Bayilik Nasıl Verilir? Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

Franchising nasıl verilir? Bayilik nedir? Hangi firmalardan bayilik alabiliriz? Bu yazımızda bayilik kavramının inceliklerine değineceğiz. Bayilik almak neden önemlidir? Tarzı soruların cevabını arayacağız.

Bayilik Vermek Neden Önemlidir Ve Nasıl Verilir?

Burger King, KFC, Popeyes, Subway, Dominos Pizza, Pizza Hut, McDonald’s vb. firmaların ortak özellikleri nelerdir? Bu firmaların hepsi yabancı firmalardır ancak günümüzde hepimiz onların isimlerini bilmekteyiz. Bunu nasıl başarmışlar?

Franchising vererek. Kendilerini yalnızca kendi ülkelerinde hizmet vermekten kurtaran bayilik kavramıyla birlikte dünyanın çeşitli yerlerine binlerce, yüzlerce şube açmışlar. Böyle uluslararası çapta büyük firmalar haline gelmişler.

Sizin için bu tarz firmaların bayiliğini almak neden önemlidir?

Bu tarz firmalar artık pazarlarda kendisini ispatlamıştır. Bu nedenle belirli bir müşteri kitleleri zaten halihazırda vardır. Bu firmaların bayiliğini aldığınız anda sıfırdan değil de belirli bir müşteri kitlesiyle işletme hayatınıza başlamak mümkündür.

bayilik

Bir diğer avantajıysa bu ünlü markalar dünyanın her bölgesinde aynı tadı yakalamak adına bayilerine kendi ürünlerini yolluyorlar ve bayilerin yapacağı tek şey sipariş almak, ürünleri pişirmek, müşteri hizmet sağlamak gibi sıfırdan kurulan bir işletmeye nazaran daha basit görevlerde sorumluluk sahibi oluyorlar.

Peki siz girişimci ve asi ruhluysanız, bu markaların buyruğu altına girmek yerine kendi işletmenizi kurarak önce ulusal sonra uluslararası pazarda ünlenmek istiyorsanız nasıl bayilik verebilirsiniz?

Öncelikle aklınıza bir fikir geldiği zaman bu fikrin franchising verip vermemeye uygun olup olmadığını tartın. Franchising veren firmaların üretimi olabildiğince basit ve aynı olmalıdır. Az önce verdiğim örnekteki gibi Fast Food restoranları bayiliklerini bu şekilde yürüttükleri için başarıyı yakalayabilmişlerdir.

Şimdi biraz daha teknik konuları başlıklarıyla inceleyelim.

Bayilik Danışmanı Bulun

İşin nasıl yürütüleceğini bilen insanların size yol göstermesi sizin için her zaman faydalı olacaktır. Bu nedenle kendinize franchising danışmanı bulun.

bayilik

Örnek vermek gerekirse ateşi düşünün. Franchising danışmanları ateşin nasıl yakılacağını bulmuşlarıdır. Siz de ateşi sıfırdan keşfetmek yerine, ateşin nasıl yakılacağını, nasıl hamleler yapmanız gerektiğini onlardan öğreneceksiniz. Böylece ateşi sıfırdan keşfetmek derdinden kurtulup işletmenizin bayilik vererek büyümesi için ateşi tetikleyeceksiniz.

Bayilik Avukatı Bulun

Franchising verdiğiniz firmanın başarılı olabilmesinin en değerli püf noktası her bayinizde aynı kalitede iş üretebilmenizdir. Bunuysa çeşitli kurallar belirleyerek başarabilirsiniz. Bu kuralların dışında ana firmanız ve verdiğiniz bayilikler için gerekli yasal belgelere sahip olmanız sizin avantajınıza olacaktır.

bayilik avukatı

Kurduğunuz bayilik sisteminde yasal işlemlerinizin kolaylıkla sağlanması için bayilik avukatları bulun.

Bayiliğinizi Pazarlayın

En önemli noktalardan birisi de işletmenize franchising alacak yatırımcıları bulmanızdır. Bu konuda da franchising danışmanınız size destek çıkacaktır.

Kolay yatırımcı bulmanın yolu işletmenizin kendisini kanıtlamış bir marka olmasından gelir.

bayilik pazarlayın

Uygun yatırımcıyı bulduğunuzda franchising verebilmek için çok önemli bir adım atmışsınız demektir.

Rol Değiştirebilme Yeteneğine Sahip Olun

Şimdiye kadar işiniz daha çok kurduğunuz işletmenin çeşidine göre değişiyordu. Örneğin bir Burger işletmeniz varsa üretim yapabilmeniz için gerekli maddeleri nasıl topladığınız, çalışanlarınızın verimliliği, müşterilerin yoğunluğu gibi konularla ilgilendiniz.

Franchising verdikten sonra yaptığınız işler ve roller değişecektir. Artık göreviniz işletmenize yatırımcı çekmek olacaktır çünkü tek bir şube olmaktan çıkıp yayılmaya başlamışsınızdır.

Tek bir işletme yöneticisi değil onlarca şubeleri yöneten bir girişimci konumuna gelmişsinizdir.

Sorumluluğunuzun bilincinde olun ve doğru işler yapmaya özen gösterin.

https://isyeriacmak.com/bayilik-veren-firmalar/bayilik-nasil-alinir/

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sitemizden benzer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. İlerleyen günlerde yeni konularla buluşmak umuduysa hoş kalın, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir