İnovasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İNOVASYON NEDİR?

   İnovasyon hızla gelişmekte olan dünyada sıklıkla kullandığımız bir terimdir. Peki inovasyon nedir?

İnovasyon Nasıl ortaya çıkmıştır?

   Sanayinin gelişmesi ve üretimin hız kazanması ile pazarda aynı olan ürünlerin sayısı artmaya başlar. Markalar inovasyon sayesinde ürünlerini diğer ürünlerden ayırt edilebilir hale getirir. İnovasyon sadece üretimde farklılığa gitme yoluyla değil, aynı zamanda ürünün üretiminden satışına kadar olan süreçte uygulanabilir. Örneğin, yoğurt üreten bir firmayı ele alalım. Firma hedef kitlesini genişletmek adına pazara sunduğu sade yoğurtlara meyve ekleyip pazara sunarsa üretim aşamasında, ürünün ambalajında beyaz yerine renkli ve içindeki meyvelere uygun olarak değişime giderse ambalaj aşamasında, ürünün dönemin sevilen bir ünlüsü tarafından tanıtılması ise reklam aşamasında yapılan inovasyonu gösterir.

YENİ İŞ FİKİRLERİ YAZILARIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İNOVASYON TÜRLERİ

   Her geçen gün inovasyonun yeni türleri ortaya çıksa da inovasyonu dört başlık altında inceleyebiliriz. İnovasyon türleri nedir? İnovasyon Nedir?

Ürün İnovasyonu

Bir işletme farklı, yeni, özel bir ürün geliştirirse ve geliştirdiği bu ürünü pazara sunarsa ürün inovasyonunu gerçekleştirmiş olur. Ayrıca ürün inovasyonu yapmak için yeni bir ürün geliştirmenize gerek olmadığını vurgulamakta fayda var. İşletmede olan bir ürünü daha kaliteli ve farklı bir biçimde üretirseniz, ürün inovasyonu yapmış olursunuz. Aşağıda sırt çantası üzerinde yapılan inovasyonu görebilirsiniz.

Hizmet İnovasyonu

Bir işletme farklı ve yeni bir hizmet üretir ve bunu pazardaki müşterilerine sunarsa hizmet inovasyonu yapmış olur.  Ürün inovasyonunda ki kurallar burada da geçerlidir. Yeni bir hizmet üretmek yerine var olan bir hizmeti geliştirir ve değiştirirseniz hizmet inovasyonu yapmış olursunuz. Online platformlar üzerinden yapılan market alışverişleri veya yemek siparişi hizmet inovasyonunun kapsamındadır.

Pazarlama İnovasyonu

Buradaki amaç ürün ve hizmetlerin kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmesi ve daha çok tercih edilmesi için yapılan farklılıkların geneli olarak özetlenebilir. Burada işletmede üretilen ürünün ya da hizmetin müşterilere nasıl sunulduğu ve nasıl pazarlandığı önemlidir. Aşağıda bir gofret markasının klasik biçimde reklam vermenin yanında, insanların dikkatini çekmek için kalabalık bir yere koyduğu yaratıcı ve akılda kalıcı oturma bankını görebilirsiniz.

Organizasyonel İnovasyon

İşletmeler ürün ve hizmet geliştirir. Geliştirilen ürünlerin satışını yapar ve süreci sonlandırır. Bu sürecin aksaklık olmadan devam etmesi için işletmenin kendi içinde bir düzeni olması gerekir.  Örneğin, Toyota Kaizen düşüncesini şirket olarak benimsemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir