İşyeri Açmak İçin Destek ve Hibeler

İşyeri açmak artık daha kolay. İşyeri açmak için destek ihtiyacı duyuyorsanız, devlet yeni iş fikirlerine ve girişim yapmak isteyen vatandaşlara destek ve hibeler sunuyor. Biz de bu yazımızda sizlere bu destek ve hibelerden bahsedeceğiz.

KOSGEB 2020 İşyeri Açma Desteği

işyeri açmak için destek

KOSGEB, 18 yaşını doldurmuş, iş yeri açmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, şartları sağlaması durumunda hibe ve kredi desteği sağlamaktadır.

2020 yılından itibaren KOSGEB, 50 bin lira olan hibe miktarını 60 bin liraya yükseltmiştir. Hatta, üretim sektörü için bu miktar 225.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Daha önce “Girişimci Destek Programı” adı altında sağlanan hibe, bu seneden itibaren “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” adında verilmeye başlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgiyi aşağıda paylaşmış olduğum yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

İşyeri Açmak İçin Destek Kredisi Sağlayan Bankalar

Kosgeb’in yanı sıra, birçok özel ve kamu bankası, girişimcileri desteklemek için ödeme kolaylığının sağlandığı krediler sunmaktadır.

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Ziraat Bankası, İşyeri açmak için destek kredisi sağlamaktadır. Bu krediler bireysel iş yeri ya da ortaklı iş yerine göre farklılık göstermektedir.

10 Yıl Vadeli Bireysel İşyeri Kredisi

İşyeri açma fikrinize destek olmak amacıyla sizin için hazırlanan düşük faizli destek kredisidir. Kendi işyerinize sahip olmak için kullanabileceğiniz bu krediye Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Peki bu kredinin detayları neler?

  • Vade sayısı maskimum 120 ay ile sınırlıdır.
  • Kredi çekeceğiniz iş yerine vade süresince ipotek uygulanır.
  • Satın almak istediğiniz iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi alabilirsiniz.
5 Ortağa Kadar Ortak İşyeri Açma Kredisi

Ziraat Bankası, tek başına işyeri açmak için imkanı olmayan, ortaklı bir şekilde işyeri açmak için destek ihtiyacı olan vatandaşlara da finansman desteği sağlamaktadır. En az 2 kişi en fazla da 5 kişi olmak üzere bu krediye başvuru yapabilirsiniz. Yine açmak istediğiniz dükkan eğerinin %75’i kadar kredi sağlanmaktadır.

Halk Bank İşyeri Açma Destek Kredisi

İşyeri açmak için destek alabileceğiniz bir diğer banka ise Halk Bankası. 25 Aralık 2019 günü alınan karar ile Halk Bankasının Esnaf kredisi kullanmak isteyenlere faizsiz esnaf kredisi vermesi kararlaştırıldı. Bu krediler 31 Aralık 2020 tarihine kadar kullanabilecek. Yani zamanınız biraz az kaldı.

Halk Bankası, girişimcilere destek vermek amacıyla 4 farklı kredi paketi hazırlamıştır. Kredi paketlerinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

İşyeri Açmak İsteyenlerin Takip Etmesi Gereken 5 Türkçe Girişim Podcastleri

Genç Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış, açacağı iş yeri ile alakalı bir yüksek okul okumuş genç girişimcilere verilir. Kredi miktarı maksimum 50 bin TL’dir. Bir yıl ödemesizdir.

Cesur Girişimci Kredisi: 35 Yaşını aşmamış, açacağı işyeri ile alakalı en az 2 yıl deneyimi olan ve konusunda yüksek okul mezunu vatandaşlara verilen kredidir. Kredi üst limiti 75 bin TL’dir. 12 ay ana para ödemesiz, 48 ay vadelidir.

Usta Girişimci Kredisi: 30 Yaşını aşmamış olmak şartı ile yapacağı işte en az 5 yıl deneyime sahip ilk okul mezunu olan vatandaşlara verilen kredidir. İlk yılı geri ödemesiz 30 bin TL’dir.

Mucit Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış olmak şartı ile, patent sahibi, teknokentlerde faaliyet gösteren, TUBİTAK ya da Kosgeb hibesi almaya hak kazanmış girişimcilere yönelik bir kredi paketidir. Maksimum 75.000 kredi ile sınırlı olmakla beraber 1 yıl geri ödemesiz 48 ay vadelidir.

Türkiye Ekonomi Bankası

TEB bünyesinde girişimcilere destek için birçok kredi bulunmaktadır. İmalat, ihracat, hizmet vb. sektörler için krediden faydalanabilirsiniz. Vadeler farklılık göstermektedir. İşletme kurulum zamanının 1 yıldan fazla olmayan girişimciler TEB kredisinden faydalanabilmektedir.

Taksitli Ticari Kredi: Açtığınız işletmenin ihtiyaçlarına göre 50 bin TL‘ye kadar teminatsız olarak kredi kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz 100 bin TL kredi alabilirsiniz. Fakat bu tutar için teminat gerekmektedir. Çekilen krediler 1 yıl geri ödemesizdir. 48 ay taksitli olarak kullanılmaktadır.

Yukarıda da listelediğimiz gibi işyeri açmak için destek ihtiyacı olan girişimcilere hibe ve kredi sağlayan birçok devlet kurumu ve banka bulunmaktadır. Açacağınız işyerinin özellikleri ve başvuran kişinin bazı şartları sağlamasına göre kredi çeşitleri değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla ilk yıl geri ödemesiz olarak verilen krediler, 36 ya da 48 ay vadeli olarak sunulmaktadır.

Bu kadar güzel imkanlar sunulmuşken, size de hayalinizdeki işyerini açmak için adım atmak kalıyor. Bol şans.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir