İşletme Yatırım Terimleri

İşletme ve yatırım konusunda genel olarak rahat hissetmek söz konusu olduğunda bu makalenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İşletme terimleri ara sıra kafa karıştırıcıdır. Bir profesyonel gibi iletişim kurabilmek ve yatırımlarınızı daha iyi kontrol edebilmeniz için bu dili konuşmanız önemlidir. Burada, hem kurumsal finans terimleri hem de yatırım terimleri temel olarak tanımlanmaktadır. Böylece insanlar bir sohbet sırasında aşağıdaki terimleri gündeme getirdiğinde ne anlama geldiklerini bilirsiniz. İşte bu terimler ve anlamları…

İşletme terimleri ara sıra kafa karıştırıcı olabilir. Fakat öğrenmelisiniz çünkü sohbet sırasında işletme terimleri gündeme geldiğinde yabancı kalmazsınız.

İŞLETME NEDİR ÖĞRENMEK İÇİN SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ.

Sermaye

Bu kelimeyi daha önce duymuş olabilirsiniz ve aynı zamanda sadece para olarak düşünebilirsiniz. Sermaye sadece bir şirketin elinde ne kadar para olduğunu ifade etmez. Sermaye aslında bir işletmenin elinde bulunan toplam kaynakları ifade eder. Bu insan kaynakları, finans veya elinde bulundurduğu mülk şeklinde karşımıza çıkar.

Pazar

Dünya piyasası kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü genel olarak yatırım veya belirli bir endekse atıfta bulunabilir. Pazar, alıcıların ve satıcıların işlem yapmak için bir araya gelebilecekleri bir yer anlamına gelir. Burası fiziksel bir yer veya elektronik bir buluşma noktası olabilir.

Hisse Senedi

Hisse senetleri tipik olarak bir şirkette hisse sahibi olmayı ifade eder. Mülkiyet hisseleri, şirketin küçük bir parçasına sahip olduğunuz anlamına gelir. Bazı yaygın hisse senetleri; yatırım fonları ve borsa yatırım fonlarıdır.

Yatırım Fonu

Genellikle profesyonel olarak yönetilebilen ve birkaç farklı varlığa yatırılabilen yatırım havuzudur. Bir hisse senedinin aksine, yatırım fonunda bir hisseye sahipseniz, birçok şirkette hisseniz vardır.

Takas Fonu

Yatırım fonu ile benzer özelliklere sahiptir. ancak çoğu işlem günü boyunca alınıp satılabilir. Hisse senedine de benzer ama genellikle daha düşük yönetim ücretlerine sahiptir.

Sabit Kazanç

Alında adı size yatırım hakkında çok şey anlatıyor. Temelde ödemeleri sabittir, yani tutarlıdır.

Türevler

Türev, fiyatı başka bir varlığa bağlı olan bir menkul kıymettir. Türevin kendisi en az iki kişi arasındaki bir sözleşmedir. Genellikle hisse senedi endeksi gibi diğer yatırımları izlerler. Temel teminattaki hareket, türevin değerini elde ettiği yerdir. Ancak türevler riskli olabilir. Çünkü küçük miktardaki parayla büyük bir varlığı kontrol eden kaldıraç kullanırlar. Varlık yanlış yönde hareket ederse, tüm yatırımınız gider.

Nakit

Tasarruf ve para piyasası hesapları gibi varlıkları ifade eder. Tipik olarak iki özellikten dolayı değerlidirler; yüksek likiditeleri ve düşük riskleri. Bir varlık yüksek oranda likit olduğunda, bu ona kolayca erişebileceğiniz veya onu tasfiye edebileceğiniz anlamına gelir.

Portföy

Basitçe söylemek gerekirse, bir portföy tüm yatırımlarınızı içerir, böylece onları bir bütün olarak görebilirsiniz. Bir portföyle ilişkili diğer terimler tahsis ve çeşitlendirmedir.

Tahsis

Portföyünüzün her bir varlık sınıfındaki yüzdesini ifade eder. Tahsis, risk tolerans seviyenize bağlı olarak zaman içinde değişeme uğrayabilir.

Çeşitlendirme

Bir varlık sınıfı içinde çeşitli münferit varlık türlerine sahip olmayı ifade eder. Yerleştirme ve çeşitlendirme önemlidir çünkü tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymanızı engeller, riski azaltır.

Borç

Borç, genellikle faizle geri ödenmesi gereken bir kredi anlamına gelir. Bu, banka kredisi veya tahvil şeklinde gelebilir ve her birinin farklı özellikleri vardır.

Yatırımla ilgili temel işletme terimleri bunlardır. Öğrenmeniz gereken çok sayıda yeni terim var ve bu sayı her gün artmakta. Bu biraz bunaltıcı olsa da pes etmeyin ve öğrenmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir