlantısı var da bu adam bu yazıya girişimcileri de katmış?

Motivasyonun eyleme geçmek, öğrenmeye başlamak anlamına geldiğini öğrendik. Yeni girişimciler ne yapar? Mükemmel fikrini soyuttan somuta geçirmeye çalışır peki harekete geçmeden, herhangi bir eylemde bulunmadan veya bulduğu fikir hakkında herhangi bir kavram öğrenmeden bu girişimciye yeni de olsa girişimci diyebilir miyiz?

Belki de dünya üzerinde daha nice harika buluşlar, fikirler vardı ancak bu muazzam fikrin sahipleri yeterince motive olamadılar ve yalnızca düş kurmakla yetindiler. Şimdilerde adlarını kimsecikler bilmemekte. Düş kurmak mükemmeldir elbette.

Başarının ilk adımı düş kurabilmektir zannımca ancak bir yerden sonra zihnimizin kurguladığı imgeleri somutlayarak gözlerimizle görmek için çaba harcamamız gerekir.

Ben en sevdiğim yazardan bahsedeceğim fakat siz kimi beğeniyorsanız cümlelerimin yerine onu koyabilirsiniz. Lev Tolstoy, Rus edebiyatının ölümsüz çınarı! Sizce Lev harekete geçerek bizlere onlarca eser bırakmasaydı şu anda bu makalede adı geçebilir miydi? Tarihin tozlu sayfalarına gömülmekten başka ne gelirdi elinden?

Yazımız girişimcilik yazısı olduğuna göre başarılı bir yazardan ziyade başarılı bir girişimciyi örnek göstersek daha doğru olurdu sanırım ancak girişimciliği bir işe girişen kimse olarak ele alırsak kitap yazmak da bir iştir sonuçta değil mi? Öyle sadece Elon Musklar , Jeff Bezoslar girişimci olmuyor yani aynı zamanda sadece Lev de yazar olmuyor. Elon ve Jeff kendi başarı hikayelerini yazmışlar.

Doğru Girişimcilik Nedir?

motivasyonvegirişimcilik

Girişimciliğin ne demek olduğunu Yasemin Yeşil sitemizde güzelce açıklamış zaten. Bu nedenle bu konu üzerinde fazla durmayacağım dileyen okurlarımız yazısını okuyabilir benim burada işim girişimcilik ve motivasyonu bağdaştırmak.

Yalnızca fikir sahibi olmak bir anlam ifade etmez. Doğru riskleri alabilmektir girişimcilik. İnternet üzerinden 3-5 tane motivasyon videosu izledikten sonra “hadi girelim bu işe amca oğlu” demekle motivasyon sağlanmaz. Motivasyon kaynağınız sizsiniz.

Fikrinizi enine boyuna tartıp kendinize yeteri kadar güvendiğinizde harekete geçmek zorunda olduğunuzu anlatmaya çalışıyorum. Hayatta her konuda olduğu gibi girişimcilikte de aşırı motive (aşırı gaza gelme) zararlı olabilmektedir. Yine motive olunmadan kendine yeterince güvenmeden girmek de risk yaratacaktır.

Burada size kodlamak istediğim şifre yalnızca harekete geçin değil, harekete geçmeden önce iyi bir risk analizi yapılmalıdır.

Motivasyon Harekete Geçmektir

Bazı hareketler vardır ki hiç harekete geçilmemiş olmasını yeğlersiniz. Girişimci olmak kolaydır, harekete geçmek kolaydır sağdan soldan duyduğunuz başarı hikayeleriyle kendinizin de böyle bir hikaye yazabileceğinize inanırsınız ancak bu girişimcilerin ne yollardan geçtiğini ne kadar çaba sarf ettiğini sizlere söylemezler.

Evet güzel çöplükten zirveye çıkmışsın harika ama nasıl? İnsanlık olarak hep sonuca bakmaya meyilliyizdir ancak hayat o sonuca giden yoldur. O yolda neler yaşandı, o yol nasıl bulundu? Size hiçbir motivasyon videosunda veya yazısında bunlardan bahsedilmez. Bunlardan bahsedilmediğinden de bahsedilmez.

yenigirişimciler

Sizlere motivasyonun gereksiz olduğunu anlatmaya çalışmıyorum size “doğru motivasyon” nedir bunu anlattım. Girişim yapmak, harekete geçmek zaten girişimci ruhlu olan kişiler için oldukça kolaydır ancak burada kilit nokta işini doğru yapmaktır.

“Doğru girişim” yapmaktır. Sonuca aşık olmayın, girişim yolunda önünüze çıkacak problemleri sevin. Hayat problem çözmektir, çözmekten memnun olacağınız problemlerle uğraşın. Düş kurun ama yalnızca düş kurmayın. Size aferinler, süperler motivasyon verebilir ancak ilerlemek istiyorsanız eksiklerinizi düzeltmelisiniz.

Her güzel şeyin bir sonu vardır değil mi? Bu yazımızın da sonuna geldik. Sizlere emek vermek bizler için bir zevkti. İlerleyen yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir