Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Yatırımcı nasıl bulunur? Her başarılı buluş, kullanıcı için bir sorunu çözer. Bir icat fikriniz varsa, ilk adım olarak biraz pazar araştırması yapın. Buluşunuzun çözeceği problemle kaç kişinin karşılaştığı konusunda bir fikir edinin.

Buluşunuz için bir pazar olduğuna karar verirseniz, resmi bir iş planı yazın. İşinizi planlarken, icadınızın fikri mülkiyet olarak tescil edilip edilemeyeceğine bakın.

Çoğu mucit, fikirlerini bir işe dönüştürmek için finansmana ihtiyaç duyar. İş planınız, yatırımcılar için ikna edici bir durum oluşturmanıza yardımcı olabilmektedir. Şimdi nasıl yatırımcı bulunur başlığının 4 maddesini inceleyelim:

yatırımcı nasıl bulunur?

1. Bir Prototip Oluşturun

Bir yatırımcı icadınıza yatırım yapmadan önce onu görmek isteyecektir. Mümkünse, icadınızın çalışmakta olan bir prototipini oluşturmalı ve bunu yatırımcılara göstermelisiniz.

 • Buluşunuzun çalışan bir versiyonunu oluşturamazsanız, fikrinizin 3 boyutlu çizimlerini oluşturmaya çalışın. Ayrıca ürününüzün nasıl çalıştığına dair bir şema da sağlayabilirsiniz.
 • Buluş kulüplerini veya özellikle buluşlarla ilgilenen diğer grupları bulmanız mümkün olabilir. Prototipiniz veya 3 boyutlu çiziminiz bu grup için özellikle önemli olacaktır.
 • Amacınız, yatırımcının icadınızın tam olarak ne yapacağını görselleştirmesine yardımcı olacak her şeyi sağlamak olmalıdır. Bir mucit olarak, icadınızın özelliklerini ve faydalarını anlamalarını istersiniz.

2. Yönetici Özeti İle Ayrıntılı Bir Yazı Yazın

Yaklaştığınız yatırımcılar her ay yüzlerce yatırım fırsatını gözden geçirebilirler. Kendinizi diğer mucitlerden ayırmanın bir yolu, kapsamlı bir iş planı oluşturmaktır. Bu bağlantıyı kullanarak bir iş planı yazma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Bir iş planı yazın.

 • Bir yatırımcı, fikri mülkiyet olarak kayıtlı bir fikirle ilgilenecektir. Bisiklet lastiği fikri için patent başvurusunda bulunduğunuzu varsayalım. Bununla birlikte patentiniz, başkalarının fikrinizi kullanmasını engelleyecektir. Ayrıca bir süreliğine fikir üzerinde tekeliniz olduğu için, buluştan yararlanabilirsiniz.
 • İş planınız, yatırımcının fonlarını nasıl kullanacağınızı net bir şekilde açıklamalıdır. Bunu ancak işiniz hakkında dikkatlice düşünürseniz yapabilirsiniz. Birçok mucit, ürünlerini işin başlarında üretmek için paraya ihtiyaç duyar. Örneğin ürettiğiniz bisiklet lastiğini satmaya başladığınızda yatırımcılara geri ödemeye başlayabilirsiniz.
 • İş planı, gerçekleştirdiğiniz pazar araştırmasını içermelidir. Çözmekte olduğunuz sorunu ve ürününüzün sorunu nasıl ele aldığını planlamalısınız.

3. Potansiyel Yatırımcıları Bulmaya Çalışın

İş planınızı bitirdikten sonra, fikrinizi potansiyel yatırımcılara sunmaya hazırsınız. Yatırımcıları çeşitli kaynaklardan bulabilirsiniz. Zaten iş dünyasında tanıdığınız insanları düşünün. Bu insanlar sizin için harika bir kaynak olabilmektedir.

 • Sektörünüzdeki meslektaşlarınıza sorun. Tedarikçiler, eski rakipler ve eski iş arkadaşlarınızla görüşün. Bu insanlar sizi ve itibarınızı tanımaktadır. İş fikriniz kendi sektörlerinde bir sorunu çözdüyse, fikrinizi çabucak anlayabilirler. Ayrıca bu insanlar sizi tanıyor olabilecekleri yatırımcılara yönlendirebilirler.
 • Ticari bankacınızla potansiyel yatırımcıları kontrol edin. Bankacınız sizi iyi tanıyan başka bir kişidir. Ayrıca bankacının potansiyel yatırımcılarla bankacılık ilişkileri olabilir.
 • Fikri finansal danışmanınız tarafından çalıştırın. Birçok başarılı finans danışmanı varlıklı insanlarla çalışır. Bununla birlikte planınıza benzer iş fikirlerine yatırım yapan müşterileri olabilir. Danışmanınız sizinle zaten iş yaptığı için sizi yatırım yapan zengin bir müşteriye yönlendirebilir.

4. Yatırımcılara Etkilenecekleri Bir Sunum Yapın

Amacınız yatırımcılarla hızlı bir şekilde ilişki kurmaktır. Devam eden bir ilişkiye yol açacak bir güven seviyesi oluşturmak istiyorsunuz.

 • Şirketlere çok erken aşamalarında yardımcı olan melek yatırımcılara sunum yapabilirsiniz. Risk sermayesi firmaları, gelişimlerinde daha ileride olan şirketleri finanse eder. Buluş kulüplerine veya özel yatırım gruplarına da sunum yapabilirsiniz.
 • Buluşunuza duygusal olarak bağlı olduğunuzu gösterin. Birçok mucit, kendileri için çok önemli olan bir sorunu çözmek için kendi fikirlerini oluşturur.
 • Bisiklet lastiği mucidi iseniz, bisiklet lastiğinizi bisiklete binme güvenliğini artırmanın bir yolu olarak görebilirsiniz. Bununla birlikte bu tutku duygusal olarak karşınıza çıkarsa, hemen bir yatırımcı ile bağlantı kurabilirsiniz.
 • Yatırımcınız yatırımından bir getiri elde etmek istiyor. Bununla birlikte sunumunuzda, nasıl bir getiri kazanacaklarını ve gereken süreyi açıkça belirttiğinizden emin olun.

Bununla birlikte “yatırımcı nasıl bulunur?” yazımız sona erdi. Sitemizdeki benzer yazılara ulaşmak için yazıya tıklamanız yeterli olacaktır. Şimdilik diğer yazılarımızın yayın tarihine kadar hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir