Melek Yatırımcım Yanımda

Bir start-up sahibiyseniz ve ya harika bir fikri olan girişimciyseniz melek yatırımcılardan yararlanabilirsiniz. Peki, melek yatırımcı nedir? Size ne yardımı dokunabilir? Melek Yatırımcılar girişimcilere fon sağlar. Böylece girişimcilerin üzerinde sıkıntı yaratan finansal baskıyı alırlar ve onları rahatlatırlar.

Melek Yatırımcı Nedir?

Tipik bir melek yatırımı şirket için 25000-100000tl arasındadır. Ancak bu miktar yapılacak iş ve getirisi düşünüldüğünde daha yükseğe çıkabilir.

Melek yatırımcı kelimesini daha önce duymuşsunuzdur çünkü bugünlerde çok moda. Uber, Airbnb ve Tesla gibi şirketleri de biliyorsunuzdur. Tüm bu büyük şirketler, hatta Apple ve Microsoft gibi daha eski olanlar bile, ilk kurulacağı zamanlarda melek yatırımcılardan faydalanmıştır. İşe başlarken melek yatırımcılardan aldıkları paranın adı İngilizce de “seed money” olarak geçmekte. Bu küçük miktarlarda alınan sermayeyi ifade eder. Tipik bir melek yatırımı şirket için 25000-100000tl arasındadır. Ancak bu miktar yapılacak iş ve getirisi düşünüldüğünde daha yükseğe çıkabilir.

Melek Yatırımcı Kimdir?

Melek yatırımcı kimdir? Melek Yatırımcılar genellikle günlük işleri olan ve ya emekli olan bireylerdir.

Melek Yatırımcılar genellikle günlük işleri olan ve ya emekli olan bireylerdir. Yatırımcılar yönetici, CEO veya başarılı şirketlere sahip bireylerden oluşmaktadır. Start-up vb. şirketlere zaman, deneyim ve kişisel sermaye yatırımı yaparlar. Melek yatırımcıların yatırımlarında risk sermayedarlarındaki gibi başka karar vericiler yoktur ve kendi paralarından yatırım yaparlar. Bu sebeple anlaşma şartları açısından esnektirler. Sağladıkları sermaye, başlangıç ​​parası olarak veya şirketi zor zamanlarda ayakta tutmak için destek niteliğinde olabilir. Bir melek yatırımcı kişisel finans, işletme veya mesleki deneyimlerini girişimcilere yardımda bulunup sonrasında kazanç elde etmek için kullanır. Hisse sahipliği alma koşuluyla da yatırımlarına aralıksız devam eder.

MELEK YATIRIMCILAR HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İÇİN ZİYARET EDİNİZ.

Yatırım Çekmek İçin Ne Yapmalısınız?

İşte melek yatırımcıların yatırım yaparken özellikle önemsediği şeyler:

  1. Start-up veya fikrinizin sağlam bir getirisi olmalı. Çünkü melek yatırımcılar, paralarının borsada alacaklarından daha yüksek bir getiri aramakta.
  2. Yatırımcılara para koyması için iyi bir neden sunmalısınız.
  3. Sağlam bir yönetim ekibi oluşturmalısınız. Çünkü melek yatırımcılar liderlik yeteneği olan ve gerçekten bir işi mümkün kılan insanları destekler.
  4. Sağlam bir iş planı oluşturmalısınız. Melek yatırımcılar, finansal tahminler, ayrıntılı pazarlama planları ve bir hedef pazarla ilgili ayrıntılı bir iş planı görmek ister.
  5. İş fikrine olan tutkusunuz ve bağlılığınızın yanında yatırımcıya karşı dürüstlük çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir