Zihinsel Güç Kavramına Sahibi Olmanın 6 Yolu

Zihinsel Güç

Zihinsel gücü elinize geçirebileceğiniz yolları öğrenmeye hazır mısınız? Zihinsel anlamda kazandığınız güç, sizi hayattaki çoğu kavramın güç sahipliğinden daha üst noktaya çıkaracağı kesindir. Zihniniz, fiziksel de olmak üzere hayatınızdaki birçok kavramı doğrudan doğruya etkiler. Bu yüzden bu konuda gücünüzü arttırırsanız hayattaki her konuda bir gol öndesiniz demektir. Elin bitmesine az kalmıştır ve elinizde “Joker” vardır!

Hayatta, hızlı kararlar almak için zihinsel olarak keskin olmanız gereken zamanlar vardır. Bunu da yalnızca kendinizi geliştirerek sağlayabilirsiniz. İşte kendinizi olumlu anlamda geliştirebilmenizin 6 farklı yolu.

1.Ana Odaklanın

Hayatta daima karşınıza sorunlar çıkacaktır. Zaten hayat problem çözmek demektir. Bu problemlerle karşılaşmak korkmayın aksine onlarla yüzleşmeye hazır olun, bir gün gelecekleri kesindir. Zaman zaman ortaya çıkan zorluklar, esneme ve değişme isteğinizin bir sınavıdır. Yapabileceğiniz en kötü şey, durumu görmezden gelmek veya çözüm geliştirmeyi ertelemektir. Böylelikle savaştan kaçtığını düşünürsünüz ancak yalnızca yanılmış olursunuz. Zorluk burada ve zorluk şimdi. Onu ertelemeyin.

Enerjinizi şimdiki ana odaklayın; önünüzde olanı kaybetmeyin. O ana odaklandığınızda, işleri doğru yapmak için en çok gücünüzün nerede olduğunu fark edersiniz.

2.Zihninizi Çalıştırın

İşleyen demirin ışıldadığını söylerler. Tıpkı kaslarınız gibi, zihninizin de güç kazanması için egzersiz yapması gerekir. Spor yapanlar egzersiz yapmanın ne denli zor olduğunu bilirler. İşte zihninizin de güçlü kalmasını istiyorsanız bu kadar zorlanmalısınız. son zamanlarda kendinizi zorlamadıysanız, zihniniz küçülmeye bile başlamış olabilir.

Zihinsel yönden gücünüzü artıran günlük bir görev üstlenin. Örneğin beyni en az yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmenin geliştiğini biliyor muydunuz? Hoşunuza giden ancak sürekli öğrenmek istediğiniz o enstrümanı bulun ve hemen öğrenmeye başlayın.

3.Kendinize Meydan Okuyun

zihin gücü

Ünlü bir düşünürden etkilenip (hafif çalıp) harmanladığım bir sözüm vardır. “Bir işi kolayca yapabiliyorsanız onun peşinden gitmeyin. En büyük çabayı gösterdiğinizde bile zar zor başarabildiğiniz işlere yoğunlaşın.” Kendinizi küçümsemek ve güvenli adamı/kadını oynamak sizi başarıdan alıkoyar. Kendinize ve yeteneklerinize inandığınızda, genellikle hayal edilebileceklerin ötesine geçebilirsiniz.

Kendinize inanın ve konfor alanınızın dışına çıkın. İNSANLARA DEĞİL KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN.

4.İç Sesinize Kulak Verin Ve Kendinizle Nasıl Konuştuğunuzu Gözlemleyin

Başkalarıyla nasıl konuştuğumuz konusunda endişelenmekle o kadar meşgul oluruz ki bazen kendimizle konuşma şeklimizi unuturuz. Ancak kendisiyle konuşmayı, iletişim kurmayı bilmeyen insanlar bu nitelikleri başkalarıyla yapamaz. Başkalarına olduğu kadar kendinize de olumlu destekleyici olmaya dikkat edin. Kendinden şüphe duymayı pozitiflikle değiştirin.

Unutmayın siz her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Her şey kafanızda bitiyor. Bardağın boş tarafı da dolu tarafı da hangi açıdan baktığınıza göre değişir.

5.Fırtınalarla Doyasıya Dans Etmeye Hazır Olun

zihin

İlk maddede de bahsettiğim gibi zorluk kaçınılmazdır. Elinizden geldiğince hazırlıklı olun, böylece onlarla güçlü bir şekilde savaşabilir ve mavi gökyüzüne doğru ilerleyebilirsiniz. Unutmayın bir fırtına sizi yıkıp savurduğu şeylerin yanına bırakabilir. Ancak ona ayak uydurmayı becerirseniz kendinizi gökyüzünde de bulabilirsiniz. Her olumsuz yüzün bir de olumlu yüzü vardır. Siz daima olumlu bölgeye yoğunlaşın.

6.Minnettar Olun

Yoğun yaşamlarımızda, temel tanıma kavramlarının çoğunu ihmal ederiz, ancak minnettarlık bize cesaret verir. Huysuz olmayın. Huysuz olan insanlar yalnızca olumsuz şeylere odaklanmış ve savaşmayı reddetmiş kişilerdir. Minnettarlık, herhangi bir sıradan günü bir teşekkür gününe dönüştürebilir ve rutin işleri neşeye dönüştürebilir ve sıradan fırsatları minnettar olduğumuz bir şeye dönüştürebilir.

Kendinize sürekli ne kadar minnettar olduğunu hatırlatın. Kendinizi de tebrik etmeyi unutmayın. Anneniz dışında kimse sizi değerinizce tebrik etmeyecek. Bu yüzden kendinizi tebriklendirmek zorundasınız.

Son olarak zihinsel güç kavramını bitirdik. Daha fazla bu tarz yazı için sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz. Hoşunuza gideceğine eminim. Şimdilik diğer yazılarımın yayınlanmasına kadar hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir