Melek Yatırımcı Sizin Yeni Destekçiniz

Melek yatırımcı kavramının tanımını daha önceki yazımızda açıklamıştık. Okumadıysanız o yazıyı okuduktan sonra buraya gelmenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızda kavramın biraz daha kökenine inerek teknik konular hakkında açıklama yapacağız.

Melek Yatırımcılık Nedir?

İlk yazıyı okumaya gitmeyen üşengeç okurlarımız için kavramı kısaca özetleyelim.

Bir melek yatırımcı (bununla birlikte özel yatırımcı, tohum yatırımcısı veya melek fon sağlayıcı olarak da adlandırılır) , çoğunlukla firmadaki mülkiyet sermayesi karşılığında küçük girişimler veya girişimciler adına finansal destek sağlayan yüksek net değerli bir bireydir.

Yatırımcılar çoğunlukla bir girişimcinin yakın çevresi içerisinde bulunmaktadırlar. Yatırımcıların karşıladığı fonlar, şirketin temelden zirveye çıkmasına yardımcı olmak adına tek seferlik bir yatırım veya firmayı desteklemek ve zor erken aşamalarında devam ettirmek adına devam eden bir enjeksiyon olabilir.

Melek yatırımcı

Melek Yatırımcıları Anlamak

Yatırımcılar, girişimlerin bebeklik çağlarında onlara yatırım yapmak isteyen kişilerdir. Bu tür yatırımlar risklidir ve çoğunlukla melek yatırımcı portföyünün % 10’undan çoğunu temsil etmez. Çoğu melek yatırımcının elinde fazla fon vardır ve klasikleşmiş yatırım fırsatları tarafından sağlananlardan daha yüksek bir getiri oranı aramaktadır.

Melek yatırımcılar, çoğunlukla şirketin yaşayabilirliğinden daha çok işletmeyi kuran girişimciye yatırım yaptıkları için, diğer kredi verenlere nazaran daha uygun şartlar sunarlar. Melek yatırımcılar, işten kazanabilecekleri olası net kârdan daha çok, bebek girişimcilerin ilk adımlarını atmalarına destek olmaya odaklanmaktadır. Aslında, melek yatırımcılar risk sermayedarlarının tam tersidir.

Melek yatırımcılara bir diğer deyişle gayri resmi yatırımcılar, melek fon sağlayıcıları, özel yatırımcılar, tohum yatırımcıları veya iş melekleri de denmektedir. Bunlar, mülkiyet öz sermayesi veya dönüştürülebilir borç karşılığında bebek girişimciler adına sermaye enjekte eden, varlıklı kişileridir. Bazı melek yatırımcılar, çevrimiçi kitle fonlaması platformları aracılığıyla yatırım yapmaktadır veya sermayeyi bir araya getirmek adına melek yatırımcı ağları oluşturmaktadır.

Yatırımcıların Kökenleri

“Melek” kavramı, varlıklı şahısların tiyatro prodüksiyonlarını ilerletmek adına destek verdikleri Broadway tiyatrosundan ortaya çıktı. Bu kavram ilk olarak New Hampshire Üniversitesi Girişim Araştırma Merkezi’nin kurucusu William Wetzel tarafından kullanılmıştır.

Nasıl Melek Yatırımcı Olabilirsiniz?

Melek yatırımcılar aslında ” akredite yatırımcı” statüsü sahibi bireylerdir ancak bu bir ön şart değildir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “akredite bir yatırımcıyı” net değeri 1 milyon ABD Doları veya daha çok olan (kişisel konutlar hariç) veya önceki iki yıl adına 200.000 ABD Doları gelir elde eden veya toplam evli çiftler için 300 bin dolarlık gelire sahip olunması gerekmektedir. Bununla birlikte tam tersi akredite bir yatırımcı olmak melek yatırımcı olmakla eş anlamlı değildir.

Aslında bu kişiler hem finansmana sahiptir hem de bebek girişimciler adına finansman sağlama arzusundadır. Melek yatırımcılar diğer, yırtıcı finansman çeşitlerinden daha çekici bulan nakit aç girişimciler tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Finansman Kaynakları

Melek yatırımcılar, diğer yatırımcılardan toplanan parayla ilgilenmektedir ve onları stratejik olarak idare eden fona yerleştirmektedir. Risk sermayedarlarının tersine, çoğunlukla kendi paralarını kullanmaktadırlar.

Melek yatırımcılar şahısları temsil ederler. Fonları sağlayan firma , diğer birçok aracın yanı sıra limited şirket(LLC), işletme, tröst, yatırım fonu olabilmektedir.

Bununla birlikte “Melek yatırımcılar” yazımız sona erdi. Bu tarz yazılar sitemizde mevcuttur. Diğer yazılarımıza kadar sağlıklı günler dileriz. Şimdilik hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir