Melek Yatırımcılar Cennetten Mi Düştü ?

Melek yatırımcılar kimdir? veya bir yatırımcıyı, Melek Yatırımcı yapan şey nedir? Kutsallığından dolayı “Melek” unvanını almak oldukça zor olmalı peki bu şahıslar ne yapmışta bu unvana sahip olabilmiş?

Melek Yatırımcılara Neden “Melek” Denir?

Melek Yatırımcılar

Tanımları sevmediğimi önceki yazılarımdan okurlarım bilir ancak bu noktada tanım yapmak zorundayım. Melek yatırımcı, henüz yeni yola çıkmış, yeni adım atmaya başlayan bebek yatırımcıların ilk destek bulduğu kişidir. Gerek finansal anlamda gerek iş modeli anlamında kabaca yaslandığınız bir duvar da denilebilir. Girişimcisinizdir, bir fikriniz vardır ancak yeterli sermayeniz yoktur işte bu gibi durumlarda sırtlarında kanatlarıyla bu melek yatırımcılar sizlere destek çıkar.

Her fikrin girişim camiasında aynı zamanda risk olduğunu unutmamak gerekir ve genellikle insanlar riske girmeyi sevmezler. Konfor alanında kalmak isteriz. Kendi çemberi dışındaki balta girmemiş ormanlara girmek hem belirsizlik teşkil eder hem de zaten sınırlı düzeyde olan enerjinizi bertaraf eder. Henüz yolun başında yeni bir girişimcinizdir ve fikrinize, buluşunuza ne kadar güvenseniz dahi yeterli sermayeyi bulamakta zorlanıyorsunuzdur.

Herkes bu riskten el etek çekerken bu Meleklerin sermaye koyup risk alması, size ve fikrinize değer verip destek çıkması onları “Melek” yapan en önemli faktörlerdendir. Üstelik tüm bu finansal desteklerinin yanında melek yatırımcılarımızı diğer yatırım kaynaklarından ayıran etken nedir?

Öncelikle şunu kavramak gerekir; Halk ağzıyla, melek yatırımcılar bir yana diğer yatırımcılar bir yanadır. Nedeniyse diğer yatırım kaynaklarımızın hemen hemen hepsi borç üzerine kurulmuştur. Bir işe başlamadan önce bankadan çektiğiniz kredileri düşünün faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız değil mi? Sermaye olarak adlandırıp işe girdiğiniz güvence size kredi çektiğiniz bankanın faiz oranınca katıyla tekrar dönecektir. Ancak melek yatırımcılar size borç vermez, faizle bilmem kaç katını ilerleyen zamanlarda sizden talep etmez. Melek unvanını almak öyle kolay mı? Onlara yalnızca yatırımcı demek yanlış olacaktır.

Yatırım

Melek yatırımcılar, sizin girişim fikriyle kurduğunuz mükemmel şirketinizde aynı zamanda yönetim kurulunda veya danışma kurulunda yer alarak destek çıkar. Şirketin ilerleyişinde fikirlerini, bilgilerini ve en önemlisi tecrübesini ortaya koyarak sizin için sadece bir para kaynağı olmaktan ziyade tam adıyla melektir. Kavranması gereken ve genelde yanlış olarak bilinen en önemli noktalardan birisiyse melek yatırımcılar sizin ortağınız değildir.

Melek yatırımcılar günlük işi yapmaz, günlük olarak şirkette bulunmaz. Kısacası sizin yapacağınız getir götür işlerini yapmaz. Anlasanıza adamlar melek! Onların küçük işlerle uğraşacak zamanları yoktur. Evet, önemli konularda onlara danışabilirsiniz ancak bunlar şirketin ilerleyişi için önemli olan noktalardır. Geri kalan basit konular için bir meleği meşgul etmemelisiniz.

Melek Yatırımcılar Yanınızda

melek yatırımcı nedir

Şimdiye kadar anlattığımız kavramlarda bakış açımızı hep olumlu taraftan yana tuttuk peki bir girişim fikri olan herkes melek yatırımcılar tarafından destek görür mü? Melek yatırımcılar tarafından destek görmek için kutsal suyla mı yıkanmalıyız? Bizi diğer yatırımcılardan ayıran kavram ne olacaktır? Bu amansız, bitmek bilmez soru trafiğini basitçe çözelim.

Farz edelim ki benim gibi üniversite okuyorsunuz, veya mezun oldunuz. İş fikrine sahipsiniz ve fikrinizi şirket haline dönüştürme hayaline sahipsiniz. Melek yatırımcınıza kavuşmak için öncelikle argoca kendinizi piyasaya ispatlamanız gerekmekte. Benim şu fikrim var, bu fikrim var hadi bakalım melek kardeş bana yardım et demekle hayatta hiçbir yere gelinemeyeceğini artık biz olgun bireyler biliyoruz sanmaktayım. Öncelikle minik hamlelerle başarılı bir işletme sahibi olabileceğimizi bu melek abimize veya ablamıza tanıtlamamız gerekiyor. Ancak dediğim gibi yalnızca tanıtlamak. Sonuçta kanıtlayacak gücümüz olsa kendisine ihtiyaç duymazdık değil mi?

Tüm bu yazımı okumasına rağmen kavrayamamış, ne diyor bu adam? diyenleriniz varsa onların tamamen kavraması için son emek kırıntılarımı yazıya döküyor ve herkesin buradan memnun ayrılması için meleklere dilek diliyorum. Halk ağzına inersem -seviyeli okurlarımız buraları okumasa da olur- daha önce piyasada iş yapmış, iyi paralar kırmış şahısların bu çocuk da zekiye benziyor destek çıkayım da bende kazanayım mantığıyla biz genç girişimcilere uyguladığı maddi, manevi destektir.

Sonuç Olarak

Böylece bu yazıyı okuyarak neymiş bu melek bilmem ne diyerek girdiğiniz siteden gerekli tüm yanıtları alarak ayrılacağınızı umuyorum. Yazımı okuduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç bilirim. Sizlere emek vermek bizler için bir zevkti. Diğer yazılarımda da sizi uygarlığın sönmek bilmeyen ışığıyla aydınlatabilmek adına şimdilik hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir