İşletmenizi Uzay Mekiği Yapacak 7 Pazarlama Stratejisi

Başarılı pazarlama stratejisi ile işletmenizi bir uzay mekiği gibi uçurabileceğinizi, farklı diyarlara seyahat edebileceğinizi biliyor muydunuz? Uçurtmaktan kastım nedir? Büyütmek, koskocaman bir işletme haline getirmek! Bu yazımda size vereceğim bilgilerden dolayı aşırı heyecanlıyım. Ne tutuyorum sizleri? Hadi huzurlu bir uzay yolculuğuna çıkalım! Unutmadan, umarım bir UFO görebiliriz.

Özgün Araştırmaya Yatırım Yapın

İlk pazarlama stratejisi ile başlayalım.

İnsanlığın günümüzdeki gelişmişlik seviyesine ulaşması çok uzun zamanlar aldı fakat önceki yazımda da bahsettiğim gibi “zaman bizlere tecrübe armağan eder.” Geçen yüzyılların sonunda bir şey öğrendik; Etkili ve doğru yöntemlerle yaptığımız araştırmalarla edinilmeyecek bilgi yok. Sistemsiz, araştırma yapılmadan gerçekleştirdiğimiz her iş bir yerlerde patlak verecektir.

Başarılı Pazarlama Stratejisi

Bu nedenle işletmeler; özgün araştırmalar yapmalı, kendilerini nasıl geliştirebileceklerinin yollarını aramalı, rakiplerinden neyi fazla yapabileceklerini araştırmalıdır. Ar-Ge çalışmaları işletmeler adına çok büyük öneme sahiptir.

Gerek işletmenin bulunduğu pazarda rakiplerinin politikalarını incelemek gerekse kendi özgün politikalarını yazmak için her başarılı işletme özgün araştırmalara yatırım yapmalıdır.

İnovasyon Yapmaktan Çekinmeyin

İnovasyonun ne demek olduğunu daha önceki yazımda anlatmıştım bilmeyenler yazının üstüne tıklayarak okumaya gidebilir. İnovasyon yapın. Her kümülatif kavram gelişmeye muhtaçtır.

Herkese hitap ettiğim için “kümülatif” kelimesinin anlamını da açıklayayım; ‘Birikmeli, birikil veya birikmiş.’ İşletmede devamlı uyguladığınız bir kavram üzerine katarak, diğerinden kopuk değil ancak diğerinden daha gelişmiş şekilde birikerek ilerleme kaydederse başarı kaçınılmazdır. Eski yöntemin eksiklerinden arındırılmış, eskisinin temel niteliklerini taşıyan ancak daha da geliştirilmiş bir özellik!

Kulağa ne kadar harika geliyor değil mi? Dahası, eski içeriği yenilemek daha ucuzdur. Sıfırdan hadi bakalım yeni bir yöntem bulalım, bunlar için araştırma ekibi kuralım, şu teknolojilerden faydalanalım.

Bunlar işletme kasanızı seven cümleler. Ne gerek var? Hem Simya olmasa Kimya olur muydu? Sıfırdan başlamayın zaten kurulu olan düzeninize daha doğru inovasyonlarla değer katın.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Her işletme ürettiği ürünü yanında hizmet de verir. Hizmetsiz ürün, ürünsüz de hizmet düşünülemez. Etkili hizmet çok etkili bir pazarlama stratejisidir. Yüreğimizdeki hizmet verme yangınına nasıl su dökebiliriz? Sosyal medyayı etkili kulanın.

Pazarlama Stratejileri

Günümüzde devletler ve birçok başarılı işletme, hizmetini internet üzerinden gerçekleştiriyor. e-Hizmetler veriyor, kurumun aktif olduğu saat dilimlerini Google amcamıza bildiriyor, Harita üzerinden adres bilgileri veriyor, e-Randevu hizmetleri veriyor, İşe alırken bile insan kaynaklarına form doldurarak görüşmeye çağırıyor.

Böylece tabii ki kurumun hizmet verdiği kitle bilgilendiriliyor, yönlendiriliyor. Tabii ki bu saydıklarımı artık pek çok işletme yapmakta zaten konunun ana fikrini anladıysanız size bunları yapın demiyorum.

Bunlar gibi sosyal medya üzerinden etkili olabileceğiniz kavramlar geliştirin diyorum. Artık her şey yazılım yeğenim, artık her şey sosyal medya.

pazarlama ve satış

Pazarlama Stratejisi Yapmadan Önce Öz Eleştiri Yapın

Bu önerim yalnızca pazarlama stratejileriniz için değil hayatta her zaman uygulamanız gereken bir öneri. Asla işin en iyisi olduğunu düşünmeyin kendinizi devamlı eksik görün demiyorum.

İşin en iyisi olduğunuzu düşünmek sizin öz güveninizi gösterir ve doğru yoldasınız demektir. Benim burada karaladığım ana fikir yanlış yapabileceğinizi bilin ve yaptığınız bir şeyin yanlış olduğunu anladığınızda ondan vazgeçebilin.

Devamlı söylediğim gibi iş yapmak önemli değildir. İş yapmak basittir. Önemli olan doğru işi yapabilmektir ve siz doğru işi yapmalısınız. Düşündüğünüz gibi işin en iyisi siz olsanız dahi bir gün geçilmeyeceğinizin garantisi yoktur.

Bir işi en iyisi olmak için yapmanız sizin hırsınızı gösterir ve Hırs, insanı kör eder, ahmak yapar, bilgisiz bir hale sokar; ölümü de kolaylaştırır der Mevlana. İşletmenizi ve yaşam enerjinizi öldürmek istemiyorsanız hırs yapmayın.

Motive olun, başarmak için elinizden gelen her şeyi yapın ancak hırs yapmayın. Her işi kendiniz için yapın ve yarışmaktan uzak durun.

7 pazarlama stratejisi

Uygun Pazarlama Stratejisi ile İlgi Çekici Olun

Renklerin bile insan ilgisinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Markalar logolarını tasarlarken renklerini “Ay Faruk abi kırmızı yapalım mı? En sevdiğim renk.” diyerek seçmiyor yani.

Her rengin beden dilinde farklı anlamları vardır ve her renk bizlerin bilinçaltını farklı şekillerde uyarır. İşletmeler de sizlere bulunmak istedikleri telkinleri bu renkler aracılığıyla gerçekleştirir ve sizlerin ruhu bile duymaz.

Yine bu söylediklerim bir örnek niteliği taşımakta, sizlere renklerden, çiçeklerden, böceklerden bahsetmiyorum. Buradaki ana fikir, ilgi çekici olun. Farklı şeyler yapın ki ilgi odağı siz olun. Diğer işletmelerden sizi ayıran şey ne? Neden siz tercih edilesiniz?

Her şey ne kadar da tekdüze değil mi? Moda çiçek deseni olur, herkes ilgi çekmek adına çiçek desenli kumaşlar giyinir. Sizce ilgi çeken şey herkesin yaptığını yapmak mı yoksa farklılaşmak mı? Şahsen bir odada yüz kurbağa olsa ve bir aslan olsa benim ilgimi çeken şey aslan olurdu.

Pazarlama Stratejisi Yapacağım Diye Müşteri Kazanırken Müşteri Kaybetmeyin

Müşteri kazanmak işletmeler için harika bir şeydir. Müşteri geldikçe işletme daha başarılı hale gelir. Bu nedenle çeşitli araştırma kampanyaları başlatılır, çeşitli pazarlama kampanyaları yürütülür, yatırımlar yapılır.

Yapılsın efendim yapılmasın demiyorum ancak kazandığınız müşteri bir arkadaşa bakıp çıkacaksa ne önemi var? Nedir bu müşteri kazanma hırsı?

Müşteri kazanmak önemlidir, kazanılmalıdır. Müşteri tutmak daha önemlidir, tutulmalıdır. Bazı firmaların müşterilerine özel günlerde mesaj attıklarını, birlikle bilmem kaçıncı senelerini doldurdukları için onlara hediye gönderdiklerini biliyor muydunuz?

Bilmiyorsanız şimdiye kadar doğru firmalara müşterilik yapmadığınız aşikar.

Müşterilerinize değer verin, güven yaratın, güzel ilişkiler kurun. Verdiğiniz her başarılı hizmet sizlere misliyle geri dönecektir. Uygularsanız ve dönmezse yorumlarda bana linç harekatı düzenleyebilirsiniz.

strateji

En Değerli Varlığınız Çalışanlarınız

Müşterileri bu kadar övdüğüme göre çalışanlardan da bahsetmezsem gece gözlerime uyku girmez, ak sakallı dedeler bastonuyla beni dürtükler.

Çalışanlarınız sizin en değerli varlıklarınızdır. Ne kadar maaş verirseniz verin haklarını ödeyemezsiniz. Verimli üretim ancak onların verimli çalışması sonucu oluşur. Bunu da onları sadece çalışan olarak görmeyerek başarabilirsiniz! Çalışanlarınıza işlerini sevdirin. İşini sevmeyerek yapanlar başarıya ulaşamazlar ve sizler gerçekten işletmenizi uzay gemisi gibi uçurmak istiyorsanız başarıya ulaşmalısınız.

Başarıya ulaştığınız zaman rahat koltuğunuza oturup “yalnızca benim sayemde başardık” diyorsanız, koltuk sefanız uzun sürmeyecek demektir. En küçük dinamo parçası en büyüğü devirir unutmayın.

En küçük dinamonuzda bile bir başarısızlık varsa en büyük dinamonuz da bu başarısızlığı yakından tadacaktır. Suçu en büyük dinamoya atın demiyorum yalnızca en küçük dinamonun ve devamındakilerin yıkılmaması için emek sarf edin.

Bir yazımın daha sonuna geldik. Bu yazımızda pazarlama stratejisi yapmayı öğrendik. Mükemmel bir uzay yolculuğu macerasıydı! UFO gördünüz mü? Sizler için emek vermek bizler için bir zevkti efendim. Bana değer verip yazımı sonuna kadar okuduğunuz için sizlere teşekkürü borç bilirim.

Sizin de ettiğiniz teşekkürleri duyuyorum merak etmeyin rica ediyorum efendim rica ediyorum. Diğer yazılarımda buluşmak umuduyla şimdilik hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir