Marka ve Ürün Bilincini Arttırma

Marka ve ürün bilincini artırmak bugünlerde önemli bir konudur. Bilinci arttırmak zordur. Rekabetin fazla olduğu pazarda, şirketler marka ve ürünlerini hedef kitlelere ulaştırmanın daha iyi yollarını bulmak için devamlı çalışır.

Marka ve ürün bilincini artırmak bugünlerde şirketler için önemli bir konudur. Bilinci arttırmak zordur çünkü soğuk bir kitleyi sıcak bir kitleye dönüştürmek zaman alır. Rekabetin fazla olduğu pazarda, şirketler marka ve ürünlerini hedef kitlelere ulaştırmanın daha iyi yollarını bulmak için devamlı çalışmakta.

Ürün Bilinci Nedir?

Ürün bilinci, kısaca müşterinin bir ürün hakkında sahip olduğu bilgi düzeyidir. Bir ürün satmanın ilk adımı, müşterinin aklında ürünün var olduğu bilgisini geliştirmektir. Bu aşamada şirketler bilinci arttırmak için ürünün işlevi, faydası, kalitesi, fiyatı ve kullanılabilirliği gibi bilgileri müşteriye sunar.

Marka Bilinci Nedir?

Marka bilinci, tüketicilerin işletmeyi tanıması ve hatırlamasıdır. Örneğin, Vakko ya da Beymen markalarından bahsedilince kalitenin akla gelmesi. Piyasada pek çok kaliteli ürün varken Vakko ve Beymen, tüketicilerin zihninde bilinci oluşturmayı başarmıştır. Ya da kahve denilince akla Starbucks’ın gelmesi. Bilinç oluşturma aktiviteleriyle bir şirket, sunduğu ürünleri rakiplerinden ayırabilir. Marka bilinirliği ne kadar yüksek olursa, logoya, mesajlara ve ürünlere o kadar çok kişi aşina olur.

MARKA HALİNE NASIL GELİNİR ÖĞRENMEK İÇİN SİTEMİZİ ZİYARET EDİNİZ.

Marka ve Ürün Bilincini Arttırma Neden Önemlidir?

Marka ve ürün bilinci oluşturmanın ve arttırmanın önemli birkaç nedeni vardır. Bunlar;

 1. Alıcılar markayı bildiklerinde satın alma konusunda rahat olur.
 2. Şirketin iş hedeflerine ulaşmasında yardımcı olur.
 3. Hedef kitleyi genişletir, web sitesi trafiğini arttırır, marka yakınlığı oluşturur ve potansiyel müşteriler kazandırabilir.
 4. Marka bilinirliğinin artması iki sonuca yol açabilir bunlar; görünürlük ve tanınırlık. Görünürlük sahibi olmak kendi başına bir reklama dönüşür ürünler kendilerini satarlar.
 5. Markanın satın alma hacimlerinden elde edilen gelir ve yatırım getirisi artar.

Marka ve Ürün Bilinci Nasıl Arttırılır?

Marka ve ürün bilinci birkaç yolla arttırılabilir. Burada iletişim araçlarından faydalanılır. Pazarlama aşamasında, sosyal medyadan faydalanır çünkü günümüzde en popüler pazar sosyal medyadır.

Marka ve ürün bilinci, bilinirliğini birkaç yolla arttırılabilir. Burada hızla gelişen ve artan iletişim araçlarından faydalanılır. Günümüzde ürün üretmek kolaydır fakat ürünün piyasada kalması ve başarı kazanabilmesi zordur. Şirketler marka ve ürünlerini, hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde pazarlamalıdırlar. Pazarlama aşamasında, sosyal medyadan faydalanır çünkü günümüzde en popüler pazar sosyal medyadır.

 1. Yerel araçları reklam vermek için kullanmak.
 2. Facebook ve Instagram reklamları yayınlamak.
 3. Twitter’da reklam yayınlamak.
 4. Markanızı incelemek için influencerlar ile ortaklık yapmak.
 5. İçerik oluşturmak için influencerlar ile ortak olmak.
 1. Inceleme yazinizda belirtmis oldugunuz starbucks markasi ozelinde yapmis oldugunuz ornekleme hem esprili, hem de anlatmak istediğiniz konunun ozeti mahiyetinde olmus, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir