Bayilik Almak Hakkında

Bayilik nedir? Nasıl alınır? Avantajları ve dezavantajları nedir? Son zamanlarda bayilik ilanı verenlerin sayısı alma talepleriyle doğru orantılı olarak artmaya başlamıştır. İlanlarda belirli bir sektör yoktur. Gıda, kozmetik, tekstil vb. geniş bir yelpazesi vardır. Bayilik alma konusu çok kapsamlı olsa da önemli kısımlarından aşağıda bahsettik.

Bayilik Nedir?

Kısa tanımıyla , belli bir mal ve hizmet grubunun satışı için ana firmanın başka bir firma ya da kişiye yetki vermesidir. Bayilikte mal ve ya hizmet ana firmadan temin edilip satılmaktadır. Franchise sisteminden farklı olarak katı kuralları yoktur. Bayilik sistemi seçenler işletmelerini biraz daha özgür olarak işletebilirler. Burada özgürlükten kastım aşağıdaki maddelerdir.

  1. Bayilik veren şirketin simgesini, marka logosunu kullanmanız zorunlu değildir. Kullanmak sizin inisiyatifinize kalmıştır. Fakat kullanıldığı takdirde potansiyel müşterilere güven duygusu vereceğinden satışlarınızı pozitif yönde etkiler.
  2. Firmanın ürünlerini dükkanınızda satarak gelirinizi arttırabilirsiniz.
  3. Dükkandaki dekorasyon franchising sistemindeki gibi tek kalıp değildir. İstediğiniz gibi iç ve dış mekanı dekore edebilirsiniz.
  4. Ürünlerin satışını kendi belirlediğiniz fiyattan gerçekleştirebilirsiniz. ( Çoğunlukla tavsiye edilen fiyattan satılır.)

Bayilik Nasıl Alınır?

Bayilik veren firmaları belirledikten sonra firmalara telefonla yada online olarak ulaşabilirsiniz. Genellikle sizden online olarak form doldurmanızı isterler. Formunuz değerlendirildikten sonra görüşmeye davet edilirsiniz. Bu görüşmede size mülakattaki gibi belli sorular sorarlar. Sorular finansal güç, sorumluluk ve sözleşme şartları hakkında olur. Sözleşme aşamasına geçtiğinizde imkanınız varsa avukatınıza inceletmelisiniz hoşunuza gitmeyen maddeleri ilan veren işletme ile karşılıklı tartışarak düzenlemelisiniz.

Avantajları Nelerdir?

BAYİLİK ALMAK İSTİYORSANIZ SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ.

Bayiliğin birçok avantajı vardır. Bayiliğe olan talebin günden güne artmasının nedeni de budur. Bu avantajlar;

  1. Bir markanın bayiliğini aldığınızda (özellikle de bilinen bir markanın) insanların ürünlere güvenmesi konusunda bir problemi olmaz.
  2. Belirli bir kurulu düzene kavuşmuş olursunuz.
  3. Başarı sayısı bağımsız ve yeni işletmelere göre çok yüksektir. Bunun yanında bankalar bayilikler için kredi kolaylığı sağlamaktadır.
  4. Personel eğitimleri verilmektedir.
  5. Araç-gereç gibi eksiklikler giderilmekte ve düzeltilmektedir.
  6. Ana firmadan destek alınarak tecrübe ve deneyim eksiklikleri en aza indirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir